Są nowe dowody na udział rosyjskich wojskowych w bitwie pod Iłowajskiem

Grupa badawcza Forensic Architecture opublikowała nowe dowody świadczące o udziale rosyjskich wojskowych w bitwie pod Iłowajskiem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w sierpniu 2014 roku - poinformował brytyjski dziennik "The Guardian".

(fot. Apolinarski / FORUM)

Grupa śledcza z siedziba na Uniwersytecie Londyńskim zgromadziła zdjęcia satelitarne przedstawiające rosyjskie kolumny wojskowe na terytorium Ukrainy oraz zdjęcia czołgu ?-72B3, który - jak twierdzą badacze - mógł być na uzbrojeniu tylko rosyjskich sił zbrojnych.

Śledczy podkreślają, że 3 września 2014 roku, kiedy zakończone zostały walki, ok. 10 km na południe od Iłowajska zauważono kolumnę rosyjskich wojskowych środków transportowych.

Grupa Forensic Architecture opublikowała zebrane nagrania wideo, zdjęcia i interaktywną mapę na dostępnej dla wszystkich stronie internetowej. "Guardian" zaznacza, że materiały te mogą posłużyć za dowody przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. W związku z tym, że Rosja zaprzecza obecności swoich żołnierzy na Ukrainie, ustalenie jej udziału w konflikcie leży w gestii sądów - podkreśla brytyjski dziennik.

Pod koniec sierpnia 2014 roku oddziały ukraińskie zostały otoczone w okolicach Iłowajska, na wschód od Doniecka, przez przeważające siły separatystów i wojska Federacji Rosyjskiej.

Ukraińskim jednostkom zaproponowano warunki wyjścia z okrążenia, jednak 29 sierpnia 2014 roku, wbrew ustaleniom, rosyjscy żołnierze otworzyli ogień z broni ciężkiej do kolumn ukraińskich żołnierzy. W bitwie pod Iłowajskiem poległo co najmniej 366 ukraińskich żołnierzy. 

ndz/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
16 6 znawca_inwestor

Dzień bez szczekania na Rosję to dzień stracony.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil