Dostali 600 tys. zł dotacji i zniknęli

analityk Bankier.pl

Już prawie 7 lat minęło od momentu kiedy pierwsi pomysłodawcy otrzymali dotację na działalność w internecie. Kilkaset tysięcy finansowego wsparcia z działania 8.1 przyciągnęło wielu młodych przedsiębiorców marzących o biznesie w sieci. Mimo iż na realizację swoich idei otrzymali nierzadko po 600 tys. zł, większość nie przetrwała do dnia dzisiejszego albo istnieje tylko teoretycznie.

Działanie 8.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki było jednym z najbardziej popularnych projektów skierowanych do osób z pomysłem na biznes w sieci. W pierwszym naborze przeprowadzonym w 2008 roku innowatorom przyznano w sumie 93 mln zł dotacji. Jednak pomysły na kolejne portale społecznościowe, katalogi firm czy aplikacje nie przetrwały próby czasu. Działania 8.1 już nie ma, podobnie zresztą jak wielu projektów, które dzięki niemu zrealizowano.

Jednym z projektów, które znalazły się na liście beneficjentów I naboru działania 8.1 był serwis CoKupujesz.pl. 640 tys. zł na witrynę z opiniami konsumenckimi nie wystarczyło jednak, by projekt przetrwał. Podobny los spotkał platformę z ogłoszeniami dla branży poligraficznej – Drukuje.pl. 

Obok obfitego zestawienia projektów niedostępnych lub wegetujących w internecie jest jednak kilka pozytywnych wyjątków. Do takich zaliczyć można popularną dziś platformę Freshmail. Narzędzie do e-mail marketingu również powstało dzięki dotacji z I naboru. Kwota 503 tys. zł w tym przypadku została dobrze wykorzystana. Na słowa uznania zasłużyli także twórcy projektu MobileFormats.com - systemu planowania i zarządzania reklamą mobilną. Wśród klientów platformy rozwiniętej za 641 tys. zł, którzy skorzystali z ich usług są takie firmy, jak Radio ZET czy TVP. Rynkową konkurencję z powodzeniem przetrwali także pomysłodawcy aplikacji Axence.net, która pozyskała 680 tys. zł dotacji. Dużo dłuższy jest jednak katalog startupów dryfujących w internecie lub całkowicie zamkniętych.

O porażkach i sukcesach dotacji na e-biznes czytaj więcej w serwisie MamBiznes: Jak sobie (nie) radzą po latach startupy, które otrzymały e-dotację?"

Grzegorz Marynowicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~roman

tak już jest w biznesie jak ktoś zaczyna co nie miał firmy i nigdy nie zarobił nawet zł to się to kończy przeważnie fiaskiem

! Odpowiedz
0 0 ~Mateusz_Wysocki

czemu my w realna gospodarka nie inwestujemy...? nie moglibysmy kilka milionów rzucić na budowę smartfonów czy czegoś?

! Odpowiedz
0 2 ~bubu

nie ma to jak politycy i urzędnicy dzielący kasę i robiący biznes. Nie ma to jak państwowa gospodarka. ciekawe kiedy naród to zrozumie, że państwowe inwestycje to nonsens?

! Odpowiedz
1 3 ~RICO

Jeśli wzięli gotówkę w całości to zrobili najlepszy interes bez wysiłku.Gratuluję chłopaki ! Jesteście dla nas wzorem !

! Odpowiedz
0 0 www.eurodolar.pl

Prosze powiedzieć czy oni dostali od razu całą kwotę na realizację? z tego co pamietam, transza pieniędzy miała zależeć od realizacji.
Jestem bardzo ciekawy

! Odpowiedz
0 0 ~Anonimus

Transza zależała od realizacji o ile była refundacją. Ale można było wziąć zaliczkę. W kwocie 90% przyznanego dofinansowania.. :)

! Odpowiedz
0 0 ~Maniek odpowiada ~Anonimus

Bzdura nikt nie dawał 90%

! Odpowiedz
0 1 ~Marek

pożycz.pl + problemy userów z US. Powodzenia !

! Odpowiedz
0 0 ~piegus

Dobry zwyczaj: nie pożyczaj.

! Odpowiedz
0 0 ~Paweł odpowiada ~piegus

jeszcze lepszy: Nie oddawaj

! Odpowiedz
0 3 ~kostek

Powyższa statystyka potwierdza tylko regułę, że tylko 5-10% projektów kończy WIELKIM lub Dużym sukcesem. Niestety wielu top menadżerów tego nie rozumie. Chcą wielkiego sukcesu w każdym projekcie i w efekcie kręcą się wokół własnego ogona mówiąc, że biegną do przodu.

! Odpowiedz
1 0 ~Dyktator

Hiszpany , Portugalce Germańce nie kradnijcie w bankach!!! Millennium=70800zł, WBK=20000zł, PKOBP=700zł, CITI=250zł. Przyje..ć komu???

! Odpowiedz
0 7 ~omron

Niedługo wszystkich Oandziorow z PSL i PO rozliczymy na czele niejaki ku..s Sawicki Kalemba Kalinoś Jarubas Potem reszte

! Odpowiedz
0 0 ~Dyktator

Przyję...cie nie dla wszystkich.

! Odpowiedz
1 2 ~yyy

Podobno 10% biznesów się udaje, więc... normalka.

! Odpowiedz
1 5 ~Capitalist

Tu nie chodzi o udawanie. Znam młodych przedsiębiorców i znam młodych "sępów". Młody przedsiębiorca to ktoś kto traktuje dotację jako coś extra co wspiera jego pomysły na biznes, a może nawet zaczyna stanowić trzon jego biznesu, ale on te pomysły ma i chce je FAKTYCZNIE realizować nawet jeżeli początki nie są obiecujące. Tacy ludzie po 10-20 latach pracy nierzadko zasilają grono "klasy średniej", bo ciężką pracą i uporem dochodzą do sensownej pozycji na rynku. Natomiast młode "sępy" to istoty zainteresowane wydojeniem od kogoś kasy na jakieś dobra materialne, które stanowią bardziej prywatną pożywkę dla owego osobnika aniżeli przynoszą wymierne korzyści w biznesie, np. obładowanie się sprzętem marki Apple albo po prostu dokonuje "rozprowadzenia" kasy za pomocą różnych metod ażeby jak największą część dotacji po prostu przytulić do kieszeni i to w odróżnieniu od samej niechęci do ciągnięcia biznesu po wymaganym okresie - stanowi naruszenie umowy i może być podstawą do żądania zwrotu kwoty dotacji. Niestety obecny system dotacji gromadzi głównie ten drugi typ osobników. Mam kilku znajomych po dotacjach z UP. Jak nie pokupowali sobie lanserskich gadżecików to po wymaganym roku prowadzenia dz. gosp. pozamykali je w cholerę, a majątek sprzedali żeby przytulić gotówkę. Tak to mniej więcej wygląda. Na wyższych levelach, gdzie wnioskowane kwoty to setki tysięcy zł lub miliony wolę się nie wypowiadać, bo musiałbym tutaj napisać referat na parę stron, a z resztą to już pieniądze takiego kalibru, że lepiej się nie mieszać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Niemarnujmy odpowiada ~Capitalist

Powinna być głębsza analiza projektów, rozmów o tych biznesach, takich cwaniaczków bez pasji do swojego pomysłu łatwo wyłapać, ale tego nie zrobią Panie z UP, kolejna głupota to dawanie dotacji na trzecią czy piątą firmę, w danej branży w mieście które nie potrzebuje tylu usługodawców, albo na trzeci lokal gastronomiczny po upadku dwóch poprzednich , zmarnowane pieniądze !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~piter odpowiada ~Capitalist

Chętnie przyjmę 600 tysięcy i zasile jeszcze bardziej klasę średnią.taki z Ciebie Capitalist jak z eunucha ogier.

! Odpowiedz
0 0 ~as33 odpowiada ~Capitalist

Po co się użerać z marketingiem, klientami i szukać rynków zbytu? Jakiś idiota rozdaje dotacje to trzeba brać.

! Odpowiedz
0 12 ~xxx

tak wygląda innowacja w socialiźmie/komunie ... no dolina to jest ale krzemowa to już nie

! Odpowiedz
1 20 ~as

Niech mi teraz ktoś wytłumaczy, jaki jest sens wyrzucania publicznych pieniędzy na niepotrzebne pomysły? Po co jest w takim razie rynek? Jeżeli pomysł jest dobry (czyli usługa potrzebna), to nie trzeba dotacji by odniósł sukces. Fundusze tylko psują rynek albo są źródłem nadużyć.

! Odpowiedz
3 2 ~Nowy

Ale wielu ludzi ma pomysły tylko brak kasy na ich realizacje. A niestety sponsorów ci u nas jak n a lekarstwo i często jest to jedyna możliwość uzyskania środków na wprowadzenie pomysłu w życie. A to że nie zawsze dany pomysł wypali to już jest inna rzecz

! Odpowiedz
0 4 ~polskidziad

...prawda ,ale są też p-otajemną kasą dla swojego jude .......

! Odpowiedz
0 18 ~endi

MILIARDY przekazane na tzw ekologiczne plantacje orzecha włoskiego też zniknęły , podobnie jak same plantacje , nie można wskazać kto i ile wyłudził z pieniędzy podatników bo dotacje pochodziły w 50% z naszych podatków bo pan minister Sawicki zagubił dokumenty
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/sposob-wiceministra- na-orzechowy-biznes,117973.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~Wist

Kilka lat były dotacje to i plantacje były. Jak dopłaty się skończyły to ludzie to zaorali i tyle. Urzędnicy jak maja pieniądze to MUSZA je wydać nawet na największą bzdurę inaczej premii nie dostana :)

! Odpowiedz
0 1 ~Piniusz

wystarczył rok po przejęciu władzy,2008,by lewa kasa,liczona w milionach płynęła do tych,którym słowa-dla dobra Polski-z ust nie schodziły,czyli PSL

! Odpowiedz
0 1 ~podatnik

Już usunięto!

! Odpowiedz
0 2 ~endi odpowiada ~podatnik

projekt skończył się w 2012 r , ale miliardy z naszych kieszeni zostały wyciągnięte , Unia dała tylko połowę , resztę zapłacił cwaniakom polski podatnik i nie ma winnych ...

! Odpowiedz
0 23 ~sjlog

Jak frajerzy dają to trzeba brać a najgorsze jest to że ci frajerzy dają nie swoje pieniądze i moim skromny zdaniem nie można winić ludzi którzy wykorzystują ten głupi system dotacji a winić należy pomysłodawców. Szkoda że przy okazji demaskowania głupoty dotacji media milczą na temat tego ile tak na prawdę musimy dokładać do UE przy uwzględnieniu naszych składek i wykarmieniu armii urzędników którzy to wszystko obsługują. Niestety propaganda ue (wszędzie niebieskie tabliczki) robi swoje a media przyklaskują bo też korzystają.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~UE

Tak. Ty dokładasz do UE.

! Odpowiedz
0 0 ~sjlog odpowiada ~UE

Roczne dotacje unijne to kilka procent polskiego PKB a i tak nasze składki do UE to pewnie z 60% tej kwoty którą otrzymujemy. I najważniejsze: ue może nakładać na nas kary finansowe (i to robi), potwornie zadłużamy się aby wyżebrać dotacje (roczna obsługa długu to ok 50mld), "pieniądze otrzymane" są w niewyobrażalny sposób marnowane bo to "nie nasze" czego przykładem jest powyższy artykuł i na koniec, tak, ja dokładam, Ty dokładasz i wielu pozostałych naszych rodaków dokłada bo bez unijnych regulacji rozwijalibyśmy się znaczniej szybciej niż te kilka procent.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Dżejms odpowiada ~sjlog

Proponuję aby standardowo z każdymi wyborami do parlamentu przeprowadzać referendum secesyjne z unii. Wiążące dla parlamentu. Podobno naród jest suwerenem. Jest w końcu czy nie?

! Odpowiedz
0 10 ~Bolo-Lolo

Siódme przykazanie mówi: NIE KRADNIJ!

! Odpowiedz
0 1 ~a5

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 25 ~hello

Subwencje,dotacje to nieodłączne atrybuty socjalizmu.Gierek dawał,Unia daje nie mając innego pomysłu na dalszy rozwój.

! Odpowiedz
1 29 ~piter

Obserwuję straszne zjawisko. ludzie oszukują w myśl zasady ,,jak dają to brać,,.
miejsce moralnosci zajęła logika.każdy dba bardziej o czystość ubrania niż o czystość sumienia. smutne.

! Odpowiedz
0 4 ~NowoczesnaPZPR

Czystym sumieniem nie nakarmisz swoich dzieci.

! Odpowiedz
0 0 ~piter odpowiada ~NowoczesnaPZPR

Jesteś przykładem człowieka, który nie widzi innych możliwości. nie moja wina, że masz taki zawezony obraz świata.

! Odpowiedz
0 21 ~66

KLASYKA POWSZECHNEGO ZŁODZIEJSTWA . Ktoś na to pozwolił a winnych nie ma.

! Odpowiedz
2 31 ~rozczarowany-PO

Wystarczy spojrzeć na piosenkę Platformy Obywatelskiej za 800.000 płn promująca Unię Europejską. 1 minuta trwania a szmalu pociągnęła tyle, że nie jeden Dom DZIECKA mógłby na super wakacje i to na 2 miesiące pojechać.

! Odpowiedz
1 17 ~jo44

Środki trafiły od jednych do tych samych jak w łańcuszku sw. antoniego... gratulacje dla rzeszy jewnopejskiej ...

! Odpowiedz
1 23 ~Promyk

wiekszosc tych dotacji dostala paczka znajomych tych ktorzy rozdawali. unia to najwieksza grabiez w historii europy

! Odpowiedz
0 28 ~korn

Chyba nie jest dla nikogo tajemnicą, że w informatyce odchodzą największe wałki na dotacjach. Strona za 2000 zł wyceniana jest na 100 tys. No a później okazuje się, że coś nie działa. A jak ma działać jak kosztowało 2000zł?

! Odpowiedz
1 18 ~lel

to tylko pokazuje, jaka ta Unia jest. Biurokracja niesiona na skrzydłach wysokich dochodów, stara się jak może. Niestety brakuje jej "niewidzialnej ręki rynku".

! Odpowiedz
0 11 ~lel

W sektorze prywatnym mogłoby to tak wyglądać:
- szefie mam pomysł jak poprawić wydajność pracy w pańskiej firmie
- ale to już trzeci pomysł w tym miesiącu, dlatego oświadczam ci poważnie jak nie wypali, wyp..dalasz
- w porządku, nie było tematu

! Odpowiedz
0 15 ~pablo88

Żadna nowość... Już od paru lat na branżowych forach podawane są przez doradców strony które padły mimo kilkuset tysięcy dotacji. Najlepsze to że informują zwykle o tym pracownicy/wlasciciele firm doradczych ktore pisały wnioski, nabijając się ze swoich byłych klientów :)))

! Odpowiedz
7 22 ~andrea

A może by tak z dotacjami i programami do prawdziwych przedsiębiorców , a nie pseudo wirtualnego biznesu i free lanserów ??? Do pracy , organicznej pracy cwaniacy !!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.