REKLAMA

Dolar odrabia straty do euro po tym, jak osłabły obawy przed huraganem

2005-09-23 09:54
publikacja
2005-09-23 09:54
Dolar odrobił dziś większość strat do euro poniesionych w środę i czwartek. Inwestorów uspokoiła wiadomość, że zbliżający się do południowych wybrzeży USA huragan Rita nieco osłabł. Spadły notowania ropy naftowej. W centrum uwagi znów znalazły się stopy procentowe banków centralnych w USA i Unii Europejskiej.

Dziś o godzinie 09:55 kurs euro do dolara wynosił 1,2123 USD; w ciągu ostatnich godzin najniższy poziom kursu wyniósł 1,2115 USD, a najwyższy 1,2165 USD. Brytyjski funt wart jest 1,7855 USD. Za dolara płaci się obecnie 111,69 jenów.

Ceny ropy w USA skoczyły w czwartek początkowo ostro w górę i przeszły poziom 68 USD za baryłkę, by później wyraźnie spaść, gdy nadeszły informacje, że huragan Rita osłabł i spadł z piątej, najwyższej, do czwartej kategorii w klasyfikacji siły huraganów.

Ostatecznie na wczorajszym zamknięciu giełdy NYMEX cena baryłki ropy naftowej spadła o 0,30 USD do 66,50 USD.

Opublikowana wczoraj po południu wartość wskaźników wyprzedzających koniunktury w USA spadła w sierpniu do -0,2%. Lipcowa wartość wynosiła +0,1%. Analitycy spodziewali się spadku do -0,3%.

Zgodnie z oczekiwaniami Bank Rezerwy Federalnej podjął w tym tygodniu decyzję o podwyższeniu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych o ćwierć punku procentowego. Podwyżkę stóp uzasadniono obawami, że straty wyrządzone przez huragan Katrina mogą zwiększyć inflację.

FED podwyższył stopę funduszy federalnych o 25 punktów bazowych do 3,75%. Było to już jedenaste kolejne posiedzenie, na którym amerykański bank centralny decyduje się na podwyżkę stóp procentowych o ćwierć punktu.

Bank Rezerwy Federalnej zapowiedział kontynuację swojej obecnej polityki odmierzonych podwyżek stóp procentowych. Dla porównania stopa procentowa Europejskiego Banku Centralnego utrzymywana jest na poziomie 2%, a stopa procentowa w Japonii znajduje się w okolicach zera.

BaP

Źródło:
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki