Dom w cenie mieszkania? Im się udało

Wiele osób wątpi, czy da się wybudować dom w cenie mieszkania. Rozmawialiśmy z małżeństwem architektów, którzy deklarują, że im się to udało, swój dom postawili za 145 tys. złotych.

Niedawno na łamach Bankier.pl publikowaliśmy przegląd projektów domów, których budowa ma mieścić się w 150-200 tysiącach złotych. W odpowiedzi dostaliśmy wiele komentarzy wskazujących na to, że w praktyce nie jest to możliwe. Dziś przedstawiamy historię małżeństwa, któremu się to udało. Jak mówią, cała inwestycja zamknęła się w kwocie 145 000 zł (nie licząc działki). Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Agnieszką i Radosławem Wanago – małżeństwem architektów z Opola, którzy zamienili mieszkanie w bloku na mieszkanie na własnej działce. Dosłownie. Dom, który zaprojektowali i wybudowali konstrukcją przypomina bowiem wycięty fragment bloku mieszkalnego. Ma dwie sypialnie, łazienkę i salon z aneksem kuchennym. Nie posiada garażu. Projekt ma jednak opcję rozbudowy, a inwestorzy mają to planie na kolejne 2-3 lata.

NANO House - dom o powierzchni 85 mkw projektu Agnieszki i Radosława Wanago
NANO House - dom o powierzchni 85 mkw projektu Agnieszki i Radosława Wanago (RAW Studio)

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz, Bankier.pl: Co skłoniło Państwa do budowy domu przypominającego mieszkanie?

Radosław Wanago: Dom i mieszkanie z architektonicznego punktu widzenia mają wiele części wspólnych. Służą bowiem do tego samego. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Mieszkanie projektuje się dosyć precyzyjnie, z wykorzystaniem każdej wolnej przestrzeni, tworząc ją użytkową. Powoduje to, że pomieszczenia ułożone są w sensowny i ergonomiczny sposób. Tak aby przy niewielkiej powierzchni zapewnić mieszkańcom niezbędny komfort do odpoczynku, zabawy czy czasami nawet pracy. Dom projektuje się z większym rozmachem, nie dbając bardzo często o każdy metr kwadratowy powierzchni. Zaletą domu jest jego autonomiczność (choć nie każdy to lubi ), otwartość, relacja z ogrodem, przestronność, itd.  Niestety jest to powiązane z wyższym kosztem inwestycji, na który nie każdego stać.

Wykorzystując zalety obu rozwiązań w połączeniu z tym, co dla nas jest najważniejsze, postanowiliśmy zaprojektować dom, który cenę, kompaktowość oraz ergonomię zapożyczy z mieszkania, a jednocześnie stanie na działce i będzie przestronnym budynkiem z dobrze połączonym ogrodem. Nie tylko z pokoju dziennego, ale każdego z pomieszczeń.

Tym sposobem powstał projekt domu o powierzchni tylko 85m2. Rozumiem, że dlatego, żeby maksymalnie ograniczyć koszty budowy? 

RW: Tak. Z doświadczenia wiemy, że prosta konstrukcja i forma budynku pomoże nam w ograniczeniu kosztów budowy.

Jaki zakładaliście wyjściowy budżet?

RW: Założyliśmy na początek budżet wynoszący 100 tysięcy zł, którego staraliśmy się nie przekroczyć. W czasie budowy kuszeni byliśmy jednak lepszymi rozwiązaniami materiałowymi poprawiającymi energooszczędność budynku. Ulegaliśmy tym pokusom, gdzie uznaliśmy to za słuszne. Nasz budżet niespodziewanie się zwiększył. Ostatecznie cała inwestycja zakończyła się na poziomie 145 tysięcy zł.

Dlaczego nie zdecydowali się Państwo na gotowy projekt 70- czy 80-metrowego domu z katalogu?

RW: Sam projekt domu to nie wszystko. Tak naprawdę to najmniej istotny element całej inwestycji. Przygotowując się do budowy własnego domu, małego i na niewielkiej działce, musimy zastanowić się, jakie budynek będzie miał relacje z otoczeniem i jak będzie zorientowany w stosunku do kierunków świata. Ważne jest także, jakie elementy projektu powiększą jego przestrzeń optycznie oraz jak chcemy się odciąć od otoczenia i otworzyć na część prywatną. Nie da się zaprojektować dobrego budynku bez lokalizacji. To działka w połączeniu z wytycznymi inwestora definiuje architekturę i budynek, w którym chce się mieszkać.

Agnieszka Wanago: W naszym budynku nie ma ani jednego elementu, który zostałby zaprojektowany przez przypadek. Każda krawędź nawiązuje do istniejącej zabudowy. Każde pomieszczenie ma precyzyjnie zaprojektowane i  ergonomiczne wymiary. Konstrukcja jest tak zaprojektowana, aby wyeliminować podciągi, słupy czy ściany nośne z wnętrza budynku. To wszystko obniża koszty budowy i sprawia, że budynek architektonicznie staje się czymś więcej niż tylko kolejnym projektem typowym. A tak naprawdę, jesteśmy architektami i trudno byłoby nam mieszkać w domu zaprojektowanym przez kogoś innego (śmiech).

Czy Państwa zdaniem budowa małego, kilkudziesięciometrowego domu z katalogu mogłaby kosztować tyle samo, co Państwa realizacja albo i mniej? Z czego będą wynikać różnice w obu przypadkach?

RW: Myślę, że mogłaby kosztować tyle samo, jednak pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim, konstrukcja takiego domu nie mogłaby być zbyt skomplikowana, a inwestor angażowałaby się w proces budowy, szukając w danym momencie rozwiązań, które dla określonej lokalizacji okażą się tańsze, a przy tym równie dobre.

Sama budowa domu nie jest najważniejsza, a raczej jego relacja w odniesieniu do otoczenia. Wolałbym wydać 20-30 tys. złotych więcej za dom, w którym lepiej będzie się mieszkało, niż zapłacić mniej za budowę domu, który zupełnie nie pasuje do działki. Nasz dom nie jest odpowiedni do każdej lokalizacji i powtarzam to często osobom, które chcą kupić od nas ten projekt.

NANO House - rzut parteru oraz lokalizacja budynku na działce
NANO House - rzut parteru oraz lokalizacja budynku na działce (RAW Studio)

Jakie założenia powinien mieć projekt, żeby gwarantował minimalne koszty budowy? Czytaj dalej

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Mk

Dwa miesiącach temu weszlismy do domu ktory wybudowalismy za 130 tys. 90metrow kuchnia, pokoj dzienny a za razem nasza sypialnia, dwa pokoj dla dzieci wc i łazienka, i pom gospodarczym razem z kotlownia, jak ktoś słyszy kwote szuka się w czoło a prawda jest taką że wszystko poza stropo-dachem i wykopaniem fundamentow zrobilismy sami albo pomogla rodzina. Kosztowało nas to masę wysiłku nerwow czasu i wojenek. szczęście że mąż potrafi sam wszystko zrobić inaczej nie ma co marzyc o takiej cenie. Można powiedzieć że z 70 tys zaoszczedzilismy na robociznie i fakcie że media były w działce. Może i mamy maksymalny minimalizm ale za to nie mamy kredytu na całe życie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~domza150tysiecy_pl

Dom za 150 tys. własna Dziaka, system gospodarczy na www.domza150tysiecy.pl

! Odpowiedz
0 3 ~domza150tysiecy_pl

Dom za 150 tys. własna Dziaka, system gospodarczy na www.domza150tysiecy.pl

! Odpowiedz
1 2 ~kędzior

ja wybudowałem dom w 2014 roku:

działaka 80k (17km d centrum mista) 1000m2
dom 150 m pow.uzytkowej (200 m z garażem, kotłownią ect. )stan deweloperski 210k
wykończenie tylko dołu: 60k (brakuje około 40 tys by dokończyć resztę)
Inne koszty (uzbrojenie działki, pozwolenia): 20 k

Razem : 370k (większość prac robiłem sam).

Za te pieniądze ile metrowe mieszkanie kupiłbym w centrum? we Wrocławiu około 55 m (z wykończeniem)
mam cisze, spokój, ogród dla dzieci , no i dojechać się da w 25 min d o centrum ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 3 ~nad

gratuluję kosztów, ale...
dom wygląda jak większy garaż
wc razem z łazienką, jaka to funkcjonalność?
płaski dach do sporo kłopotów i kosztów które pojawiają się z upływem czasu
nie widzę kotłowni ani innego pomieszczenia gospodarczego, pewnie kotłownia w kuchni a schowek pod łóżkiem
dom w cenie mieszkania, ale chyba gdzieś w Bieszczadach

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~Old_X

Taaa! Bez działki, bez przyłączy i bez czego jeszcze.
Nie czepiam się i gratuluję przykładu na skromny domek.
Tylko to bez ... może być mylące.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 17 ~kp

Phi, w Kielcach mamy przystanki autobusowe za 400000 sztuka.

! Odpowiedz
2 1 ~takitam

za 400000 chyba halerzów.

! Odpowiedz
0 5 ~Piotr

Słyszałem, cała Polska słyszała o przystankach po 400k

! Odpowiedz
0 2 ~Piotr odpowiada ~takitam

poczytaj http://www.fakt.pl/wydarzenia/nowa-wiata-w-kielcach-kosztuje-okolo-400-tys-zl-,artykuly,544974.html

! Odpowiedz
3 60 ~Misza

85m2 ... a co na to sasiedzi powiedza? .... bedzie wstyd.
Dom 80m w zupelnosci wystarcza 4 osobowej rodzinie. Jest to maly przytulny dom, ktory jak ma dobry projekt, bedzie w sam raz. Koszty utrzymania sa niskie a rodzina jest razem (a nie kazdy zamkniety w swoich pokojach na poddaszu nie rozmawiajac ze saba nawet). Domy >120m to przezytk i relikt minionej epoki. Duze domy nie buduje sie dla siebie tylko dla sasiadow i znajomych. Pozdrawiam ludzi bez kompleksow.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~koleś

Dzięki! :P

! Odpowiedz
14 9 ~takitam

Ta a potem jeżdża takie nastolatki po lasach i grzmocą w autach bo w domu siara, z jednej strony sypialnia rodziców, z drugiej kuchnia a z trzeciej salon. Każ swoim dzieciom po sobie sprzątać kondomy chociaż jak już niechcesz mieć tego poddasza.

! Odpowiedz
0 2 ~urko odpowiada ~takitam

Każdy sądzi według siebie

! Odpowiedz
0 2 ~znawca150010900

zalezy jaka masz rodzine. Ja mam trojke rodzenstwa tak wiec jest nas w domu szostka a do tego jeszcze babcia czesto odwiedza. Rodzice wybudowali dom 150 metrow i byl dla nas idealny. Kazdy mial swoj pokoj. Nie wiem co bedzie niedlugo bo ja sie wyprowadzam brat konczy studia tez niedlugo wiec 2 nas zniknie. ktos chyba bedzie musial zostac na gorze i mieszkac bo dom za duzy jak na 2 naszych rodzicow samych..... albo zawsze mozna przerobic i wynajac gore jako mieszkanie (dom ma 2 wejscia przod i tyl)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~cozatowarzystwo odpowiada ~takitam

gratuluje dzieci

! Odpowiedz
11 2 ~ws

Za te pieniądze to chyba z tektury

! Odpowiedz
6 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 6 ~MICKI

I tak naprawdę nic więcej nie jest potrzebne. Patrząc na tradycyjne budowane potworki z poddaszami których funkcjonalność jest "średnia" to taki dom jest niesamowicie funkcjonalny.
Tendencja budowy domów funkcjonalnych a nie "wyglądających" jest rosnąca.
Jest jeszcze pomysł budowy domów opartych na kontenerach lub konstrukcji stalowej, często 2 poziomowych. Ich koszt to okuło 220 z Vat za 180 m2.
Gratuluję projektu, zacznijcie robić takie projekty gotowe, dla osób które same umieją tworzyć i budować rozwiązanie jest idealne

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~MICKI

OKOŁO:)

! Odpowiedz
6 4 ~takaprawda

Tak synku funkcjonalny dla singla chyba. Zresztą od kiedy to mieszkanie kosztuje 145 tys. We Wrocławiu kawalerki się za tyle nie kupi w bloku z wielkiej płyty. Klitka 50 metrowa to koszt 300 tys. Jakby tutaj za 100 tys dobudowali piętro to można by powiedzieć że jest to funkcjonalny dom w cenie mieszkania, a tak wyszło jak wyszło. O wyglądzie nie piszę bo o gustach się nie dyskutuje. Może niektórym się to podoba.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~Pzdr

Ma rację,

Za klika tysięcy kupisz wyeksploatowany kontener morski, możesz przemalować, wyciąć dziury na okna i będzie wymarzony dom do postawienia (na wysypisku). :)

! Odpowiedz
3 4 ~Fred odpowiada ~takaprawda

Po poscie widac ze z wiochy jestes. Tyle w temacie.

! Odpowiedz
1 1 ~Andrzej odpowiada ~Fred

On woli typowe stodoly z podwyzszonymi sciankami kolankowymi na zyczenie inwestora. Wichura jak sie patrzy, Nie ma nic gorszego niez na wlasna reke podnosic scianki kolankowe i miec okna dachowe na chmury. Z zewnarz dom traci proporcje. Szkoda gadac.

! Odpowiedz
0 0 ~gdzieśtamsobie odpowiada ~takaprawda

To wybuduj klitkę o pow 50m2. Porównaj dom nawet 80m2 z "klitką" a sam będziesz wiedział gdzie lepiej żyć

! Odpowiedz
0 0 ~kat odpowiada ~takaprawda

Zapomniałeś o działce. Za 300tyś masz mieszkanie ale JE MASZ, co innego myśleć o budowie itd jak sie nie ma działki któa pod Wrockiem kosztuje nie wiem ile ale pewnie z 200tyś, nie mówiąc o cenach w obrębie miasta

! Odpowiedz
1 6 ~anonim

Ja nie twierdzę że wybudowanie domu za taką cenę jest nie możliwe, ale na pewno trudne i to nie przez same koszty związane z budową tylko bardzo często przez opieszałość współmieszkańców i urzędników. Niedaleko nas para próbowała wybudować bardzo podobny dom. Kilkukrotnie projekt został im odrzucony, nie pasował do okolicznych domów, moi sąsiedzi też mieli co do tego domu aluzje choć tłumaczyłem że jakie to ma znaczenie w końcu to nie oni będą w nim mieszkać. To nie USA że kupuje się działkę i można na niej postawić nawet szyb naftowy... A niestety Prosote ale jednocześnie tanie domy w nowoczesnym stylu bardzo rzadko kiedy zostają zaakceptowane

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~Kamil

Co Ty bredzisz? W stanach nawet płot musisz mieć podobny do sąsiada chyba, że nie możesz go mieć bo inni nie mają. Jak dzielnice domów parterowych to masz postawić taki własnie dom. To u nas jest odwrotnie, że postawisz sobie domek a za płotem za 2 lata postawią Ci blok 10 piętrowy. W tej chwili buduję się bardzo dużo domów nowoczesnych z płaskimi dachami i nie słyszałem, żeby ktoś miał problemy z akceptacją. może są pojedyncze przypadki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 13 ~Che_J_Smith

ciekawe podejście, minimalizm i rozsądek,
dla tych, których nie stać lub nie potrzebują wydać 3-4 razy więcej na "tradycyjny" dom;
jeszcze gdyby nie termos i miał kominek to idealne, dostępne rozwiązanie;


! Odpowiedz
1 1 ~he

Nie każdy potrzebuje namiastki jaskini (kominek)

! Odpowiedz
11 20 ~ekonomista

Mój przykład wykończenie mieszkania 50m2 około 50 tyś zł. (część drobnych rzeczy było robione samemu, skręcenie mebli wieszanie rolet itp.)

Kuchnia + zakup sprzętu 15k,
łazienka plus zakup sprzętu + robotnik 9k,
Panele listwy położenie 5k
oświetlenie 2k
drzwi wew 3k
Łóżko materac 3k
Narożnik 2k
Stół i krzesła 3k
Szafa 3k
pokój dziecka (Łóżeczko kanapa komoda) 2k
Farba gładź plus robotnik 4k
Rolety 2k
Drobne Narzędzia kolanka hydrauliczne itp. taśmy kleje itp. 1k

Razem 54k i to jeszcze pewnie nie wszystko bo przyjdą jakieś drobne meble, pułeczki itp.
To nie są jakoś super najdroższe materiały z najwyższej półki raczej średnia cena. Można na pewno zaoszczędzić wybierając panele po 20 zł za metr, kupując używany sprzęt do kuchni łazienki i używane meble z aledrogo.

Do tego dochodzi kupno mieszkania 50 m2 x 5k czyli całość z wykończeniem nie zamyka się w 300 k, a oni piszą że da sie 2x więskzy zrobić za 2x mniej :), a kupno garażu, a opłata notarialna, a prowizje od kredytów?

Niech przedstawią szczegółowo wszystkie rachunki zeskanują i wtedy możemy uwierzyć w te bajki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 17 ~aaa

a ogrodzenie, a drewka, a meble ogrodowe, a czarnoziem, a elektryka, a wpisy do ksiąg, a zezwolenia na przyłącza, a własny czas poświęcony na cały projekt ...

! Odpowiedz
0 4 ~Przem

nie wiem czy dokładnie czytałeś materiał ale tu pisze o budowie domu a nie domu z wyposarzeniem ;)

! Odpowiedz
3 1 ~gdzieśtamsobie

Można wyposażyc dom/mieszkanie za mniejsza kwote - chocby kuchnia 15k? Widziałem szafki kuchenne (komplt) za tysiaka + lodówka+kuchenka itp można spokojnie zamknąć się w 5k.
Owszem nie są to jakieś super sprzety ale... MOŻNA
Pozatym liczysz jeszcze robotników (praktycznie wszytsko mozna samemu zrobić tylko trzeba chceć)
A tak aporopos szafa 3k? można kupic już za 300-400.,
A więc nie zarzucaj komus że p...oli bo można.
Sam jak robiłem remont mieszkania (57m2) które SAM robiłem (wymiana hydrauliki, elektryki, panele ściany itd) wydałem 20k. Owszem troszkę trzeba sie najeździć żeby coś taniej kupić ale sie opłaciło

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~szefuf

Przecież napisali, że bez garażu. To co za głupoty piszesz? Jaka opłata notarialna?

A to, że u ciebie na panele wyszło 5 tysięcy, u mnie 1,8 tys, a powierzchnię mieszkania mamy taką samą to już inna sprawa. Stół z krzesłami też mam za 20% tego co napisałeś. Nikt nie powiedział, że ich wykończenie jest tej klasy co Twoje. Zwróć też uwagę na to zdanie: "W naszym przypadku własnymi siłami wykonaliśmy stan „zero”. Reszta była w rękach poszczególnych wykonawców, choć niektóre mniej istotne rzeczy wykonywałem sam."

Generalnie to jest mały dom, bez dachu ze spadami, jednopoziomowy. Ma prawo być tani. A jak napisali działka itd nie jest w to wliczona. Ostatnio niedaleko mnie był nowy mały dom na działce prawie 1000m2 do kupienia za 260 kpln. Wstawić tylko meble i można mieszkać. Gość go zbudował na zarobek, czyli jeszcze coś z tego musiał mieć.

Jak widać, da się.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ekonomista odpowiada ~Przem

ok w takim razie zmyliły mnie zdjęcia i zdanie "Ostatecznie cała inwestycja zakończyła się na poziomie 145 tysięcy zł." gdzie ja rozumiem od 0 do zamieszkania

! Odpowiedz
0 0 ~ekonomista odpowiada ~gdzieśtamsobie

Lodówka zmywarka okap płyta kuchenka, zlew bateria tak jak pisałem mozna wziaśc używane z aledrogo za połowe ceny.

Remont mieszkania za 20k a dolicz sobie sprzęt (kuchnia łazienka plus meble) i albo swój czas (przyjmując średnio z 20 zł za h) albo pieniądze dla fachowca.

! Odpowiedz
1 1 ~szefuf odpowiada ~ekonomista

Sobie nie musisz płacić, więc nie ma co doliczać.

Lubię jak ludzie przeliczają swój czas na pieniądze, mimo, że alternatywnie siedzieliby przed telewizorem (nie mówię, że akurat Ty). Ja wracam z pracy i idę do mieszkania robić remont. Oczywiście, że gdyby mój pracodawca uznał, że chce, żebym został dłużej i mi za to zapłaci, a ja w tym czasie zatrudniłbym kogoś do remontu wyszedłbym na tym lepiej, ale firma nie jest chętna do płacenia mi za kolejne godziny, więc takie przeliczanie nie ma sensu.

I czemu od razu używane? Wystarczy kupić tanie: lodówka firmy na "B" wysoka, 1000 zł, kuchenka firmy na "A" z (piekarnik + płyta) - ok 1200, zlew za 100 też widziałem. I jest tanio, choć bez super-funkcji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~gdzieśtamsobie odpowiada ~ekonomista

Jak pisałem sam wszytsko robiłem. A kosztów wałsnej pracy (u mnie jak i powyżej) nie doliczamy

! Odpowiedz
0 1 ~gdzieśtamsobie odpowiada ~szefuf

I piszesz racje (co do cen) ale do niektórych niedociera że szafae można mię poniżej 3k ;)

! Odpowiedz
1 0 ~fenek odpowiada ~gdzieśtamsobie

Ja samemu postawilem altane z bloczkow gazobetonowych 29 m w tm okafelkowane pomieszczenie gospodarcze 5m aneks kuchenny z woda i umywalka 3m kibelek 2m i "salon" 19m za 20k na fundamentach betonowych z 40 workow cementu. Dach papa, 9m taras z zadaszeniem w gocie W tym dwa okna drewniane ktore pomalowane wygladaja jak nowki a dalem za nie 200 zl. Drugie tyle i mam 60m dom ( bez ogrzewania)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~SzefKuchni

Mieszkanie 40 m2. remontowałem sam. Tynki, gładzie, malowanie, kamień ozdobny ( około 16m2 ) panele za 67 zł m2 ( v-fuga, 11mm ac 5) kafelki za 50 zł m2, elektryka ( pół mieszkania, najwięcej kuchnia, z nowymi bezpiecznikami), nowe grzejniki do centralnego ( i parę przeróbek ), trochę przeróbek przy wodzie i kanalizie ( wszystko w PP - kupiłem sobie zgrzewarkę ), drzwi wewn. za 380 zł szt., drzwi zewnętrzne, kuchnia w zabudowie plus sprzęt (nowe - kuchnie robiła firma, nowa na rynku tania bo chcą konkurencję trochę wygryźć , płyta indukcyjna, lodówka zabudowana, piekarnik, zmywarka), armatura w toalecie, meble do salonu, sypialni, szafa, narożnik , stół i taborety, ława, łóżko obite skórą ( 180/220 ), meble oprócz łóżka średniej klasy. A i pralka jeszcze ( beko mała głębokość chyba 36 cm/5 kg). Zmieściłem się w kwocie 23 tysiące. Więc panie kolego, gdyby nie lewe ręce miał byś jeszcze nowe auto :) Ps. Jestem z zawodu Kucharzem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 15 ~Autor

Tak to możliwe. Sprzedałem mieszkanie na ursynowie i kupiłem dom w stanie zamkniętym pod warszawą. Do tej pory go kończę i końca nie widac ale mieszkac się da bez problemów.
Większość rzeczy robie sam.
Podsumowując lekko na poczatku nie bylo a styropianu to nigdy tyle nie zjadłem co przy ocieplaniu. Teraz kostke układam szału mozna dostac nie jest to lekka praca bez maszyn, no ale powoli idziemy do przodu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~ekonomista

tyko mieszkanie na ursynowie pewnie nie kosztuej 150 tyś zł a bliżej 350

! Odpowiedz
11 3 ~gazda

Wystrój wewnątrz jest pyszny. Ale bryła budynku to zgroza. Takie bryły, kształt (domki-elementy) w Chinach "drukują" drukary 3D w cenie 10 do20 tyś $. (Polecam zerknąć w internecie) . Dom wygląd jak spłaszczony bunkier. Architekci mieli do dyspozycji tylko ok 45tyś $ w przeliczeniu, więc może dlatego , choć nie chce mi się wierzyć by to było ich ostatnie słowo co do kształtu i wyglądu bryły.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 15 ~qwe

Zauważcie że sporo artykułów ostatnio o hossie budowlanej, jak dobrze mieć domek za miastem, może w bloku..........
Jak pamiętam hosse z przed 15 lat nikt nie pisał wszyscy budowali.
Może ktoś na siłę nam chce coś wmówić ?
Ładnie to się nazywa pobudzenie popytu

! Odpowiedz
4 10 ~plebs

nie od dzisiaj wiadomo że można dużo taniej postawić dom (włączając kupno działki) niż płacić 10tyś / mkw np. we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie czy Gdańsku.

Bankier odkrywa ameryke na nowo...

! Odpowiedz
4 7 ~reter

Bo za to dostaje pieniądze dużo większe niż z tego że to czytamy :)

! Odpowiedz
2 7 ~bimbom

całkiem fajny projekt - dla mnie jeszcze taras na dachu plus odpowiednia aranżacja ogrodu i jest super

! Odpowiedz
0 1 ~ttt

tez kiedys marzylem o tarasie na dachu, ale niestety jest to dosyc drogi dodatek

! Odpowiedz
2 8 ~bugg

Tacy architekci, relacja z ogrodem, relacja z ogrodem, aaale pomieszczenia gospodarczego zapomnieli ; _ ;
Ile za działkę??

! Odpowiedz
3 38 ~z0rr0

Z wyjątkiem działki, z wyjątkiem tego że właściciele są architektami i sobie sami wszystko ustawili i skorzystali z branżowych znajomości by dostać rabaty.
Sytuacja nie pokazuje rzeczywistego przykładu rynkowego.
To jak opisywać mechanika, który sobie złożył identyczne auto jak z salonu za połowę wartości.

! Odpowiedz
4 0 ~Mac

W takim razie jacy naiwni są ludzie, którzy kupują projekty gotowe i potem płacą normalnie za budowę, zamiast iść do architekta, który za znikomo większą kwotę za projekt wszystko im ustawi...

! Odpowiedz
1 4 ~Wierzbno odpowiada ~Mac

Nie są naiwni. Wiadomo, że jak jesteś w branży, to masz ułatwiony start. Ten artykuł byłby wiarygodny, gdyby nie był o architektach. Ktoś tu dobrze pisał o mechanikach samochodowych - taki sobie stworzy auto marki "SAM" o parametrach dobrej osobówki za cenę nieosiągalną dla zwykłego śmiertelnika

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~mareeoj

To jest dom w mieście czy na wsi?

Dziwne że dostali warunki zabudowy na taki kształt.
Na wsi, w warunkach zabudowy dają dachy spadziste a nie płaskie.

! Odpowiedz
0 0 ~z0rr0 odpowiada ~Mac

Oczywiście że idą, może nie do architekta ale do developera, który wie jak tanio wybudować ale zysk z tych oszczędności zostanie w jego kieszeni, tak działa rynek - jeśli nie znasz się to musisz płacić.

! Odpowiedz
23 14 ~Niezadowolony

To jest dramat a nie dom.
Niewykończona paskudna szopa szpecąca okolicę.
Nie lepiej wydać 2-3 x więcej i mieć normalny mały dom z prawdziwych materiałów?

! Odpowiedz
4 10 ~łobibok

masz na myśli kiczowatego, katalogowego krasnala z taśmy? te potworki z kutymi ogrodzeniami będą szpecić Polske przez lata tak jak do dziś szpecą kostki z lat 80tych

! Odpowiedz
2 3 ~Niezadowolony odpowiada ~łobibok

Mam na myśli dom zaprojektowany indywidualnie, wykonany z materiałów które przeżyją mnie i jeszcze 2 następne pokolenia.
To gó...no to nawet 10 lat nie postoi bez remontu.
Ten płaski dach to z czego jest wykonany: z papy? z blachy 0,5 mm?
A ta wykończeniówka ile wytrzyma: 5 lat (panele po 15 zł).
Szkoda sobie takimi "domami" głowę zawracać...
Na szczęście obok mnie nikt takiego paskudztwa nie postawi bo plan zagospodarowania nie puszcza - zakaz budowy domów z płaskimi dachami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zbyszek odpowiada ~Niezadowolony

Poszedł Niezadowolony i pewnie mało inteligentny klient do dewelopera i powiedział, że chce dom kupić. Deweloper popatrzył się na niego i już wiedział, że na tym fra jerzze zarobi ;) Deweloper wydał 180tys. a skasował naszego Niezadowolonego na 399tys. Niezadowolony ponieważ mało rozgarnięty więc teżi pomyślał, że to dobra cena i zapłacił ucieszony, że kupił w promocji ;). Teraz dowiaduje się, że przepłacił ! zły że go oszukali, zły że nikt nie kupi jego stodoły za tyle co on przepłacił i pisze teraz tu bzdury. Bo w końcu jak ktoś mógł wydać mniej na domek jak on ?

ps
Działkę też pewnie kupił w promocji za 499tys w psiej wólce na skrzyżowaniu przy ruchliwej drodze ;)
ŻAL

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 14 ~tomasz

Co to jest kuchnia z aneksem ?

! Odpowiedz
2 7 ~Anton

Z kiblem lub muszlą klozetową lub kabiną prysznicową ;)

! Odpowiedz
1 8 ~urb

Polska byłaby pięknym krajem, gdyby nie projekty domów typu "Malinka" z katalogów.

! Odpowiedz
2 35 ~Adam

Podawanie ceny domu bez działki to jak podawanie ceny auta bez podatku VAT, bo "VAT" można odliczyć. To prawda, ale nie cały i nie wszystko. Ostatnio leczyłem ząb kanałowo - zapłaciłem 120 zl, bo leczył szwagier, ale każdy nie z rodziny zapłaci 600 zl. Czy to znaczy, ze inni są głupsi bo płacą 600 zl a przeciez mozna za 120? Czy to znaczy, ze jak ktos dostał od rodziców działke i wybudował sobie na niej dom w cenie mieszkania to każdy kto chce dom budowac tez dostanie działke od swoich rodziców?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 15 ~ewka

Dom zawsze był duzo droższy od mieszkania, choc niektorym może sie wydawać inaczej. Taki mikrodom to wyrzucony pieniadz. Dom buduje sie, gdy ma sie małe dzieci. Musi miec minimum 150m2. W domu jest kilka niepotrzebnych w mieszkaniu rzeczy: kotlownia, klatka schodowa, itd. Dzis potrzebne garaże dla kilku aut, zamiast stajni.
Najdroższe są: dzialka, fundament, dach i wykończenie. Projekt i ściany są niewielkim wydatkiem.
Pierwszy dom budujemy dla wroga (ma mnóstwo wad), drugi dla przyjaciela, trzeci dla siebie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 11 ~Architekt

Czlowieku 120m2 to maks z 3jka dzieci, na tylu metrch wszystko wchodzi tylko musisz miec dobry projekt. Po co wchodzic w koszty i byc niewolnikiem banksterow, szkoda kasy.

! Odpowiedz
5 5 ~Wierzbno

Po co komu dom 150 m2, jak rodzina liczy 3 osoby i więcej nie planują ? Jakaś mania wielkości wali z Twojego postu.

! Odpowiedz
1 6 ~piotrm

Zgadzam się z ewką. W moim przypadku mam 150m i na rodzinę 4os jest ok. W przypadku domu niezbędne jest pomieszczenie na przechowanie różnych rzeczy, które wcześniej czy później się pojawiają: choinka, meble ogrodowe, bagażnik dachowy, opony na zmianę, sanki, narty, sprzęt kempingowy, narzędzia ogrodowe. W garażu rosła wielka góra sprzętu. Na szczęście udało się wygospodarować 18m2 pod dachem nad garażem. Gdy dzieci pójdą swoją drogą, to przeniesiemy się na parter, gdzie mamy wydzielony dodatkowy pokój i będziemy mieszkać na 80m2. Koszty w 2002r: działka 20tys, dom 150tys (wykończony tylko parter), jak urodziło się kolejne dziecko, to za 40 tys wykończyliśmy poddasze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne