Doradca finansowy wyręczy w pracy agentaDoradca finansowy wyręczy w pracy agenta

z Romaną Rucińską, wiceprezesem Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Skarbiec-Emerytura

- Dlaczego tak dużo mówi się o konieczności powstania nowego zawodu - doradcy finansowego?

- Przybyło nam na rynku produktów i instytucji finansowych. O ile idea ubezpieczenia była nam znana, jeszcze z czasów gospodarki centralnie zarządzanej, o tyle takie produkty jak: fundusze inwestycyjne, zarządzanie wolną gotówką chociażby w postaci zarządzania portfelem papierów wartościowych, fundusze emerytalne, drugo i trzeciofilarowe, inwestowanie w akcje, to kategorie, które rozwinęły się szalenie dynamicznie w ciągu zaledwie ośmiu lat. Każdy z nas odczuwa potrzebę otrzymania finansowej porady. Pytanie tylko, na jakich zasadach ten doradca finansowy powinien funkcjonować.

- Jakie czynniki determinują wykreowanie tego zawodu?

- Wykreowanie nowego zawodu przyśpieszyła reforma emerytalna. Brakuje jednak regulacji, które by sankcjonowały zawód doradcy finansowego na rynku. Regulacji, które pozwalałyby na określenie standardów rynkowych, jasnych i czytelnych dla klienta. Obecnie człowiek sprzedający szereg produktów finansowych musi posiadać licencję PUNU, UNFE w przypadku funduszy emerytalnych oraz licencję KPWiG, jeżeli sprzedaje jednostki funduszy inwestycyjnych. Z czasem, aby uprościć ten system, niezbędna będzie konsolidacja tych działań. Być może będzie możliwe wydanie jednej licencji.

- Czym powinien się charakteryzować doradca finansowy?

- Przede wszystkim powinien jasno wiedzieć czyje interesy reprezentuje. Jest to dylemat, który wynika z praktyki innych krajów; czy jest to osoba, której zadaniem jest analiza całego rynku w zakresie szeregu lub jednego produktu. Może być to jednak osoba, która pracuje dla jednej grupy bankowo - finansowej. Doradca powinien budować długoterminową relację z klientem. Jakość jego rekomendacji wpływa na wzajemne kontakty. Kilka grup bankowo - kapitałowych, w tym nasza, na rynku polskim już nad tym pracuje.

- Jakie osobiste walory winien posiadać doradca?

- Wydaje mi się, że najistotniejszym jest uczciwość zawodowa. Każde działanie doradcze powinno mieć na uwadze dobro klienta. Jeżeli się tego nie robi, to negatywna sytuacja wraca, czy do agenta czy do firmy, czasami po dziesięciu, dwudziestu latach. Nastąpiło to w Wielkiej Brytanii, gdzie miał miejsce olbrzymi skandal związany ze złą sprzedażą emerytur. Skala rekompensat wypłacanych z tego tytułu klientowi przekroczyła 4 mld GBP. Zatem najistotniejszym jest określenie potrzeb i stopnia ryzyka akceptowanego przez klienta, a nie sprzedaż produktu na siłę. Zawód doradcy finansowego nigdy nie będzie zawodem łatwym, gdyż będzie wymagana duża wszechstronność i wiedza. Zakładam, że wytworzą się dwie specjalizacje agenta; dla wyjątkowo wysublimowanych segmentów rynku, tam gdzie poziom porady finansowej wiąże się z dużymi wpłatami i ze skomplikowanym ryzykiem finansowym. Drugi segment będzie bardziej masowy, działający na bazie uproszczonych produktów.

- Jakie dostrzega Pani niebezpieczeństwa w procesie tworzenia się tego zawodu?

- Pewne niebezpieczeństwo dostrzegam w braku regulacji tego rynku. Może się zdarzyć, że klient będzie składał reklamację na działalność agenta, który sprzedał mu paletę produktów. W skrajnej sytuacji może okazać się, że będzie musiał złożyć reklamację do PUNU, do UNFE, do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Nie wykluczam również takiego rozwiązania, jak samoregulacja, np. założenie izby gospodarczej doradców finansowych. Będzie ona reprezentowała interesy tego środowiska, również rozwiązywała ewentualne konflikty przy reklamacjach, związane z funkcjonowaniem tej kategorii pośrednika finansowego.

- Jak szybko może się zakorzenić się zawód doradcy?

Wierzę w sprawczą siłę rynku. Szybki rozwój wymusi na urzędach odpowiedni sposób nadzorowania. Jedynym znakiem zapytania, który miałabym na dzisiaj, to jak tego doradcę odpowiednio przygotować do długoterminowej relacji z klientem.

Rozmawiała TERESA ROMASZUK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -0,17% 57 857,55
2020-02-20 14:00:00
WIG20 -0,39% 2 107,02
2020-02-20 14:15:45
WIG30 -0,15% 2 437,16
2020-02-20 14:15:00
MWIG40 0,37% 4 075,71
2020-02-20 14:00:45
DAX -0,21% 13 759,38
2020-02-20 12:59:00
NASDAQ 0,87% 9 817,18
2020-02-19 22:03:00
SP500 0,47% 3 386,15
2020-02-19 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.