REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Dopieszczeni menedżerowie giełdowych spółek

2021-12-02 07:21, akt.2021-12-02 17:08
publikacja
2021-12-02 07:21
aktualizacja
2021-12-02 17:08
Dopieszczeni menedżerowie giełdowych spółek
Dopieszczeni menedżerowie giełdowych spółek
fot. Krystian Maj / / FORUM

O ponad 40 proc. wzrosło w ciągu dekady średnie roczne wynagrodzenie członka zarządu spółki notowanej na warszawskiej giełdzie. Rok do roku wzrost też nie jest niski, wynosi 9 proc. - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

"Rz" komentuje, że takie wzrosty mogą zaskakiwać, biorąc pod uwagę, że w 2020 r. przychody spółek z powodu pandemii praktycznie stały w miejscu.

"Ale za to poprawiła się rentowność: przeciętny wynik finansowy wzrósł o połowę, a więc kilka razy więcej niż dynamika pensji zarządów" – podaje "Rz" powołując się na dane firmy Grant Thornton. Zaznaczono, że firmom udało się ściąć koszty, co pomogło podnieść rentowność.

Według dziennika w relacji do zysków koszt wynagrodzeń zarządów spadł. "Wynagrodzenia zarządów, choć rosną, były więc dla spółek mniejszym obciążeniem niż przed pandemią" – podsumowują eksperci Grant Thorntona cytowani przez dziennik.

Najwyższe wynagrodzenie wypłacono zarządom Comarchu, CD Projektu i mBanku. "W zestawieniu najbardziej hojnych firm najwięcej jest banków. Wiele wskazuje, że w 2021 r. zdecydowana większość giełdowych spółek też zwiększy zyski. Może przełożyć się to na dalsze podwyżki dla menedżerów" - przewiduje "Rz".

Dziennik podaje, że statystyczna spółka giełdowa wypłaciła w 2020 r. swojemu zarządowi niemal 2,8 mln zł, licząc pensję podstawową oraz premie i prowizje.

szz/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
bha
Mało, mało, mało etc. zawsze i tak będzie mało.Niestety
bha
Ile by nie było zawsze będzie mało.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki