REKLAMA

Dopisek do traktatu?

2009-10-26 05:00
publikacja
2009-10-26 05:00
"Rzeczpospolita" pisze, że polskie środowiska w Niemczech chcą debaty o traktacie polsko-niemieckim z 1991 roku. Zdaniem ekspertów, specjalna deklaracja interpretująca jego zapisy wystarczyłaby do formalnego uznania praw polskiej mniejszości w Niemczech.

Jak dowiedziała się gazeta, nieformalne rozmowy w sprawie deklaracji do traktatu polsko-niemieckiego miałyby się rozpocząć w trakcie planowanej przez Instytut Zachodni w lutym przyszłego roku konferencji naukowej z okazji 70. rocznicy podpisania przez Hermanna Goeringa rozporządzenia rozwiązującego polskie stowarzyszenia w Niemczech i nakazującego likwidację ich mienia.

Szef Instytutu Zachodniego w Poznaniu profesor Andrzej Sakson mówi "Rzeczpospolitej", że zbliża się jubileusz 20-lecia podpisania traktatu polsko-niemieckiego i dobrze byłoby zastanowić się nad jego przeglądem. "Chodzi o brak symetrii w traktowaniu przez Polskę mniejszości niemieckiej w naszym kraju i liczącej prawie dwa miliony osób społeczności polskojęzycznej w Niemczech" - dodaje profesor Sakson.

Więcej na ten temat - w "Rzeczpospolitej".

"Rzeczpospolita"/kry/dyd
Źródło:IAR
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki