REKLAMA

Dolar wzmocniony przed posiedzeniem Fedu

2014-07-30 08:40
publikacja
2014-07-30 08:40
SXC

W środę rano notowania pary euro-dolar spadły do najniższego poziomu od listopada 2013 roku. Zdaniem analityków rynek w ten sposób reaguje na oczekiwania związane z wieczornym posiedzeniem władz amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz na unijne sankcje wobec Rosji.

Po ósmej rano za euro płacono 1,34019 dolara i był to najniższy kurs w tym roku. Od 2,5-letniego szczytu z maja kurs EUR/USD spadł już o 4,3%, czyli o blisko sześć eurocentów. Umocnienie dolara zauważalne jest także na polskim rynku, gdzie za „zielonego” płacono dziś rano 3,0946 złotego, czyli najwięcej od lutego.

O godzinie 20:00 czasu polskiego opublikowany zostanie komunikat z posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Analitycy spodziewają się, że bank centralny USA ponownie ograniczy skalę skupu aktywów (QE) o 10 mld USD miesięcznie, do poziomu 25 mld USD miesięcznie. Ograniczenie „dodruku” dolarów jest korzystną informacją dla amerykańskiej waluty.

Zdaniem ekonomistów za takim krokiem przemawia postępująca poprawa kondycji rynku pracy, na którym w ostatnich miesiącach powstawało średnio po przeszło 200 tys. nowych miejsc pracy, a stopa bezrobocia spadła do najniższego poziomu od 6 lat.

Wpływ na osłabienie euro względem dolara może mieć też sytuacja geopolityczna. Sankcje gospodarcze, które Unia Europejska zdecydowała się nałożyć na Rosję, negatywnie odbiją się na europejskich gospodarkach. Na ekonomicznym konflikcie Rosja-Zachód zdecydowanie mniej stracą Stany Zjednoczone, dla których Rosja nie jest istotnym partnerem handlowym.

K.K.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki