Polka będzie doradzać prezydentowi USA ws. nauki i technologii

2019-11-17 00:07
publikacja
2019-11-17 00:07

Wiedza dotycząca systemów nawigacji GPS oraz doświadczenie w zarządzaniu mogły być przyczynami nominowania mnie do prezydenckiej Rady Doradców ds. Nauki i Technologii w USA – powiedziała w rozmowie z PAP profesor Dorota Grejner-Brzezińska.

/ National Academy of Engineering

"Wydaję mi się, że szukali ludzi, którzy maja nie tylko doświadczanie naukowe, ale i w zarządzaniu, a ja od niedawna jestem członkiem National Academy of Engineering i dość dużo działam w tym zakresie" – stwierdziła polska profesor.

Dodała, że "ciężko jest jej wskazać jeden aspekt pracy badawczej", który wpłynął na decyzję Białego Domu. Jej zdaniem znaczenie mogło mieć to, że jest ekspertką od systemów nawigacji GPS, do którego rozwoju władze USA przykładają dużą wagę. Grejner-Brzezińska już wcześniej współpracowała z amerykańskim rządem, m.in. z ministerstwem obrony. Jej prace były wykorzystywane przez NASA. Badania – jak podkreśla – choć nie były tajne, to miały zastosowanie zarówno cywilne, jak i wojskowe.

Biały Dom był w kontakcie z polską naukowiec jeszcze przed ogłoszeniem jej nominacji w czwartek. W prezydenckiej radzie zasiadać będzie "łącznie 14 osób z różnych dziedzin technologii i nauki" – wyjaśnia w rozmowie z PAP Grejner-Brzezińska. Spotkania tego grona – dodaje – odbywać się będą prawdopodobnie kilkukrotnie w roku.

By zasiąść w radzie konieczne jest jeszcze podpisanie jednego dokumentu przez prezydenta USA – wyjaśnia Grejner-Brzezińska. Każdy z przywódców Stanów Zjednoczonych ma prawo do wybrania swoich ekspertów; są oni członkami rady do końca prezydenckiej kadencji. Następca w Białym Domu może pozostawić ekspertów poprzednika na stanowisku.

Dorota Grejner-Brzezińska, absolwentka Wydziału Geodezji i Urządzeń Rolnych Akademii Rolniczo-Technicznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (wówczas Akademii Rolniczo-Technicznej), od ponad 20 lat mieszka w USA. Związana jest z uniwersytetem stanowym w Ohio, gdzie jest profesorem i kierownikiem katedry. Ma na swoim koncie liczne sukcesy badawcze. Opublikowała ponad 300 recenzowanych artykułów naukowych i otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia. Polka specjalizuje się w inżynierii geomatycznej, w tym m.in. algorytmach GPS oraz mapowaniu mobilnym.

Wczesne prace profesor przyczyniły się do usprawnienia nawigacji GPS, którymi dysponują obecne telefony - czytamy na stronie uniwersytetu z Ohio.

W lutym br. została wybrana do prestiżowej National Academy of Engineering jako pierwsza kobieta ze swojego uniwersytetu. Akademia z uznaniem wyrażała się m.in. o jej wkładzie w rozwój nauk geodezyjnych i nawigacji satelitarnej.

Po wybraniu do National Academy of Engineering Polka przyznawała, że do zawodu przyciągnęły ją mapy i procedura ich tworzenia. Wyraziła nadzieję, że będzie inspirować młode kobiety w zawodzie inżyniera, i podkreślała, że kobiety znajdują się wśród jej najlepszych studentów. (PAP)

mobr/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
po_co
Zawsze mam problem z mianowaniem tak wysoko postawionych osób (wysoko w karierze naukowej) na stanowiskach doradców. Doradca powinien dysponować szeroką wiedzą i być zdolny do podejmowania właściwych decyzji często w bardzo ograniczonym czasie.
Tymczasem takie osoby jak pani profesor od lat nie zajmują się codziennymi
Zawsze mam problem z mianowaniem tak wysoko postawionych osób (wysoko w karierze naukowej) na stanowiskach doradców. Doradca powinien dysponować szeroką wiedzą i być zdolny do podejmowania właściwych decyzji często w bardzo ograniczonym czasie.
Tymczasem takie osoby jak pani profesor od lat nie zajmują się codziennymi problemami, tylko żyją w swoich bardzo wąskich bańkach pracując na rewolucyjnymi zmianami.

Nie raz i nie dwa byłem świadkiem kiedy profesor wskakiwał na czyjąś rozprawę doktorską i kłócił się z argumentami osoby która ostatnie 5 lat spędziła na specjalizowaniu się w obecnych trendach - a on, profesor ostatni styk z technologią miał 30 lat wcześniej.
Robią później tacy ludzie z siebie głupka zupełnie bez potrzeby bo nikt nie umniejsza ich wiedzy i talentu, natomiast świeżości brak im absolutnie.

Nawet na poziomie dużych firm widać jak "doradcy" muszą otaczać się sztabem 5-12 osób które są im w stanie na cito dostarczyć wiedzę. W takim razie po co taki wirtualny byt ?
zan
To taka Polka jak Tokarczuk, szefowa YouTube albo Lewinsky? Pytam, bo już wielokrotnie spotkałem się z robieniem "Polaków" z ludzi którzy sami nie identyfikują się jako Polacy, ale wysunięto ich w rolę p.o. Polaka. Duda niedawno powiedział nawet, że nie istnieje coś takiego jak Naród Polski, bo Polskę ma się To taka Polka jak Tokarczuk, szefowa YouTube albo Lewinsky? Pytam, bo już wielokrotnie spotkałem się z robieniem "Polaków" z ludzi którzy sami nie identyfikują się jako Polacy, ale wysunięto ich w rolę p.o. Polaka. Duda niedawno powiedział nawet, że nie istnieje coś takiego jak Naród Polski, bo Polskę ma się w sercu, więc Polakiem może być pan Michnik, Hindus szukający żony w Polsce, Ukrainiec palący znicze pod pomnikiem UPA. Polacy to tylko populacja siły roboczej nad Wisłą. Taka nowa definicja.
ajwaj
Gratulacje :)

A propos GPS, to fucha na dlugo ? Global Positioning System=GPS idzie na 1. ogien przy zadymach wojennych. Moze zamilknac od np. S-500. Inaczej > nawigacja dziala, III wojny sw. jeszcze nie ma :)

Rosjanie maja swój GLONASS, Chiny BAIDU (=Wielka Niedzwiedzica=Wielki Wóz=gwiazdozbiór)

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki