REKLAMA

Dopóki w Polsce nie będzie przywilejów dla użytkowników aut elektrycznych, ich sprzedaż nie wzrośnie

2016-08-04 06:00
publikacja
2016-08-04 06:00
fot. REUTERS/Steve Marcus / FORUM

Samochody elektryczne są tańsze w użytkowaniu od pojazdów z napędem tradycyjnym, nie hałasują ani nie emitują spalin. Mimo tego ich popularność w Polsce, choć wzrasta, ciągle jest niewielka. Dlaczego nie możemy przekonać się do aut elektrycznych?

Jak wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów, w pierwszym kwartale 2016 r. w naszym kraju zarejestrowano tylko 20 nowych elektrycznych aut osobowych. Dla porównania w tym samym czasie w Norwegii zarejestrowano tych samochodów 6 425.

W Polsce jesteśmy na początku drogi. Nie ma zachęt finansowych dla użytkowników aut elektrycznych, jak np. możliwość darmowego parkowania. Nie mogą też oni korzystać z buspasów. Choć w niektórych miastach widzimy już początki takiej polityki. Oprócz tego świadomość ekologiczna w naszym kraju prawdopodobnie nie jest tak rozwinięta jak chociażby w państwach skandynawskich mówi serwisowi infoWire.pl Krzysztof Kowalski z firmy Nissan Poland.

Do zwiększenia sprzedaży samochodów elektrycznych w Polsce na pewno przyczyniłoby się wprowadzenie zwolnień podatkowych lub innych ulg dla kupujących. Poza tym konieczne jest powstanie kolejnych stacji ładowania, ponieważ w tej chwili jest ich u nas bardzo mało.

Mimo występujących trudności popularność aut elektrycznych w Polsce rośnie. W przyszłości należy spodziewać się coraz większego zainteresowania nie tylko ze strony klientów indywidualnych, lecz także firm. Samochody elektryczne pozwalają wyróżnić się firmom, budować pewien wizerunek i zademonstrować dbanie o środowisko zauważa ekspert.
Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~antysocjalista
Socjalizm po prostu nie działa bez przywilejów. Tylko kto ma za to zapłacić. Znów tworzymy homosowietikus tj. człowieka bezwolnego w całości uzależnionego od państwa od jego urzędników.
~niepelnosprawny_org
przede wszystkim ceny muszą spaść, to jedno najważniejsze, po drugie niektóre auta elektryczne mają dosyć futurystyczny wygląd, po trzecie to nowa generacja, ma też i wady np. ciężar, jest mał ostacji ładowania itp...
~Elemele
Cena tych samochodow powinna byc znacznie nizsza poniewaz jego konstrukcja jest znacznie prostsza a wiec i koszty jego produkcji sa znacznie prostsze. Ale dopoki jego cena jest zawyzana to chetnych bedzie malo. Ale to moze o to wlasnie chodzi.
~Dżejms
Wiesz w czym problem - w energii. Może i tanie silniki w kołach ale baterie - odpowiednik baku na paliwo. Tu znowu mamy skrajne odwrócenie proporcji - taniutki zbiornik kontra masakrycznie drogie baterie i ciężkie do tego i mało wydajne. Jak nie dokona się rewolta w akumulatorach - dużo zmagazynowanej enegii i tanie to długo Wiesz w czym problem - w energii. Może i tanie silniki w kołach ale baterie - odpowiednik baku na paliwo. Tu znowu mamy skrajne odwrócenie proporcji - taniutki zbiornik kontra masakrycznie drogie baterie i ciężkie do tego i mało wydajne. Jak nie dokona się rewolta w akumulatorach - dużo zmagazynowanej enegii i tanie to długo to będzie trwało. Tzn może trwać b. krótko - edykt króla i od jutra wyłącznie wózki widłowe jeżdżą. Oporni na szafot.
~bertsi
Ponieważ energia elektryczna wytwarzana jest w elektrowniach węglowych, to właściciele aut elektrycznych powinni zapłacić dodatkowy podatek za zanieczyszczanie środowiska.
~roki
Mylisz się! Kompletny tzw. "ślad węglowy" samochodu elektrycznego jest mniejszy niż samochodu spalinowego. Wliczając w to energię elektryczną (nawet z węgla), utylizację baterii itp. Zostało to policzone i nie ma wątpliwości, że tak jest.
~cotojest
bez przywilejów nie ruszy litości i co jeszcze
~paczenko1
Dlaczego mamy promować produkt który sam nie chce się wypromować
Chyba tylko po to aby bogaci chłopcy się zabawili.
~Dżejms
Jak zwykle korzyści złapią najbogatsi a jak tylko się zacznie rozpowszechniać to uwalą ulgi.
~RafalBcn
Czyli uważasz, że nie należy wprowadzać ulg?

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki