Donald Tusk bronił w Sejmie minister edukacji

Wniosek o odwołanie Krystyny Szumilas złożył PiS, który ocenił półroczne urzędowanie minister jako "festiwal chaosu niekompetencji, zaniechań, opóźnień i beztroski".

Premier zapewniał, że wzrost liczby przestępstw w polskich szkołach to efekt ich lepszego rozpoznawania i zgłaszania. Zdaniem Donalda Tuska, jeszcze kilka lat temu nie zgłaszano zdarzeń, które dziś są traktowane jako przestępstwa. Szef rządu stwierdził, że dziś nauczyciele, rodzice i uczniowie nauczyli się tego, co jest przestępstwem i co należy zgłaszać, a także nabrali odwagi i mają w zwyczaju informowanie o takich zdarzeniach. Donald Tusk dodał, że sama tendencja przestępstw w szkołach jest malejąca.

Broniąc reformy programowej, której zarzuca się ograniczenie zajęć z historii, premier stwierdził, że powtarzanie całego kursu historii Polski i powszechnej w trzech odsłonach nie jest skuteczne. Dodał, że odnosi wrażenie, że niektóre wystąpienia w Sejmie pokazują, iż dawny sposób nauczania historii przynosił fatalne efekty. Premier zapewnił, że będzie tak działał, aby młodzi Polacy byli wychowani historycznie jak najlepiej.

Donald Tusk zarzucił opozycji, że próbuje wmówić społeczeństwu, że przez działania minister edukacji religia zniknie ze szkół lub będzie odpłatna. Premier stwierdził, że "niektórzy ludzie zaczynają się bać, że coś w tych waszych kłamstwach jest prawdziwego". Dodał, że nie jest intencją rządu ani minister Szumilas, by dokonać zmian w nauczaniu religii w szkołach.

Premier poinformował, że uzyskał ze strony ZNP wstępną gotowość do rozmów na temat zmian w Karcie Nauczyciela. Zastrzegł, że rozmowa o tym będzie bardzo trudna. Ma dotyczyć propozycji samorządów, które chcą mieć większy wpływ na politykę kadrową w szkołach.

IAR/łp/pbp
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Sabazios

"Dodał, że nie jest intencją rządu ani minister Szumilas, by dokonać zmian w nauczaniu religii w szkołach." - a szkoda, warto by sie pozbyc tego niezmiernie kosztownego i do niczego nieprzydatnego a wrecz szkodliwego nauczania o zabobonach...

! Odpowiedz
0 0 ~propols

A czego tu bronic ? TO TRZEBA WYRZUCIĆ !
Ten szumi las nie nadaje sie do rządzenia - to jakiś wsteczny , przedpotopowy bór !

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil