REKLAMA
WEBINAR

Doprowadził do śmerci prawie 400 osób. Szwajcarski przemysłowiec skazany na więzienie

2023-06-08 13:25
publikacja
2023-06-08 13:25

Szwajcarski miliarder Stephan Schmidheiny, właściciel koncernu budowlanego Eternit, został skazany w środę na 12 lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci 392 osób w Casale Monferrato poprzez narażanie ich na kontakt z rakotwórczym azbestem – podaje „La Stampa”.

Doprowadził do śmerci prawie 400 osób. Szwajcarski przemysłowiec skazany na  więzienie
Doprowadził do śmerci prawie 400 osób. Szwajcarski przemysłowiec skazany na  więzienie
fot. Zolnierek / / Shutterstock

Dysponujący w 2021 roku majątkiem wycenianym na 2,3 miliarda euro Schmidheiny, został uznany przez magazyn "Forbes" za jednego z najbogatszych ludzi świata.

Wyrok wydał Sąd w Novarze po około siedmiu godzinach obrad na posiedzeniu niejawnym. Prokurator wnioskował o karę dożywocia. To kolejna rozprawa w procesie nazwanym „Eternit Bis”, w którym oskarżono Schmidheiny'ego o doprowadzenie do śmierci pracowników zakładu w mieście Casale Monferrato w Piemoncie w północno-zachodnich Włoszech w latach 1989-2014. Pierwsza rozprawa w tym procesie odbyła się w maju 2015 r.

Sąd nakazał również wypłatę odszkodowań w łącznej kwocie około 100 milionów euro, w tym 50 mln euro dla gminy Casale Monferrato. Od 20 do 300 tys. euro otrzymać mają krewni ofiar. „Wreszcie nazwano po imieniu winnego tragedii w Casale Monferrato. Teraz wiemy, że osobą odpowiedzialną jest oskarżony, którego postawiliśmy przed sądem” – powiedział prokurator Gianfranco Colace po odczytaniu wyroku. „W Casale Monferrato co roku odnotowuje się 50 nowych przypadków zachorowania na raka” - dodał.

„Nasza społeczność nadal cierpi. Ale w końcu obok nazwiska Stephena Schmidheiny pojawiło się słowo winny” – powiedział Federico Riboldi, burmistrz Casale Monferrato w wywiadzie dla dziennika "Il Fatto quotidiano". „Z pewnością kara 12 lat więzienia nie zaspokaja w pełni pragnienia sprawiedliwości społeczności, po latach nadal cierpiącej z powodu konsekwencji działań tych ludzi, którzy są odpowiedzialni za ucieczkę z Casale i porzucenie na terenie miasta fabryki, która była prawdziwą bombą, szkodliwą dla zdrowia” - dodał burmistrz.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jeden z prawników Schmidheiny Astolfo Di Amato zapowiada apelację od wyroku. Schmidheiny już raz, w 2013 roku, został skazany na 18 lat więzienia przez Sąd Apelacyjny w Turynie. Jednak w roku 2014 Naczelny Sąd Kasacyjny uniewinnił go z powodu przedawnienia przestępstwa. W grudniu 2014 r. sędzia pokoju Sara Panelli, jedna z oskarżycieli w procesie oraz Rosalba Altopiedi, konsultantka prokuratury w śledztwie, opublikowały e-book zatytułowany „Eternit: wielki proces”, który opowiada o postępowaniu i rekonstruuje niektóre fazy rozprawy. Schmidheiny, za pośrednictwem swoich prawników, uzyskał sądowy zakaz dystrybucji publikacji angielskiej wersji tej książki.

Stephan Ernest Schmidheiny urodził się w 1947 r. Jest czwartym pokoleniem jednej z najważniejszych szwajcarskich dynastii przemysłowych. Karierę rozpoczął w rodzinnej firmie Eternit w Niederurnen, którą odziedziczył. W 1976 został prezesem szwajcarskiej grupy Eternit.

Z Pescary Miłosz Marczuk 

mmk/ fit/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
lutobor
Ten cały wyrok to ściema dla ciemnego luda. Przypuszczam, że z tych całych dwunastu lat odsiedzi góra 2, w luksusach takich, o których większość z nas może tylko pomarzyć.
poranadobranoc
ale jest skazany, fejm poszedl w swiat :) - popacz na nasz kraj, ktos o podobnej skali zostal skazany? I tu podstawowa roznica :) dlaczego mamy tak jak mamy a w Szwajcarii mają lepiej :).
katzpodola odpowiada poranadobranoc
W Szwajcarii mają lepiej bo dorobili się na handlu bronią z Hitlerem i złocie na żydach
arzab odpowiada katzpodola
W przeciwieństwie do Polski gdzie tylko ciągle się kłócą ze wszystkimi o wszystko !

Powiązane: Najbogatsi ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki