REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Doskonałe półrocze w budownictwie

2018-09-11 09:45
publikacja
2018-09-11 09:45

Liczba mieszkań oddanych do użytkowania, rozpoczętych inwestycji i wydanych pozwoleń – wszystkie te wskaźniki w pierwszym półroczu 2018 r. były najwyższe w porównaniu z tymi samymi okresami w ostatnich 5 latach. Na koniec czerwca w budowie było 789 tys. mieszkań, informuje Główny Urząd Statystyczny.

Główny Urząd Statystyczny podsumował pierwsze 6 miesięcy 2018 r. w budownictwie. W tym czasie do użytkowania oddano niemal 83 tys. mieszkań. Oznacza to wzrost o 6 proc. w stosunku do pierwszego półrocza 2017 r.

fot. Piotr Guzik / / FORUM

Dynamicznie rosła liczba mieszkań, dla których rozpoczęto budowę. Od początku stycznia do końca czerwca 2018 r. wystartowały inwestycje obejmujące łącznie 113,6 tys. lokali. To o 7,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. GUS szacuje, że na koniec półrocza w budowie było 789,3 tys. mieszkań, czyli o 4 proc. więcej niż w takim samym momencie 2017 r.

Znacznie mniejszy wzrost odnotowano w przypadku liczby mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. Takich lokali było w pierwszym półroczu 2018 r. 132,2 tys., o 0,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

fot. / / GUS

W strukturze mieszkań oddanych do użytkowania według form budownictwa 58 proc. lokali powstało z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem. Inwestorzy indywidualni wybudowali 39,4 proc. nowo oddanych mieszkań; w spółdzielczej formie budownictwa powstało 1,2 proc. mieszkań, a pozostałe lokale mieszkalne zostały wybudowane w komunalnej, społecznej czynszowej oraz zakładowej formie budownictwa.

W porównaniu z I półroczem 2017 r. swój udział zwiększyli deweloperzy. Największe zmiany dotyczyły budownictwa indywidualnego (spadek o 10,9 pp.) oraz mieszkań realizowanych w budownictwie na sprzedaż lub wynajem (wzrost o 10,2 pp.).

Michał Kisiel

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (4)

dodaj komentarz
waldemarsawicki
warszawa rośnie ostatnio widzialem nowe osiedle na Mokotowie ciekawe ile beda kosztowaly mieszkania w tym "green mokotow"
niepelnosprawny_org
dopiero zaczynamy panowie, pracownicy nie beda nas hamowac (przynajmniej na razie), powinnismy pobic rekord wszechczasow, nawet z prl-u...
matpoz1
Chyba ktoś zapomniał postawić przecinek.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki