Dotacje pomogą firmom wdrożyć technologiczne innowacje

Firmy z sektora MSP, które chcą wdrażać innowacyjne technologie, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie usług, które pomogą im rozwijać się w tym kierunku. To sposób na opłacenie na przykład usług doradztwa, badań rynkowych czy wynajmu profesjonalnych laboratoriów.

(YAY Foto)

Unijne dofinansowanie będzie można przeznaczyć na skorzystanie z profesjonalnej pomocy przy wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych w swojej firmie. Środki mają stanowić wsparcie dla przedsiębiorców przy zmaganiach z często trudnymi aspektami prawnymi czy też umożliwić skorzystanie z kosztownego sprzętu niezbędnego do prac badawczo-rozwojowych.

Dla kogo i na jakie projekty dofinansowanie

Środki z konkursu przeznaczone są dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą wprowadzić do firmy innowacje technologiczne.

Do konkursu można zgłaszać projekty na zakup proinnowacyjnej usługi pomagającej MSP wprowadzić nową technologię, które pomogą rozwinąć produkty lub usprawnić procesy w firmie. Można otrzymać dofinansowanie na:

  • usługi doradcze, pomoc i szkolenia dotyczące: transferu wiedzy, nabywania i ochrony wartości niematerialnych i prawnych oraz korzystania z nich, korzystania z norm i regulacji;
  • wynajem laboratoriów, przestrzeni biurowej, udostępnianie banków danych, zasobów bibliotecznych i badań rynkowych, znakowanie, testowanie i certyfikacja jakości służących opracowaniu bardziej efektywnych produktów, procesów i usług.

Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie takich proinnowacyjnych usług jest ich powiązanie z Krajowymi Inteligentnymi Specjalizacjami (listę KIS można sprawdzić tutaj), czyli dziedzinami priorytetowymi dla rozwoju polskiej gospodarki.

Regulamin konkursu przewiduje możliwość dofinansowania projektów pochodzących z różnych branż. Dotychczas wsparcie w ramach tej puli środków przekazano m.in. na wprowadzenie do oferty nowych kremów opartych na naturalnych składnikach, nowy system obsługi klienta w placówkach medycznych, innowacje przy produkcji wieloskładnikowych przekąsek.

Ile wynosi dofinansowanie

Wartość projektów zgłaszanych w tym konkursie nie może być mniejsza niż 50 tys. zł, z kolei koszty inwestycji nie mogą przekraczać kwoty 1 mln zł. Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych usług proinnowacyjnych to 500 tys. zł.

Wsparcie może sięgać:

  • do 70% kosztów – w przypadku przedsiębiorców, dla których całkowita kwota pomocy na usługi proinnowacyjne nie przekracza 200 tys. euro w dowolnym trzyletnim okresie,
  • do 50% kosztów – w przypadku pozostałych przedsiębiorców.

Do kiedy składać wnioski

Przedsiębiorcy zainteresowani wnioskowaniem o środki w ramach tego konkursu mogą składać wnioski od 10 sierpnia 2017 do 28 lutego 2018 roku. Szczegółowy regulamin konkursu oraz informacje na temat kryteriów oceny wniosków są dostępne na stronie PARP.

Informacja nt. innych bieżących konkursów dostępna jest na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl.

Bankier.pl

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 kc08

Polecam do przygotowania biznesplanu pod waszą dotację firmę Artmetic. Obsługują chyba wszystkie programy, w tym regionalne (ja akurat korzystałem z małopolskiego).

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl