REKLAMA
PIT 2023

Domański podaje szczegóły wakacji kredytowych. Ruszą w II kwartale?

2024-02-12 12:44, akt.2024-02-12 13:38
publikacja
2024-02-12 12:44
aktualizacja
2024-02-12 13:38

Rząd na najbliższym posiedzeniu ma wziąć się m.in. za wakacje kredytowe. Minister finansów Andrzej Domański skierował więc pismo w tej sprawie, opisując propozycje rozwiązań. Czytamy w nim, że "w II kwartale będzie można zawiesić dwie raty płatności kredytu, a próg skorzystania z wakacji został ustanowiony na poziomie 1,2 mln zł".

Domański podaje szczegóły wakacji kredytowych. Ruszą w II kwartale?
Domański podaje szczegóły wakacji kredytowych. Ruszą w II kwartale?
/ Ministerstwo Finansów

"W załączonym projekcie dokonano zmiany wskazanych okresów, w których przysługiwało będzie zawieszenie obowiązku dokonywania płatności rat kredytu hipotecznego. W związku z koniecznością procedowania procesu legislacyjnego proponuje się, aby zawieszenie to przysługiwało w wymiarze w wymiarze dwóch miesięcy, od dnia 1 kwietnia 2024 r. do dnia 30 czerwca 2024 r., zaś w przypadku kolejnych kwartałów - w wymiarze miesiąca w każdym kwartale" - napisał Domański.

Dotychczasowy projekt przewidywał, aby zawieszenie to przysługiwało w wymiarze jednego miesiąca, od dnia 1 marca 2024 r. do dnia 31 marca 2024 r., zaś w przypadku kolejnych kwartałów - w wymiarze miesiąca w każdym kwartale.

"Jednocześnie w załączonym projekcie proponuje się ustanowienie nowego progu wartości udzielonego kredytu na poziomie 1,2 mln zł. Ustanowienie tego progu na poziomie trzykrotności średniej wartości kredytu uniemożliwi z jednej strony skorzystanie z tzw. wakacji kredytowych przez osoby niepotrzebujące takiego wsparcia, a z drugiej strony - uwzględni ceny nieruchomości mieszkalnych w dużych miastach" - napisał.

Wcześniej MF proponował próg na poziomie 2 mln zł.

Domański napisał też, że zmianie uległ termin wejścia w życie proponowanych przepisów, co jest związane z trwającym procesem legislacyjnym.

"W związku z tym obecnie przewiduje się, aby projektowana ustawa weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2024 r, co powinno pozwolić na dokończenie procesu legislacyjnego, a regulacje przejściowe zawarte w projekcie zapewnią kredytodawcom oraz Bankowi Gospodarstwa Krajowego czas na dostosowanie systemów IT do wprowadzanych zmian prawnych" - napisał. 

Ile będą kosztować przedłużone wakacje kredytowe?

Ministerstwo Finansów, na podstawie danych UKNF, szacuje koszt wydłużenia wakacji kredytowych dla sektora bankowego na poziomie 2,5 mld zł, przy utrzymaniu się partycypacji w programie - podano w OSR do nowej wersji projektu ustawy.

"Należy założyć, że wakacjami kredytowymi zostanie objęte 420 tys. umów kredytowych (przy założeniu współczynnika RdD 35 proc.). Według szacunków przygotowanych w oparciu o dane UKNF, maksymalny koszt roczny, przy założeniu, że z instrumentu skorzysta 100 proc. uprawnionych, to ok. 3,6 mld zł. Jednocześnie przy założeniu, że z wakacji kredytowych skorzysta analogiczny odsetek uprawnionych, jak z poprzednich wakacji kredytowych, szacuje się koszt dla sektora bankowego na poziomie 2,5 mld zł" - napisano.

tus/ asa/ map/ 

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (37)

dodaj komentarz
tajpan999
W jaki niby sposób będzie weryfikowane kryterium dochodowe? Przecież we wniosku będzie można wpisać cokolwiek..
jaroslaw_kaczynski
Szanowni Państwo, to zwykły figurant. Dziś nie można już pisać czyj, bo rasizm, bo antysemityzm. Ale Państwo beda doskonale wiedzieli.
adam841019
Jak utrzymają te wakacje to inflacja nie spadnie.
polski7
O dziękuję wam nasi dobroczyńcy za ten miesiąc wakacji, dzięki któremu zapłacimy tyle samo co w tamtym roku a nie więcej. Wy nie macie takich wakacji od zus. Chwila, a wy płacicie zus. Nie? To jaki przykład dajecie? Jezus o takich mówił - wersja updateowana: Mówią, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i O dziękuję wam nasi dobroczyńcy za ten miesiąc wakacji, dzięki któremu zapłacimy tyle samo co w tamtym roku a nie więcej. Wy nie macie takich wakacji od zus. Chwila, a wy płacicie zus. Nie? To jaki przykład dajecie? Jezus o takich mówił - wersja updateowana: Mówią, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Jeżdżą limuzynami i latają samolotami i ładne garniaki noszą. Lubią zaszczytne miejsce i pierwsze krzesła na imprezach."
To WY. Wstyd mi za was.
jasiek2017
I to ma byc jedyne kryterium 1,2 mln ?
zgadujzgadula
Musi być gorąco w spłatach hipotek skoro 2r w 2 kwartale. Czyli przy wsparciu nadal zapewne wzrasta kredytów zagrożonych .Takie maja dane zapewne. Myślę ze mamy klasyczną bańkę na nieruchomościach . Każdy ubrany ........
mknowak
Nie bańkę tylko musi ileś osób zbańczyć.... wystarczy 1000 naiwniaków co domy po milion kupili i już masz 100 mln a takich naiwnych co sobie ubzdurali dom za milion czy dwa jest znacznie więcej. Pytanie po co ich ratować może jakby zbankrutowali to by się czegoś nauczyli a tak będzie ja z tymi od CHF cały naród się będzie składał Nie bańkę tylko musi ileś osób zbańczyć.... wystarczy 1000 naiwniaków co domy po milion kupili i już masz 100 mln a takich naiwnych co sobie ubzdurali dom za milion czy dwa jest znacznie więcej. Pytanie po co ich ratować może jakby zbankrutowali to by się czegoś nauczyli a tak będzie ja z tymi od CHF cały naród się będzie składał bo czytać nie umiem i nie wiem co to ryzyko walutowe a tutaj nie wiem co to zmienna stopa.
zgadujzgadula odpowiada mknowak
Jednak różnica między chęcią posiadania lokum(CHF) a przeszarżowanie w zakresie własnych możliwości finansowych jest istotna. Właśnie ciekawe jak są splacane CHF i ile portfela jest zagrożona ? Ile na etapie sporów sądowych. Akurat frankowi z tego co pamiętam nie są objęci wakacjami ? Jezeli tak to jest to mega abstrakcja. Jesli Jednak różnica między chęcią posiadania lokum(CHF) a przeszarżowanie w zakresie własnych możliwości finansowych jest istotna. Właśnie ciekawe jak są splacane CHF i ile portfela jest zagrożona ? Ile na etapie sporów sądowych. Akurat frankowi z tego co pamiętam nie są objęci wakacjami ? Jezeli tak to jest to mega abstrakcja. Jesli się myle proszę mnie skorygować.

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki