Dom w cenie mieszkania? Im się udało

Wiele osób wątpi, czy da się wybudować dom w cenie mieszkania. Rozmawialiśmy z małżeństwem architektów, którzy deklarują, że im się to udało, swój dom postawili za 145 tys. złotych.

Niedawno na łamach Bankier.pl publikowaliśmy przegląd projektów domów, których budowa ma mieścić się w 150-200 tysiącach złotych. W odpowiedzi dostaliśmy wiele komentarzy wskazujących na to, że w praktyce nie jest to możliwe. Dziś przedstawiamy historię małżeństwa, któremu się to udało. Jak mówią, cała inwestycja zamknęła się w kwocie 145 000 zł (nie licząc działki). Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Agnieszką i Radosławem Wanago – małżeństwem architektów z Opola, którzy zamienili mieszkanie w bloku na mieszkanie na własnej działce. Dosłownie. Dom, który zaprojektowali i wybudowali konstrukcją przypomina bowiem wycięty fragment bloku mieszkalnego. Ma dwie sypialnie, łazienkę i salon z aneksem kuchennym. Nie posiada garażu. Projekt ma jednak opcję rozbudowy, a inwestorzy mają to planie na kolejne 2-3 lata.

NANO House - dom o powierzchni 85 mkw projektu Agnieszki i Radosława Wanago
NANO House - dom o powierzchni 85 mkw projektu Agnieszki i Radosława Wanago (RAW Studio)

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz, Bankier.pl: Co skłoniło Państwa do budowy domu przypominającego mieszkanie?

Radosław Wanago: Dom i mieszkanie z architektonicznego punktu widzenia mają wiele części wspólnych. Służą bowiem do tego samego. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Mieszkanie projektuje się dosyć precyzyjnie, z wykorzystaniem każdej wolnej przestrzeni, tworząc ją użytkową. Powoduje to, że pomieszczenia ułożone są w sensowny i ergonomiczny sposób. Tak aby przy niewielkiej powierzchni zapewnić mieszkańcom niezbędny komfort do odpoczynku, zabawy czy czasami nawet pracy. Dom projektuje się z większym rozmachem, nie dbając bardzo często o każdy metr kwadratowy powierzchni. Zaletą domu jest jego autonomiczność (choć nie każdy to lubi ), otwartość, relacja z ogrodem, przestronność, itd.  Niestety jest to powiązane z wyższym kosztem inwestycji, na który nie każdego stać.

Wykorzystując zalety obu rozwiązań w połączeniu z tym, co dla nas jest najważniejsze, postanowiliśmy zaprojektować dom, który cenę, kompaktowość oraz ergonomię zapożyczy z mieszkania, a jednocześnie stanie na działce i będzie przestronnym budynkiem z dobrze połączonym ogrodem. Nie tylko z pokoju dziennego, ale każdego z pomieszczeń.

Tym sposobem powstał projekt domu o powierzchni tylko 85m2. Rozumiem, że dlatego, żeby maksymalnie ograniczyć koszty budowy? 

RW: Tak. Z doświadczenia wiemy, że prosta konstrukcja i forma budynku pomoże nam w ograniczeniu kosztów budowy.

Jaki zakładaliście wyjściowy budżet?

RW: Założyliśmy na początek budżet wynoszący 100 tysięcy zł, którego staraliśmy się nie przekroczyć. W czasie budowy kuszeni byliśmy jednak lepszymi rozwiązaniami materiałowymi poprawiającymi energooszczędność budynku. Ulegaliśmy tym pokusom, gdzie uznaliśmy to za słuszne. Nasz budżet niespodziewanie się zwiększył. Ostatecznie cała inwestycja zakończyła się na poziomie 145 tysięcy zł.

Dlaczego nie zdecydowali się Państwo na gotowy projekt 70- czy 80-metrowego domu z katalogu?

RW: Sam projekt domu to nie wszystko. Tak naprawdę to najmniej istotny element całej inwestycji. Przygotowując się do budowy własnego domu, małego i na niewielkiej działce, musimy zastanowić się, jakie budynek będzie miał relacje z otoczeniem i jak będzie zorientowany w stosunku do kierunków świata. Ważne jest także, jakie elementy projektu powiększą jego przestrzeń optycznie oraz jak chcemy się odciąć od otoczenia i otworzyć na część prywatną. Nie da się zaprojektować dobrego budynku bez lokalizacji. To działka w połączeniu z wytycznymi inwestora definiuje architekturę i budynek, w którym chce się mieszkać.

Agnieszka Wanago: W naszym budynku nie ma ani jednego elementu, który zostałby zaprojektowany przez przypadek. Każda krawędź nawiązuje do istniejącej zabudowy. Każde pomieszczenie ma precyzyjnie zaprojektowane i  ergonomiczne wymiary. Konstrukcja jest tak zaprojektowana, aby wyeliminować podciągi, słupy czy ściany nośne z wnętrza budynku. To wszystko obniża koszty budowy i sprawia, że budynek architektonicznie staje się czymś więcej niż tylko kolejnym projektem typowym. A tak naprawdę, jesteśmy architektami i trudno byłoby nam mieszkać w domu zaprojektowanym przez kogoś innego (śmiech).

Czy Państwa zdaniem budowa małego, kilkudziesięciometrowego domu z katalogu mogłaby kosztować tyle samo, co Państwa realizacja albo i mniej? Z czego będą wynikać różnice w obu przypadkach?

RW: Myślę, że mogłaby kosztować tyle samo, jednak pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim, konstrukcja takiego domu nie mogłaby być zbyt skomplikowana, a inwestor angażowałaby się w proces budowy, szukając w danym momencie rozwiązań, które dla określonej lokalizacji okażą się tańsze, a przy tym równie dobre.

Sama budowa domu nie jest najważniejsza, a raczej jego relacja w odniesieniu do otoczenia. Wolałbym wydać 20-30 tys. złotych więcej za dom, w którym lepiej będzie się mieszkało, niż zapłacić mniej za budowę domu, który zupełnie nie pasuje do działki. Nasz dom nie jest odpowiedni do każdej lokalizacji i powtarzam to często osobom, które chcą kupić od nas ten projekt.

NANO House - rzut parteru oraz lokalizacja budynku na działce
NANO House - rzut parteru oraz lokalizacja budynku na działce (RAW Studio)

Jakie założenia powinien mieć projekt, żeby gwarantował minimalne koszty budowy? Czytaj dalej

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Mk

Dwa miesiącach temu weszlismy do domu ktory wybudowalismy za 130 tys. 90metrow kuchnia, pokoj dzienny a za razem nasza sypialnia, dwa pokoj dla dzieci wc i łazienka, i pom gospodarczym razem z kotlownia, jak ktoś słyszy kwote szuka się w czoło a prawda jest taką że wszystko poza stropo-dachem i wykopaniem fundamentow zrobilismy sami albo pomogla rodzina. Kosztowało nas to masę wysiłku nerwow czasu i wojenek. szczęście że mąż potrafi sam wszystko zrobić inaczej nie ma co marzyc o takiej cenie. Można powiedzieć że z 70 tys zaoszczedzilismy na robociznie i fakcie że media były w działce. Może i mamy maksymalny minimalizm ale za to nie mamy kredytu na całe życie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~domza150tysiecy_pl

Dom za 150 tys. własna Dziaka, system gospodarczy na www.domza150tysiecy.pl

! Odpowiedz
0 3 ~domza150tysiecy_pl

Dom za 150 tys. własna Dziaka, system gospodarczy na www.domza150tysiecy.pl

! Odpowiedz
1 2 ~kędzior

ja wybudowałem dom w 2014 roku:

działaka 80k (17km d centrum mista) 1000m2
dom 150 m pow.uzytkowej (200 m z garażem, kotłownią ect. )stan deweloperski 210k
wykończenie tylko dołu: 60k (brakuje około 40 tys by dokończyć resztę)
Inne koszty (uzbrojenie działki, pozwolenia): 20 k

Razem : 370k (większość prac robiłem sam).

Za te pieniądze ile metrowe mieszkanie kupiłbym w centrum? we Wrocławiu około 55 m (z wykończeniem)
mam cisze, spokój, ogród dla dzieci , no i dojechać się da w 25 min d o centrum ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 3 ~nad

gratuluję kosztów, ale...
dom wygląda jak większy garaż
wc razem z łazienką, jaka to funkcjonalność?
płaski dach do sporo kłopotów i kosztów które pojawiają się z upływem czasu
nie widzę kotłowni ani innego pomieszczenia gospodarczego, pewnie kotłownia w kuchni a schowek pod łóżkiem
dom w cenie mieszkania, ale chyba gdzieś w Bieszczadach

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~Old_X

Taaa! Bez działki, bez przyłączy i bez czego jeszcze.
Nie czepiam się i gratuluję przykładu na skromny domek.
Tylko to bez ... może być mylące.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 17 ~kp

Phi, w Kielcach mamy przystanki autobusowe za 400000 sztuka.

! Odpowiedz
2 1 ~takitam

za 400000 chyba halerzów.

! Odpowiedz
0 5 ~Piotr

Słyszałem, cała Polska słyszała o przystankach po 400k

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne