Dom na sycylijskich wzgórzach za 1 euro

Za cenę jednej filiżanki kawy można mieć własny dom w średniowiecznym sycylijskim miasteczku. Władze Gangi, miejscowości położonej 60 km od nadmorskiego kurortu Cefalu, zdecydowały się na nieszablonowy ruch, aby przyciągnąć świeżą krew do starzejącego się miasta.

Położona w regionie Palermo miejscowość ma kilkusetletnią historię, a jej najstarsza część pamięta XII w. Władze chcą sprzedać 20 pustostanów, dla których do tej pory nie udało się znaleźć nowych właścicieli. Jak donosi „The Telegraph”, cena każdego ze stojących w centrum miasteczka domów to 1 euro.

Źródło: Wikimedia CommonsMiasteczko Gangi na Sycylii

Kupujący będzie musiał spełnić kilka warunków. Pierwszym z nich jest wpłacenie 5 tys. euro kaucji. W ten sposób miasto zabezpiecza się przed spekulantami, którzy mogliby kupić nieruchomości, ale ich nie zasiedlić. Kaucja jest zwracana, jeśli w ciągu 5 lat nabywca wyremontuje dom.

 Chętni na sycylijskie lokum poniosą także koszty związane z transakcją – opłaty notarialne i podatki lokalne wynoszące ok. 6 tys. euro.

Oprócz ceny ważna jest promocja

Władze Gangi próbowały sprzedać opuszczone nieruchomości już kilka lat temu, ale nie postarały się o wystarczające nagłośnienie akcji. Tym razem zgłosili się już pierwsi chętni – ze Szwecji, Wlk. Brytanii i Rosji.

Na Sycylii nie brakuje opuszczonych pięknych domów. – Powodów tego stanu jest kilka: ogromna emigracja – wielu młodych ludzi wyjechało za chlebem w najróżniejsze strony świata, po śmierci ich rodziców domy zostają puste. Często dochodzi dziś do tego problem odnalezienia spadkobierców, stąd takich obiektów nie można ani sprzedać, ani zburzyć, ani wyremontować – takie międzynarodowe poszukiwanie właścicieli trwa latami. A kiedy już w końcu ustali się własność, to na takie rudery bardzo często nie ma kupca, i dalej stoją one puste latami. – wyjaśniała w wywiadzie z cyklu „Tam mieszkam” mieszkająca na Sycylii Helena Kuczyńska-Grasso.

/mk

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~gked

interesujące poproszę na prywatnego maila wiecej info gked@wp.pl

! Odpowiedz
0 0 ~zaza

za 1 euro i wszystkie opłaty związane z prawnikiem też.normalnie św.Mikołaj.Chętnie za 1 euro ,kto mi poda adres ,jak to załatwić.Ale za 1 euro!nie wierze.nawet telefon dam ,oczywiście swój.

! Odpowiedz
0 0 ~zazula

kupuję ,jak załatwić.

! Odpowiedz
0 0 ~mark

za 11 000 euro mozna kupic mieszkanie nad m. czarnym -cebulakumarek

! Odpowiedz
1 2 ~hjkhj

po co je remontować i na siłe kupców szukać? niech się walą u nas w polsce też stare wiejskie chaty się rozpadają i nikt za nimi nie placze bo i tak nie spełniają warunków mieszkaniowych XXI wieku i nijak ich dostosować

! Odpowiedz
8 6 ~XYZ

Dom za 1 euro a dalej 5.000 tys.euro kaucji plus 6000 tys. opłaty notarialne i podatki to łącznie 11.000 tys. euro .Koń by się uśmiałłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłllll

! Odpowiedz
11 17 ~sebastian

Cebulaku, wiesz co to jest kaucja ? Jeśli problemem jest posiadać dla Ciebie wolne 5000 zł ( złotówek, bo to w nich zarabiamy, a nie w euro), to znaczy, że jesteś nieudacznikiem. Dalej idźcie w zaparte, i narzekajcie na wszystko w majtkach przed telewizorem.

! Odpowiedz
0 2 ~Aldemarek

balwanku POLICZ sobie, 11.000 E x 4 = 44.000zl to jest 5 m2 mieszkania w CENTRUM albo 10 na peryferiach miasta. a tru masz dom !!! z gruntem.POLICZ sobie a nie dowcipkuj !!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
1 10 ~jozek

chyba tam gdzie mafia smieciowa zakopywala smiecie przez odtatnie trzy dekady ;)

! Odpowiedz
1 1 ~Aldemarek

poszukaj sobie zdjecia oferowanych domow !!!male wskie uliczki i miasteczko, domy z kamienia i glazow tak bym nazwal. wstyd dla POLACZKOW co wszystko wyszydzaja i sie smieja tylko nie z siebie !!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne