REKLAMA

Doniesienia o wycieku z elektrowni jądrowej w Chinach. W Hongkongu niepokój

2021-06-15 10:06
publikacja
2021-06-15 10:06
Doniesienia o wycieku z elektrowni jądrowej w Chinach. W Hongkongu niepokój
Doniesienia o wycieku z elektrowni jądrowej w Chinach. W Hongkongu niepokój
/ Zuma Press/Xinhua

Władze Hongkongu uważnie monitorują sytuację po doniesieniach o problemach w elektrowni jądrowej w pobliskim mieście Taishan na południu Chin – oświadczyła we wtorek szefowa władz Carrie Lam. Wcześniej stacja CNN informowała o potencjalnym wycieku z elektrowni.

Pomiary dokonywane w Hongkongu wykazują jak dotąd normalny poziom radioaktywności – zapewniła Lam, cytowana przez publiczną stację RTHK.

Operatorzy placówki w Taishan ogłosili niewielką ilość danych, ale eksperci w dziedzinie energii jądrowej oceniają, że w elektrowni może dochodzić do wycieku gazu z prętów paliwowych wewnątrz reaktora – przekazała z kolei amerykańska agencja AP.

CNN podała w poniedziałek, że amerykański rząd analizuje raport dotyczący domniemanego wycieku z elektrowni w Taishan, 130 km na zachód od Hongkongu, ponieważ jej francuski operator Framatome ostrzegł o „nadciągającym zagrożeniu radiologicznym” i zarzucił chińskim władzom podwyższanie dopuszczalnych poziomów promieniowania, by uniknąć wyłączenia placówki.

Według urzędników w USA nie występuje poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa – przekazała CNN.

Framatome ogłosił, że „wspiera rozwiązywanie problemu z działaniem” elektrowni, którą zarządza spółka joint venture stworzona przez francuską firmę EDF, właściciela Framatome, i państwową Chińską Generalną Grupą Energii Atomowej (CGN).

EDF przekazał później, że otrzymał informację o „wzroście stężenia niektórych gazów szlachetnych” w reaktorze 1. CGN zapewnił natomiast, że wskaźniki promieniowania w elektrowni i w jej otoczeniu są w normie.

Ekspert ds. inżynierii nuklearnej z Uniwersytetu Miejskiego w Hongkongu Luk Bing-lam ocenił na podstawie komunikatu EDF, że mogło dojść do wycieku gazów szlachetnych z prętów paliwowych. „Jeśli wyciek będzie poważniejszy, zaczniemy obserwować więcej materiału radioaktywnego, takiego jak cez” – ocenił.

Tego rodzaju wycieki zdarzają się w Chinach często, a elektrownie „zwykle mogą sobie z nimi poradzić we własnym zakresie”, ale sytuacja w Taishan może być bardziej skomplikowana, jeśli placówka korzysta z amerykańskiej technologii objętej restrykcjami eksportowymi – dodał Luk, który jest prezesem Hongkońskiego Towarzystwa Nuklearnego.

Elektrownia w Taishan rozpoczęła komercyjną działalność w grudniu 2018 roku, a we wrześniu 2019 roku uruchomiono drugi reaktor. Są one pierwszymi na świecie czynnymi Europejskimi Reaktorami Ciśnieniowymi (EPR). Dwa kolejne takie reaktory powstają we Francji i Finlandii.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
ajwaj_
aha :)
PISy beda kupowac kal-bojskie buble za mld. $
trza urabiac publike
1984
Przeczytałeś ten tekst czy tylko zapuściłeś bota w poszukiwaniu słowa "USA"? Raczej to drugie.

Chińska elektrownia jądrowa wybudowana przez Francuzów na bazie francuskiej technologii. Zarządzana przez fachowców z tych dwu państw ale dla ajwaja winni są "kałboje"... Nawiasem mówiac reaktor
Przeczytałeś ten tekst czy tylko zapuściłeś bota w poszukiwaniu słowa "USA"? Raczej to drugie.

Chińska elektrownia jądrowa wybudowana przez Francuzów na bazie francuskiej technologii. Zarządzana przez fachowców z tych dwu państw ale dla ajwaja winni są "kałboje"... Nawiasem mówiac reaktor EPR budowany w Finlandii ma rekordowe opóźnienie. Termin oddania do użytku odkładali tyle razy, że trudno zliczyć. Budowany we Francji też ma poślizg, a oba znacznie przekroczyły planowany budżet. Jednak to nie przeszkadza naszym "fachowcom" od energetyki brać EPR-y pod uwagę.
ajwaj_ odpowiada 1984
nie kumasz
PISy kupuja elektrownie (kiedys) hamerykanska
dla marketingu bubla potrzeba reklamy
obecnie rynek elekrowni jadrowych maja Chiny i Rosja > 70 %
ajwaj_ odpowiada 1984
A problemy wielkie, zagrozenie katastrofa sa w PL, nie w Chinach
________________________
""Katastrofa nuklearna. Czy Ukrainie grozi nowy Czarnobyl?

Sytuacja w ukraińskiej energetyce jądrowej jest obecnie bliska tragicznej. Doświadcza z jednej strony kryzysu związanego z brakiem wypłat, a z drugiej strony
A problemy wielkie, zagrozenie katastrofa sa w PL, nie w Chinach
________________________
""Katastrofa nuklearna. Czy Ukrainie grozi nowy Czarnobyl?

Sytuacja w ukraińskiej energetyce jądrowej jest obecnie bliska tragicznej. Doświadcza z jednej strony kryzysu związanego z brakiem wypłat, a z drugiej strony kosztów nieprofesjonalnego zarządzania przez "marynarzy rewolucjonistów". Kierownictwo branży pisało o tym do rządu już na początku kwietnia. Teraz sytuacja jest jeszcze gorsza - musimy wyłączać bloki energetyczne.

Ukraina odziedziczyła po ZSRR dość spory arsenał "pokojowego atomu" - 15 reaktorów energetycznych w czterech działających elektrowniach jądrowych (reaktory ChNPP są rozładowane i nie stanowią zagrożenia) oraz reaktor badawczy w Instytucie Fizyki NAS RA w Kijowie. Zrozumiałe jest, że bezpieczeństwo tych obiektów budzi pewne wątpliwości.""

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki