REKLAMA

Dolar słabnie w obawie o recesję w USA

2007-10-18 10:08
publikacja
2007-10-18 10:08
Dolar traci względem 14 z 16 głównych walut świata przed dzisiejszą publikacją wskaźnika nastrojów Banku Rezerw Federalnych w Filadelfii. Wskaźnik ten obrazuje sytuację gospodarczą w regionie i jego spadek może oznaczać pogorszenie kondycji największej gospodarce świata.

Ekonomiści prognozują, że wskaźnik filadelfijskiego oddziału Fed-u spadnie w październiku do 7 pkt z poziomu 10,9 pkt zanotowanego miesiąc wcześniej. Były szef japońskiego banku centralnego, Eisuke Sakakibara, stwierdził, że spadek dynamiki amerykańskiego PKB poniżej 1% będzie oznaczał załamanie kursu dolara.

„Wówczas niezbędna będzie interwencja mająca na celu zatrzymanie deprecjacji dolara, co będzie wymagało koordynacji wysiłków wszystkich trzech głównych gospodarek świata” - powiedział agencji Bloomberga Eisuke Sakakibara.

Sakakibara uważa, że taki scenariusz może nas czekać już w przyszłym roku, kiedy to straty na kredytach hipotecznych uderzą w amerykańskich konsumentów, którym trudniej będzie się zadłużać. Niższa konsumpcja będzie oznaczać niższy wzrost gospodarczy. Wcześniej opinie o nadchodzącej recesji ogłaszał Alan Greenspan - były prezes Banku Rezerw Federalnych. Bardziej optymistyczni są ekonomiści z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, którzy oceniają przyszłoroczny wzrost PKB Stanów Zjednoczonych na 1,9%.

Słabe dane z rynku nieruchomości również wzmogły obawy o perspektywy amerykańskiej gospodarki i według inwestorów z rynku terminowego zwiększyły szanse na cięcia stóp procentowych już na najbliższym posiedzeniu FOMC.

W czwartek o godzinie 10:00 na rynku walutowym za euro płacono 1,4241 dolara, czyli o 0,2% więcej niż na zamknięciu wczorajszych kwotowań. „Zielony” traci 0,24% też względem jena, notując kurs 116,29.

K.K.
Źródło:
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki