REKLAMA

Dowódca Gwardii Rewolucyjnej: W protestach w Iranie zginęło ponad 300 osób

2022-11-28 19:35
publikacja
2022-11-28 19:35

Dowódca sił powietrznych irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, generał Amir Ali Hadżizadeh ogłosił w poniedziałek, że w protestach w Iranie zginęło ponad 300 osób. AP zwraca uwagę, że liczba ta jest zaniżona. Według organizacji Iran Human Rights bilans ofiar zamieszek sięgnął 487.

Dowódca Gwardii Rewolucyjnej: W protestach w Iranie zginęło ponad 300 osób
Dowódca Gwardii Rewolucyjnej: W protestach w Iranie zginęło ponad 300 osób
fot. WANA NEWS AGENCY / / Reuters / Forum

Hadżizadeh nie poinformował, skąd pochodzą przytoczone przez niego dane; dodał jednak, że wśród zabitych są "męczennicy", co - jak pisze Associated Press - jest zapewne odniesieniem do funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, którzy zginęli podczas protestów.

Generał powtórzył tezę prezentowaną przez władze i państwowe media, zgodnie z którą protesty w Iranie są wywoływane przez zachodnich wrogów kraju i Arabię Saudyjską.

W niedzielę irańska agencja informacyjna HRANA poinformowała, że w ciągu ponad dwóch miesięcy ogólnokrajowych zamieszek do 26 listopada zginęło 450 demonstrantów, w tym 63 nieletnich. Szacuje się, że zginęło w nich 60 członków sił bezpieczeństwa, a 18 173 protestujących zostało zatrzymanych.

Protesty, wywołane śmiercią młodej Kurdyjki z Iranu, Mahsy Amini, po jej aresztowaniu za „nieodpowiedni strój”, stanowią jedno z największych wyzwań dla duchownego establishmentu kraju od czasu rewolucji islamskiej z 1979 roku.

W czwartek najwyższy organ ONZ ds. praw człowieka podjął decyzję o powołaniu nowej misji śledczej w celu zbadania brutalnego stłumienia protestów antyrządowych w Teheranie. AP podaje, że irańskie władze odmówiły jednak współpracy z misją ONZ. "Islamska Republika Iranu nie podejmie żadnej współpracy z jakąś komisją polityczną" - oznajmił rzecznik resoru spraw zagranicznych Nasser Kanaani. (PAP)

fit/ tebe/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Protesty kobiet w Iranie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki