Dolar najdroższy od listopada. RPP stóp nie podnosi

Trudno o bardziej dobitną symbolikę. W dniu, w którym Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie, kurs dolara osiągnął najwyższy poziom od listopada. Równocześnie rynkowe ceny pieniądza w USA osiągnęły wieloletnie maksima.

W środę wczesnym popołudniem za dolara na polskim rynku międzybankowym płacono prawie 3,64 zł. Czyli o ponad grosz więcej niż dzień wcześniej. Przez ostatni miesiąc cena „zielonego” poszła w górę o blisko 30 groszy, osiągając najwyższy pułap od listopada 2017 roku.

Na szczęście stabilny pozostał kurs euro. Europejska waluta była dziś wyceniana na niespełna 4,29 zł. To tylko nieco mniej niż wczoraj w nocy, gdy kurs EUR/PLN po raz pierwszy od października osiągnął poziom 4,30 zł. Zatem w krótkim terminie decydująca jest sytuacja na parze euro-dolar, gdzie notowania wspólnotowej waluty spadła właśnie do najniższego poziomu od grudnia. Euro wyceniane jest obecnie na 1,1787 dolara, choć jeszcze miesiąc temu było warte niemal 1,24 USD.

(Bankier.pl)

Na niekorzyść złotego działa polityka amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która w czerwcu zapewne dokona kolejnej podwyżki stóp procentowych. Dyskontując ten ruch rentowność 2-letnich obligacji skarbowych USA osiągnęła najwyższy poziom od dekady (2,58%), a dochodowość papierów 10-letnich wspięła się najwyżej od 2011 roku.

Podczas gdy cena pieniądza w Stanach Zjednoczonych systematycznie rośnie, polska Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz utrzymała stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie. Rosnąca różnica pomiędzy oprocentowaniem amerykańskiego i polskiego długu sprawia, że złoty staje się mniej atrakcyjny dla inwestorów. W Polsce stopa referencyjna NBP od marca 2015 roku wynosi 1,5%. W Ameryce pieniądze można bezpiecznie ulokować po stopie 1,70% przy znacznie niższym ryzyku.

Co więcej, Fed ma w planach kolejne podwyżki stóp procentowych, podczas gdy członkowie RPP z prezesem Adamem Glapińskim deklarują ochotę do utrzymania luźnej polityki monetarnej nawet do 2020 roku.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 piotr_malkontent

Wolę odnosić wartość do kruszccu niż do $. Od dłuższego czasu bawimy się w okolicach 5k PLN/oz więc dla mnie nie spada. Zacznę się przyglądać gdy będzie w okolicach 6k.

! Odpowiedz
7 10 silvio_gesell

Oczywiście podwyżka stóp RPP spowodowałaby krótkoterminową aprecjację złotego.

Wyższe stopy teraz to jednak dużo słabsza złotówka w przyszłości. To może nie być oczywiste, jednak jeśli teraz napłyną zagraniczne środki, to w przyszłości trzeba będzie je oddać wraz z odsetkami. Wyższe stopy spowodują, że Polacy będą brać tańsze kredyty walutowe, jednak spłacając je odkupią więcej zagranicznych walut o odsetki. Nigdy nie zakumulujemy własnego kapitału, jeśli będziemy zapraszać kapitał zagraniczny wyższymi stopami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 7 londonern

Kapital zagraniczny zapraszasz infrastruktura, wyksztalconymi pracownikami, przejrzystymi podatkami czy stabilnym systemem politycznym.
Pomijam juz Twoja "madrosc" o slabszej pln w przyszlosci, jesli beda podniesione stopy. Konczyles ekonomie? Moge spytac gdzie? Czy taki z Ciebie samorodny talent?

! Odpowiedz
5 8 silvio_gesell odpowiada londonern

„Kapital zagraniczny zapraszasz infrastruktura, wyksztalconymi pracownikami, przejrzystymi podatkami czy stabilnym systemem politycznym.”

Infrastruktura, wykształceni pracownicy, przejrzyste podatki i stabilny system polityczny to właśnie własny kapitał. Albo akumulujesz własny kapitał, albo wpuszczasz zagraniczny. Wysokie stopy są w biednych krajach, a niskie w bogatych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 londonern

Definitywnie to jest model turecki - kto inny decyduje o wysokosci stop procentowych. Chocby sie walilo i palilo do wyborow beda 1.50%, no chyba ze zaraz przed obniza :)
Obsluga dlugu wzrosnie, import wzrosnie czyli ceny tez, eksporterzy sie beda cieszyc, ale tylko ci, ktorzy eksportuja nieprzetworzone. Pozostali beda musieli kupowac podzespoly za waluty i to im zezre caly zysk ze slabej zlotowki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 11 od_redakcji

Popyt banków centralnych na złoto w górę 42%: Co oni wiedzą, czego my nie wiemy?

Można świni pomalować ryj – ale zawsze to będzie świnia – Natomiast Banksterka przekonuje nas że potrafią z niej zrobić gwiazdę.

USA toną w katastroficznym długu i powiększają go jak by jutra nie było. Wiem że świat zwariował ale czy z tego bagna finansowego kiedyś wyjdzie bez dużej wojny?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 18 zyga.

Czy ktoś wie ile członkowie RPP zarabiają ? I czy oni są w ogóle potrzebni ?

! Odpowiedz
11 33 rekin1986

Trzymają stopy sztywno do wyborów po trupach do celu grunt by kredyciarze siedzieli cicho i byli zadowoleni a , że reszta w plecy to już osobny temat

Czuję , że będzie taki scenariusz do wyborów zero reakcji po wyborach czekaj na koniec roku i dynamikę sprzedaży grudniowej w czasie gwiazdki a w prezencie noworocznym podwyżka stóp procentowych

Wcale by mnie to nie zdziwiło gdyby to było realne

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 37 janusz_tracz

Będzie druga Argentyna, hmm, a może Turcja. W czerwcu podwyżka o 0.5% w USA i złoty leci na 4 zł.

! Odpowiedz
3 12 rekin1986

Do Argentyny to nam daleko My nie mamy porytych przepisów celnych odnośnie sprzedaży zagranicznej czytałem ostatnio przepisy celne Wenezueli oraz Argentyny to jest cyrk na kółkach ja się dziwię , że ktokolwiek jeszcze z nimi chce handlować

! Odpowiedz
USD/PLN 0,02% 3,7710
2019-01-23 01:40:00
EUR/PLN 0,01% 4,2845
2019-01-23 01:40:00
EUR/USD 0,02% 1,1364
2019-01-23 01:40:00
CHF/PLN 0,01% 3,7804
2019-01-23 01:40:00

Kupuj walutę taniej -

Porównywarka kantorów internetowych
We care about safety
We care about safety
Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Sprawdź najlepszy kurs
We care about safety
We care about safety

Znajdź profil