Domy maklerskie w fatalnej kondycji. Maklerzy piszą list do premiera

Kondycja branży krajowych domów i biur maklerskich drastycznie się pogarsza. Osłabiają ją m.in. nadmierne koszty regulacji i wysokie opłaty na rzecz infrastruktury giełdowej i rozliczeniowej - napisał w liście do premiera zarząd Izby Domów Maklerskich.

(fot. Dylan Martinez / Reuters)

"Izba Domów Maklerskich zwraca uwagę na drastycznie pogarszającą się kondycję branży krajowych domów i biur maklerskich, które odgrywają kluczową rolę w pozyskiwaniu na rynku kapitałowym środków na rozwój dla najbardziej innowacyjnych i dynamicznych polskich firm sektora małych i średnich przedsiębiorstw. (...) Największy potencjał wzrostu produktywności polskiej gospodarki leży w rozwoju najbardziej dynamicznych i innowacyjnych polskich firm sektora MŚP, a te firmy pozyskują środki na rozwój na polskim rynku kapitałowym za pośrednictwem krajowych biur i domów maklerskich: finansowanie sektora MŚP nie jest przedmiotem zainteresowania globalnych banków inwestycyjnych - zdalnych członków Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Udział krajowych firm inwestycyjnych jest też kluczowy dla powodzenia programu Pracowniczych Planów Kapitałowych" - napisała IDM w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

"Tymczasem krajowa branża maklerska, na działalności podstawowej, która jest kluczowa dla obsługi inwestorów i pozyskiwania przez spółki kapitału na rozwój, od 5 lat pogłębia straty, podczas gdy instytucje infrastrukturalne, a także inni uczestnicy rynku finansowego jak np. banki, fundusze inwestycyjne odnotowują coraz większe zyski" - dodano w liście.

(Izba Domów Maklerskich)

Jak podano, w 2018 r. branża poniosła 215 mln zł straty na działalności podstawowej. W I kwartale br. strata ta wyniosła niemal 66 mln złotych, a w analogicznym okresie ubiegłego roku 37 mln zł.

"O ile we wcześniejszych okresach branża zmuszona do poszukiwania innych źródeł przychodów, przy regulacyjnych ograniczeniach, nadrabiała straty zyskiem z działalności w innych obszarach, takich jak działalność na rynku OTC, czy handel na własny rachunek, to w I kwartale 2019 r. sektor odnotował straty w ujęciu całościowym" - podała IDM.

W ocenie Izby, brak możliwości kompensowania przez domy maklerskie strat na działalności podstawowej w innych obszarach działalności, prowadzi do całkowitej zapaści w branży.

"Od wprowadzenia ograniczeń transakcyjnych na rynku CFD po interwencji ESMA obroty na rynku forex w domach maklerskich spadły o połowę, a krajowi klienci - inwestorzy detaliczni wybierają ofertę brokerów spoza UE, gdzie dostają lepsze warunki transakcyjne" - napisano w liście.

Zdaniem IDM, znaczący wpływ na sytuację krajowych domów maklerskich ma zwiększająca się konkurencja tzw. zdalnych członków Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, brokerów, którzy oferują inwestorom niskie opłaty, w związku z globalnym zasięgiem i osiąganym w związku z tym efektem skali ich działania.

"Kondycję krajowych domów maklerskich osłabiają dalej nadmierne koszty regulacji oraz nieadekwatnie wysokie opłaty na rzecz infrastruktury giełdowej i rozliczeniowej, a także wąski zakres usług, który jest dozwolony i byłby w zakresie ich wyłącznej kompetencji" - napisano.

Autorzy listu uważają, że interesy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, jako centralnej instytucji infrastrukturalnej rynku, powinny być podporządkowane krajowemu rynkowi kapitałowemu.

"Obecnie wartość wytworzona przez domy maklerskie przy obsłudze inwestorów jest niesprawiedliwie dzielona. Jej wynikiem są zyski Giełdy, przy jednoczesnych stratach domów maklerskich na obsłudze inwestorów. Zwolnienie zarządu Giełdy z obowiązku maksymalizacji zysku i ustalenie zasad funkcjonowania z poszanowaniem interesu ekonomicznego, zarówno Giełdy, jak i domów maklerskich, są konieczne dla rozwoju rynku kapitałowego w Polsce" - podano.

IDM wskazuje, że obecny projekt Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w Polsce nie zawiera rozwiązań zmierzających do stworzenia lepszych warunków do rozwoju krajowej branży domów maklerskich, a słaba kondycja krajowej branży stanowi barierę w rozwoju rynku kapitałowego w Polsce.

"Wyrażamy wolę pełnej współpracy z rządem dla zapewnienia konkurencyjnych warunków rozwoju krajowej branży domów i biur maklerskich, a tym samym do zwiększenia produktywności i innowacyjności polskich przedsiębiorstw" - napisała Izba Domów Maklerskich.

pel/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 15 rekin1986

Podatek belki to jedno co zabija chęć do oszczędzania i inwestowania ale jest jeszcze jedna rzecz z którą nie ma nikt odwagi zrobić są to wezwania na odkup poniżej ceny z dnia debiutu

Nie ma jak wprowadzić spółkę na parkiet w cenie zysk x 20 przez pięć lat lub więcej nie wypłacać dywidendy gdy inwestor straci cierpliwość i zaczyna się rajd w dół czeka się na przecenę do poziomu cena / zysk = 3 i robi odkup po najniższym kursie jaki był

Najpierw wcisnąć papier potem testować cierpliwość a gdy wartość księgowa będzie wyższa od godziwej zrobić wykup za 10 procent wartości z dnia debiutu

Tasowanie stołkami prezesów po 4 razy w roku to już zupełnie inna bajka tu mamy do czynienia z polityką . Polityka a biznes to dwa osobne tematy jeden ideologiczny a drugi ekonomiczny najgorzej jak jedno z drugim zaczyna się mieszać wtedy wychodzi lipa

Też posiadam własny rachunek maklerski z akcjami byłem w domu maklerskim i mówię , że chce otworzyć rachunek maklerski do handlu akcjami na parkiecie

Dostałem kwestionariusz w którym było 20 pytań związanych z GPW i ogólnie z tematyką finansową na 20 pytań żle zaznaczyłem tylko jedno gość się mnie spytał o wykształcenie a ja na to , że jestem z zawodu ogrodnikiem oraz kadrowym i księgowym a obecnie robię technika BHP i przeciwpożarowego z uprawnieniami na przeglądy gaśnic i hydrantów to założył rachunek bez zbędnej ściemy spytał się mnie jak długo mam zamiar inwestować na GPW ja mu na to , na dzisiaj kupuję papiery pod dywidendę na długi termin a cena to osobny temat tym się będę martwił jak mi dywidendy zwrócą cenę za zakupione papiery to potem będę się zastanawiał po ile sprzedać papiery

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 23 prs

Maklerzy to cwaniaki, manipulatorzy, spekulanci - radze o tym nie zapominac.
Platformy kasuja inwestorow za byle co, zawsze wychodza do przodu , strzyga ile wlezie..
Wogole ich nie jest szkoda, albo slabo kombinuja, maja malo bo im sie czegos tam nie chce, albo naciagaja nas wszystkich na koszta przez Premiera!
Kopac rowy jak wam tak zle, jak nie dajecie rady - podobno rak do uczciwej pracy brakuje!
Ja bym wam dal na miejscu Premiera.. pamietalibyscie ruski miesiac...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 38 gerwazy-

skoro w ostatnim czasie 2 na 3 inwestycje jeśli idzie o rynek dłużny to wały to niech taki rynek kapitałowy zdycha. Niech przetrwają najsilniejsi, a resztę niech wypiera kapitał zachodni. Dosyć okradania Polaków.

! Odpowiedz
2 30 cyklonb

No to niech nie zarabiają, nie chcą inwestorów długoterminowych po wypytaniu potencjalnego inwestora nie chcą otwierać rachunków, wciskają własne instrumenty finansowe, jak dadzą linie to chcą żebyś jak głupek 3 razy dziennie kupował i sprzedawał akcje bo im się udzielanie kredytu nie opłaca ...

! Odpowiedz
1 29 staryznajomy

Zrobcie jeszcze kroki notowan po 10tym miejscu po przecinku 0,000000000001 hahahaha

! Odpowiedz
5 63 grzegorzkubik

Jedna ważna informacja. Znieść podatek Belki. On jest bardzo nieuczciwy i niesprawiedliwy. Aż 19% zysków zabierają a fiskus raczej nie pomaga inwestorom zarobić. Jakim cudem uczestniczy w zyskach?

! Odpowiedz
1 18 skasowane_konto

podatek wprowadzony aby zniechęcić do inwestowania, lokowania. Aby Polacy nie oszczędzali.

! Odpowiedz
16 46 skasowane_konto

dobre domy maklerskie pracujące rzetelnie będą zarabiać, słabe domy z miernotami zamiast ekspertów będą tracić. Oczywiście płacz jest ze strony tych miernot. Przykre ale nawet zabawne.

! Odpowiedz
13 121 lejdi

Ta cała nasza giełda od wielu lat jest karykaturą samej siebie. Mielenie w miejscu, przerzucanie z kąta w kąt i mydlenie oczu frajerom, co jeszcze tu coś próbują robić. Ulicy już dawno nie ma, bo ogolona do gołej skóry dawno opuściła szulernię, więc tera bosy i wychudzone rekiny próbują golić się nawzajem. Śmiech i kpina, a teraz jeszcze panika izby, bo branża pada jak pies Pluto. A niech padnie i będzie wreszcie spokój

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 52 histeryk

Po co nam giełda skoro mamy 500 plus? Za Gierka giełdy nie było, a jakoś ludzie żyli.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -0,61% 55 994,68
2019-12-06 17:15:02
WIG20 -0,91% 2 073,11
2019-12-06 17:15:00
WIG30 -0,49% 2 380,65
2019-12-06 17:15:00
MWIG40 0,32% 3 829,04
2019-12-06 17:15:01
DAX 0,86% 13 166,58
2019-12-06 17:37:00
NASDAQ 1,00% 8 656,53
2019-12-06 22:03:00
SP500 0,91% 3 145,91
2019-12-06 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.