REKLAMA

Donald Tusk wybrany na przewodniczącego PO

2021-10-24 10:11, akt.2021-10-24 12:11
publikacja
2021-10-24 10:11
aktualizacja
2021-10-24 12:11
Donald Tusk wybrany na przewodniczącego PO
Donald Tusk wybrany na przewodniczącego PO
fot. Lukasz Dejnarowicz / / FORUM

Donald Tusk został w sobotnim głosowaniu wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej - poinformowała na niedzielnej konferencji krajowy komisarz wyborczy PO Dorota Niedziela. Poparło go 97,4 proc. głosujących.

W powszechnym partyjnym głosowaniu, przeprowadzonym w sobotę 23 października między godz. 10 a 18 na jedynego kandydata Donalda Tuska, jak poinformowała Niedziela, oddano 11 474 głosy. Przeciw niemu głosowały 253 osoby.

"Stwierdzam, że kandydat Donald Tusk uzyskał wymaganą liczbę głosów i został wybrany przewodniczącym Platformy Obywatelskiej" - poinformowała Dorota Niedziela.

Członkowie komisji poinformowali też o tym, że szefami regionów PO wybrani zostali: Michał Jaros (dolnośląskie), Tomasz Lenz (kujawsko-pomorskie), Stanisław Żmijan (lubelskie), Waldemar Sługocki (lubuskie), Cezary Grabarczyk (łódzkie), Jan Grabiec (mazowieckie), Andrzej Buła (opolskie), Zdzisław Gawlik (podkarpackie), Krzysztof Truskolaski (podlaskie), Mieczysław Struk (pomorskie), Wojciech Saługa (śląskie), Artur Gierada (świętokrzyskie), Jacek Protas (warmińsko-mazurskie), Rafał Grupiński (wielkopolskie), Olgierd Geblewicz (zachodniopomorskie).

"Wybory w PO rządzą się swoimi prawami, członkowie Platformy wybierają osoby, do których mają osobiście zaufanie" - tłumaczył wyniki wyborów regionalnych rzecznik partii Jan Grabiec, sam wybrany na szefa mazowieckiej PO.

Donald Tusk od lipca był pełniącym obowiązki przewodniczącego PO. Obecne wybory zostały zarządzone, choć kadencja poprzednika Tuska, Borysa Budki, upływa dopiero w styczniu 2022 roku. Władze PO zdecydowały się jednak na przeprowadzenie wyborów przewodniczącego, bo w październiku odbywały się wybory na wszystkich szczeblach władzy w partii.

Decyzję o rozpisaniu wyborów przewodniczącego PO podjęła 10 sierpnia Rada Krajowa partii. Zgodnie z uchwałą tego gremium, 23 października działacze Platformy mieli wybierać szefów struktur regionalnych i powiatowych, ale także przewodniczącego.

Jeszcze w lipcu, kiedy Donald Tusk przejmował władzę w partii, ubiegania się o przywództwo w Platformie nie wykluczał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Potem polityk ten przyznał jednak, że porzucił te plany.

"Proponowałem wybory w momencie, w którym pojawił się Donald Tusk. Uważałem, że wtedy warto było porozmawiać o tym, co dalej z Platformą. Olbrzymia większość moich koleżanek i kolegów chciała się jednak skupić przede wszystkim na konsolidacji partii. Nie było apetytu na taką debatę. Skoro nie było apetytu na debatę, to dzisiaj skupmy się na tym, jak wygrać wybory parlamentarne. Nie będę startował w wyborach tylko po to, żeby komuś coś udowodnić" - powiedział Trzaskowski.

Donald Tusk został p.o. przewodniczącego Platformy 3 lipca po tym, jak z kierowania partią zrezygnował Borys Budka. Tuska wybrano najpierw jednym z wiceprzewodniczących, a po rezygnacji Ewy Kopacz z funkcji wiceszefowej, został on - jako najstarszy z wiceprzewodniczących - osobą pełniącą obowiązki przewodniczącego.

Tusk: dziękuję i gratuluję wszystkim zwycięzcom; pokonani niech nie opuszczają rąk

Dziękuję i gratuluję wszystkim zwycięzcom. Pokonani niech nie opuszczają rąk. Jesteście wszyscy jedną drużyną, a najważniejsza gra dopiero przed nami. Jeśli uwierzycie w wygraną, Polacy uwierzą w was - napisał w niedzielę na Twitterze przewodniczący PO Donald Tusk.

W sobotę w całej Polsce odbywały się wybory nowych władz PO - przewodniczącego, a także m.in. szefów struktur powiatowych i regionalnych. Głosowania miały charakter powszechny. Zorganizowano je na wzór wyborów państwowych - w lokalnych siedzibach PO stanęły urny wyborcze, do których członkowie ugrupowania mogli oddawać swe głosy.

Krajowy komisarz wyborczy PO Dorota Niedziela poinformowała w niedzielę, że Donald Tusk został wybrany na przewodniczącego partii, poparło go 97,4 proc. głosujących.

Donald Tusk od lipca był pełniącym obowiązki przewodniczącego PO. Obecne wybory zostały zarządzone, choć kadencja poprzednika Tuska, Borysa Budki, upływa dopiero w styczniu 2022 roku. Władze PO zdecydowały się jednak na przeprowadzenie wyborów przewodniczącego, bo w październiku odbywały się wybory na wszystkich szczeblach władzy w partii. (PAP)

Autor: Rafał Białkowski

rbk/ robs/

(PAP)

Autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (52)

dodaj komentarz
qart
Zadziwia duża liczba kobiet jako szefów regionów.
demeryt_69
Powód jest dość trywialny: Rudy już wcześniej 'zneutralizował' większość męskiej konkurencji :)

jas2
Trzeba przyznać, że pan Tusk jest dziwny.
demeryt_69
Tusk do pokonanych w wyborach: "Nie opuszczajcie rąk" ... czyli co? Hande hoch?

friedens
To jest prawdziwy król Europy:

https://www.wykop.pl/wpis/61252215/karykatura-morawieckiego-w-holenderskiej-gazecie-4/
demeryt_69
Ferdek, wklejałeś to już tuzin razy na innych wątkach - to wszystko co masz?

kris74keh
Partia Oprychów wybrało swojego herszta. Owacjom nie było końca.
itso_widmo_bieli
są w komplecie szykują się na żer ktoś będzie u góry przecież musiał im załatwić alibi na plądrowanie państwa
kriso135
Nasz król Europy powinien zdobyć 110% głosów
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki