REKLAMA

Media: ukraińska armia zniszczyła rosyjską bazę wojskową w obwodzie chersońskim

2022-08-17 16:25, akt.2022-08-17 19:22
publikacja
2022-08-17 16:25
aktualizacja
2022-08-17 19:22
Media: ukraińska armia zniszczyła rosyjską bazę wojskową w obwodzie chersońskim
Media: ukraińska armia zniszczyła rosyjską bazę wojskową w obwodzie chersońskim
fot. Stringer / / Reuters

Most prowadzący na Krym, zbudowany przez Rosję po aneksji półwyspu, jest uzasadnionym celem wojskowym - oświadczył w wywiadzie dla dziennika "Guardian" Mychajło Podolak, jeden z głównych współpracowników prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Ta konstrukcja jest nielegalna. Jest też główną trasą dostaw dla armii rosyjskiej na Krym. Takie obiekty powinny być niszczone" - powiedział Podolak.

Treść wywiadu przekazały w środę media ukraińskie. Na Krymie we wtorek doszło do "tajemniczych ataków na węzeł kolejowy i bazę lotniczą" - wskazuje "Guardian". Przypomina, że wcześniej celem ataku stało się rosyjskie lotnisko Saki w Nowofedoriwce na Krymie.

W wywiadzie Podolak tłumaczył, że strategia ukraińska w walce przeciwko armii rosyjskiej polega na "niszczeniu logistyki, szlaków zaopatrzenia i składów amunicji oraz innych obiektów infrastruktury wojskowej". Określił to jako "wzniecanie chaosu" wewnątrz wojsk przeciwnika.

Podolak, który - jak zauważa "Guardian" - często jest opisywany jako trzecia najważniejsza osoba w państwie, przekonywał także, że Ukraina nie stosuje w wojnie "taktyki z lat 60. i 70. XX wieku". Odniósł się w ten sposób do działań Rosji w Donbasie, gdzie zagarnęła ona terytoria, stosując ciężką artylerię i niszcząc miasta.

Niemniej, zdaniem dziennika, uwagi Podolaka można interpretować także jako "przyznanie, że Ukraina ma problemy ze zgromadzeniem liczby ludzi i sprzętu niezbędnej do utrzymania kontrofensywy na pełną skalę na południu kraju". Zwykle taka kontrofensywa wymaga bowiem przewagi 3:1 w liczbie żołnierzy - podkreśla "Guardian".

Siły Zbrojne Ukrainy: zniszczono rosyjską bazę wojskową w obwodzie chersońskim

Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły rosyjską bazę wojskową w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu kraju - podała w środę BBC, powołując się na służby prasowe ukraińskiej armii.

W internecie pojawiło się nagranie przedstawiające następstwa ataku rakietowego. "To jest to, co zostało z naszej chaty, a tam, w oddali, jest wszystko, co zostało po naszych łącznościowcach" - mówi autor filmu, kierując kamerę na wrak budynku.

Według ukraińskiej armii nagranie potwierdza skuteczność ataku na rosyjską jednostkę. Strona ukraińska szacuje straty rosyjskiego wojska na 10-15 osób.

Sztab generalny: Rosjanie odnieśli "częściowy sukces" na dwóch odcinkach ofensywy w Donbasie

Wojska rosyjskie odniosły "częściowy sukces" w rejonie Nowomychajliwki i Opytnego w obwodzie donieckim; na pozostałych odcinkach frontu w Donbasie siły ukraińskie odparły próby szturmu - podał w środę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Na osi natarcia na Awdijiwkę (...) wróg odniósł częściowy sukces na kierunku miejscowości Opytne" - głosi komunikat opublikowany na Facebooku. Dodano w nim, że Rosjanie "podjęli nieskuteczną próbę podejścia w kierunku miejscowości Szewczenko i odnieśli częściowy sukces na kierunku Nowomychajliwki".

Sztab zapewnił, że próby szturmu Rosjan w kierunkach Nowodymytriwki i Mazaniwki zakończyły się niepowodzeniem. Wciąż ostrzeliwane są rejony głównych miast Donbasu: Kramatorska, Bachmutu, Awdijiwki i okolicznych miejscowości. Wojska rosyjskie prowadziły tam ostrzały z artylerii, czołgów i samolotów. (PAP)

jos/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki