REKLAMA

Dolarowa ulga na GPW. Surowce podniosły WIG20 z dna bessy

2022-07-18 17:35
publikacja
2022-07-18 17:35
Dolarowa ulga na GPW. Surowce podniosły WIG20 z dna bessy
Dolarowa ulga na GPW. Surowce podniosły WIG20 z dna bessy
fot. Krzysztof Kuczyk / / FORUM

Korekta ostatnich wzrostów dolara, obserwowana już w piątek, przeniosła się na nowy tydzień. Tym samym zyskiwać zaczęły surowce, a za nimi spółki górnicze i paliwowe. Wzrosty sektora bankowego po odsłonięciu kosztowych kart dot. wakacji kredytowych przyniosły wyraźniejsze odbicie na GPW.

Europejskie i amerykańskie rynki akcji już w piątek mocno zyskiwały na fali korekty wzrostów dolara w stosunku do euro. Spóźniona wtedy GPW, która w poprzednim tygodniu odnotowała prawie 7-proc. spadek indeksu WIG20, połamanie wsparć i nowe minima bessy, wyraźniej odbiła w poniedziałek przy utrzymującym się sentymencie przeniesionym z piątkowego handlu.

WIG20 zyskał 3,05 proc., WIG był wyżej o 2,55 proc., kończąc sesję na 52 947,63 pkt. O 1,73 proc., do 3 981,08 pkt. wzrósł mWIG40, a o 1,13 proc. sWIG80, osiągając poziom 16 939,81 pkt. Obroty były niskie i wyniosły 767 mln na szerokim rynku, z czego 624 mln przypadło na największe spółki.

Bankier.pl

W swojej analizie zachowania wykresu szerokiego rynku Piotr Neidek z BM mBanku zwraca uwagę na analogię do sytuacji z marca, kiedy zniżkujący dolar pozwolił na rynku akcji na złapanie oddechu. Niestety jak się później okazało, był to oddech przed głębszym nurkowaniem WIG20 w kwietniu i kolejnych miesiącach.

"W pierwszej dekadzie marca 2022r., kiedy USD/PLN zawracał na południe, WIG rozpoczynał korektę wzrostową. Szeroki rynek odnotował wówczas największą zwyżkę tego roku. Zyskiwały zarówno najmniejsze spółki, jak i blue chips. WIG20 wzrósł z 1 860 o ponad 300 punktów. Obecnie trudno o takie prognozy, ale na wykresie jest coś, co napawa optymizmem. Mianowicie wykształcił się trójkąt rozszerzający, który może okazać się bazą pod korektę wzrostową. Na uwagę zasługuje zbieżność jego górnego ograniczenia ze zniesieniem Fibonacciego 61,8 proc. Taka kompilacja to ważny argument byków" - napisał Neidek, zwracając uwagę na techniczne aspekty układu sił na wykresie.

Warto pamiętać też o kalendarzowym układzie na nadchodzące dni, gdzie w czwartek Europejski Bank Centralny opublikuje decyzję ws. stóp procentowych. Podczas czerwcowego posiedzenia EBC podał, że podwyżki stóp proc. rozpoczną się w lipcu (o 25 pb), kolejna będzie we wrześniu, a ścieżka wzrostu będzie stopniowa i stabilna. W kolejnym tygodniu natomiast do gry wejdzie Fed, który 27 lipca po dwudniowym posiedzeniu przedstawi decyzję co stóp procentowych. Rynek po danych o inflacji być może przereagował, wyceniając nawet 100 pb., jednak aktualnie wrócił do wariantu z 75 pb., które były już w cenach. 

Przy dalszym dobrym sentymencie zewnętrznym w poniedziałek na GPW zyskiwały głównie sektory oparte o surowce, ale również banki, które opublikowały szacunki kosztów dot. wakacji kredytowych. Pierwszą reakcją rynku były wzrosty, co mogłoby sugerować, że silne przeceny z ostatnich tygodni już wyceniły mniejsze zyski w 2022 r. Na odcinku makroekonomicznym NBP opublikował dane o inflacji bazowej, gdzie m.in. ten pomijający ceny żywności i energii był niższy niż prognozy ekspertów. WIG20 liczony w dolarach zyskał w dwie sesje ponad 6 proc., jednak jeszcze długa droga przed nim by na odwrócenie trendu.

W poniedziałek na GPW „rządziły” więc spółki paliwowe (5,25 proc.) i górnictwo (5,54 proc.), wspomagane dzielnie przez odzież (3,75 proc.) i banki (2,68 proc.). Ale wzrosty zaliczyły wszystkie 14. indeksów sektorowych.

W blue chipach przełożyło się to najbardziej na wzrosty PKN Orlen (5,91 proc.), Lotosu (4,89 proc.) i KGHM-u (5,47 proc.). Drożejąca ropa o blisko 5 proc. i miedź o ponad 4 proc. to główne czynniki wspierające kurs akcji. Na rynku upubliczniono obniżoną rekomendację DM BOŚ mówiącą „trzymaj” dla akcji miedziowego giganta. Z kolei od PKN Orlen napłynęły informacje o zatwierdzeniu przez KE planu przejęcia aktywów MOL-a na Węgrzech w ramach dwustronnej umowy wprowadzenia unijnych środków zaradczych przy fuzji PKN Orlen z Lotosem. W tym tygodniu odbędą NWZA w przedmiotowej sprawie fuzji.

Na oku inwestorów jest też rozszerzenie współpracy Orlenu z Aramco oraz pozytywne ostatnie rekomendacje dla sektora paliwowego z polskich domów maklerskich.

Rosły też akcje PGNiG (4,21 proc.), a na rynku pojawiły się informacje o memorandum między KE a władzami Azerbejdżanu w sprawie zwiększania dostaw surowca do UE.

Dobrze radzący sobie sektor węglowy, który jest pod czujnym okiem inwestorów obserwujących rynek. W poniedziałek premier Morawicki powiedział, że węgla może być za mało, mimo zwiększania wydobycia przez polskie kopalnie. Z WIG20 zyskiwała JSW (5 proc.), ale wzrosty zaliczyły inne  branżowe spółki: Bumech (9,81 proc.), Bogdanka (9,26 proc.) CoalEnergy (5,34 proc.).

Z wspomnianych banków z WIG20 najwięcej zyskał Santander (4,27 proc.) oraz mBank (3,3 proc.). Państwowe: Pekao (3,24 proc.) i PKO BP (1,79 proc.) rosły nieco mniej, za to w przypadku tego drugiego przy największych obrotach na rynku (113 mln zł). Przy bankach, warto wspomnieć o UOKiK, i postawieniu zarzutów pięciu podmiotom, które bezprawnie odmówiły klientom zwrotu pieniędzy z nieautoryzowanych transakcji. Instytucjom grożą kary do 10 proc. ich obrotów.

Z dobrego sentymentu nie skorzystali Dino (-0,61 proc.), Orange (-0,03 proc.) i Cyfrowy Polsat (-0,1 proc.). Detaliczny Dino poinformował o kolejnej emisji długu. Spółka planuje pozyskać 170 mln zł z obligacji opartych o zmienną stopę procentową i marżę 1,2 proc.

W drugiej linii oprócz wspomnianej Bogdanki mocno wzrosły kursy PKP Cargo (7,98 proc.) oraz Millennium (6,83 proc.). Bank wprowadza plan naprawy w związku z ryzykiem niespełniania wymogów kapitałowych. Ten z kolei zwalnia z podarku bankowego.

Po przeciwnej stronie był taniejący o 7,75 proc. kurs Mercatora. Na szerokim rynku wzrostem wyróżnił się kurs  Medicalgorithmics (13,62 proc.), który poinformował o sprzedaży spółki zależnej. Wzrosty PEPEES (13,7 proc.) wiązały się z informacją o nabyciu akcji własnych w ramach rozpoczęcia odpowiedniego programu spółki.

 MKu

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
friedens
Już po uldze. Złoty dziś znów na dnie.
bha
I te same widowane coraz mocniej na epickie skale na rynkach surowce z zachłanności bez umiaru zatopią w długo trwałej bessie i nie tylko.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki