REKLAMA

Dpa: W USA skandal z pomiarem spalin może kosztować VW 45 mld dolarów

2016-01-05 16:31
publikacja
2016-01-05 16:31

Pozew wniesiony przez resort sprawiedliwości USA przeciwko Volkswagenowi za manipulowanie pomiarem emisji spalin może kosztować ten koncern ponad 45 miliardów dolarów - pisze we wtorek agencja dpa.

fot. Julien Stratenschulte / / FORUM
Informując o pozwie, zastępca prokuratora generalnego John Cruden podkreślił w poniedziałek, że Stany Zjednoczone będą forsować wszystkie stosowne środki zaradcze przeciwko Volkswagenowi dla zadośćuczynienia naruszeniom amerykańskich przepisów o ochronie powietrza.

Amerykańskie zarzuty dotyczą 600 tys. samochodów Volkswagena. Za każdy z tych pojazdów kara za naruszenie tych przepisów może wynieść do 37,5 tys. dolarów - wskazuje dpa. Za instalowanie nielegalnego oprogramowania umożliwiającego manipulowanie pomiarem spalin grozi z kolei kara 3750 dolarów za każdy pojazd. Amerykańskie prawo przewiduje też karę w wysokości 37,5 tys. dolarów - w tym wypadku niezależną od liczby pojazdów - za każdy dzień łamania przez samochody Volkswagena przepisów obowiązujących w USA. Dojdą jeszcze do tego koszty sądowe oraz ewentualne dodatkowe kary, o których zadecydują sędziowie.

Agencja dpa zastrzega, że ostatecznie łączny wymiar kar finansowych, jakie w USA zostaną nałożone na Volkswagena, może się okazać znacznie mniejszy. Niektórzy eksperci są jednak zdania, że może być wręcz przeciwnie, i mówią nawet o 90 miliardach dolarów.

Pozew wobec Volkswagena wymienia cztery czyny stanowiące naruszenie ustawy o ochronie powietrza (Clean Air Act), w tym manipulowanie systemem kontroli spalin i lekceważenie obowiązku zawiadamiania o takim procederze. "Twierdzimy, iż wiedzieli, co robią, że rozmyślnie łamią prawo i że skutkuje to konsekwencjami zdrowotnymi" - zaznaczył wyższy przedstawiciel ministerstwa sprawiedliwości.

Na początku września Volkswagen przyznał się do postawionych mu przez amerykańską federalną Agencję Ochrony Środowiska (EPA) zarzutów, że w swych samochodach z silnikami Diesla instalował zabezpieczenia przed nadmierną emisją tlenków azotu podczas testów. Ujawnienie tego faktu wywołało najpoważniejszy na przestrzeni ostatnich lat skandal w globalnej branży motoryzacyjnej.

Oprogramowanie wyłączało system neutralizacji tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączało go w razie rozpoznania, że silnik poddawany jest testom. Zainstalowano je w blisko 600 tys. sprzedanych w USA samochodów Volkswagena, a także jego spółek córek Audi i Porsche. Koncern nie zdołał się jeszcze porozumieć z EPA w sprawie planu zmodyfikowania oprogramowania we wszystkich użytkujących je pojazdach.

Ministerstwo sprawiedliwości rozważa ponadto wszczęcie przeciwko Volkswagenowi postępowania karnego, ale potrzebny byłby w tym celu rozszerzony materiał dowodowy.(PAP)

az/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Dieselgate - afera w Volkswagenie

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~Le
Ciekawe ,że w Europie nikt jeszcze nie zaskarżył tych amerykanckich grzmotów o zatruwanie powietrza? Tej zatrutej amerykanckiej żywności modyfikowanej genetycznie i szkodliwych leków? Pewnie wyszłoby z tego parę bilionów $ wydojonych z Europy? do zwrotu?
~Aśka
Czy ta cała firma jest tyle warta, szczególnie po taaaaakieeeeeej wpadce. Nikt przy zdrowych zmysłach nie kupuje teraz Das Auto na Zachodzie
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~gustaw
ktoś musiał zapłacić za wojny Ameryki i swoje bezpieczeństwo to wszystko zostało z premedytacja zaplanowane i zrealizowane za przyzwoleniem Niemiec .nikt nie powie mi że to co zrobił VW nie było ceowym działaniem za ;przyzwoleniem s łuzb bezpieczeństwa Niemiec i rządu. byliby tak naiwni sądząc że to nie wyjdzie na ktoś musiał zapłacić za wojny Ameryki i swoje bezpieczeństwo to wszystko zostało z premedytacja zaplanowane i zrealizowane za przyzwoleniem Niemiec .nikt nie powie mi że to co zrobił VW nie było ceowym działaniem za ;przyzwoleniem s łuzb bezpieczeństwa Niemiec i rządu. byliby tak naiwni sądząc że to nie wyjdzie na światło dzienne ? tylko idioci mogą tak myśleć i wierzyć
~szlamowka
ludzie kochani wy nie wiecie co jecie VW to PRYSZCZ. Codziennie do zoladka wsuwacie chlebek , ktory dawno juz nie jest przyslowiowym boskim pozywieniem tylko trucizna. w Polsce szczegolnie. Nie ma JUZ W POLSCE TAKIEJ MAKI ZDROWEJ JAK PRZED $= LATY . Wszystko zostalo wam wymiecione aby was powoli wytruc. Mieso wolowe jest karmione ludzie kochani wy nie wiecie co jecie VW to PRYSZCZ. Codziennie do zoladka wsuwacie chlebek , ktory dawno juz nie jest przyslowiowym boskim pozywieniem tylko trucizna. w Polsce szczegolnie. Nie ma JUZ W POLSCE TAKIEJ MAKI ZDROWEJ JAK PRZED $= LATY . Wszystko zostalo wam wymiecione aby was powoli wytruc. Mieso wolowe jest karmione karma z czegos z czego gdybyscie wiedzieli nigdy tej swini czy wolu do ust nie wlozyli. Ostatnio obrazono mnie osobiscie wysmiewajac EKO ZYWNOSC, JAZDE NA ROWERZE w krajach zasranej uni E jako dodatek do pedalstwa, genderyzmu i napraszania uchodzcow przez makrele. OTOZ JA EMIGRANT PO PONAD §§ LATACH NA UCHODZTWIE propaguje zdrowe zywienie w Polsce w swoim srodowisku i rodzinie i co niektorzy kaza mi sie pukac po glowie. Smiech na sali a najciekawsze jest to ZE GRANICA NA ODRZE I NYSIE LUZYCKIEJ JEST OTWARTA A WY NIC POLACY NIE MIARKUJECIE I NIE UCZYCIE SIE OD TYCH U KTORYCH KAPITALIZM JUZ DLUGO BUDOWANY BYL i pomimo , ze mamy tu lemingow przywiazanych oczami do telewizorni ARD to jest tu tez duzo ludzi swiadomych od ktorych POLSKA powinna sie uczyc a tu ci klops.Wymagajcie od siebie nawet gdyby inni od Was nie wymagali - JPII. Sei mit wenigem zufrieden , dann wirst du nimals traurig sein!Te madre zdania powiescie sobie nad lozkiem i czytajcie kiedy kladziecie sie do lozka i kiedy wstajecie.Pamietajcie jestescie tym co jeciei broncie sie przed tym zamykajac usta i dziekujac bo lepiej poscic niz chorowac gdyz im mniej zjesz tym mniej trucizny wsuniesz do ust!W zdrowym ciele zdrowy duch tak mawiano w Polsce za moich mlodych lat lecz wtedy jeszcze chleb i reszta byly do jedzenia a nie erzacem: www.youtube.com/watch?v=zqQwYdwrUwg
~zez
A w UE (i przez "rozszerzenie" w Polsce) cisza... no bo oczywiście VW jest niemiecki więc nie można "krzywdzić" tej firmy, w końcu to nie polskie stocznie czy jakieś tam cukrownie które mogą upaść...
~s6
VW upadnie. Rynek USA jest dla eksporterów najgorszy na świecie. Miliony albo miliardy utopionej kasy i 0 zysków.
~szlamowka
Glupot nie gadaj , ze VW upadnie. Dzieki Polsce i wsiowym wagenom kochajacy Polacy nie dopuszcza do upadku takiej firmy ktorej akcje w obiegu wynosza ok. 12 %.Nie upadna jeszcze dlugo kruppy,bosze,wasze kochane folcwageny. Nie upadna bayery,, basefy no i bierni mierni ale wierni tez nie upadna chc sa dzis w tzw opozycji choc my Glupot nie gadaj , ze VW upadnie. Dzieki Polsce i wsiowym wagenom kochajacy Polacy nie dopuszcza do upadku takiej firmy ktorej akcje w obiegu wynosza ok. 12 %.Nie upadna jeszcze dlugo kruppy,bosze,wasze kochane folcwageny. Nie upadna bayery,, basefy no i bierni mierni ale wierni tez nie upadna chc sa dzis w tzw opozycji choc my wiemy ze nie zadna z nich OPOZYCJA tylko za Michalkiewiczem Polskojezyczna Wspolnota Rozbojnicza.Nie wierzcie ze VW upadnie tylko kupujcie akcje po 86 euro sprzedajcie po 135 euro - to bylo teraz tez mozecie wzglednie tanio kupic po 121 a sprzedacie za 2 miesiace po 152 euro. Zamias krzyczec i sie znacac zarabajcie pieniadze we snie.A jesli nawet sie to by nie sprawdzilo o czym pisze to za 2 lata to coscie wlozyli plus godziwy zarobek i tylko dlatego , ze w obiegu jest ok. 12 % akcji . Ten u koryta nie pozwoli samemu sobie ot tak byc dlugo na minusie bo to on drukuje euro i basta.
~ww
Ciekawe czy 'matka natura' dostanie te pieniadze czy kwota bedzie podzielona na premie dla urzedasow:)

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki