Dolar może nieco odbić

Kluczowe informacje z rynków:

USA: W piątek późnym popołudniem na stronach oddziału FED z Minneapolis zamieszczono oświadczenie pod którym podpisał się Neel Kashkari. Dotyczyło ono jego sprzeciwu podczas ostatniego głosowania w FED nad podwyżką stóp procentowych. Jego zdaniem sytuacja nie zmieniła się znacząco od poprzedniego posiedzenia, aby uzasadnić taki ruch - zdaniem Kashkariego projekcje dotyczące inflacji są zawyżone. Niemniej głównym argumentem jest brak przygotowania przez FED planu dotyczącego zmian w bilansie FED dotyczących redukcji stanu posiadanych obligacji. Agencje zacytowały też tweeta Donalda Trumpa, jaki pojawił się po piątkowym spotkaniu z niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Prasa donosiła, iż było ono "chłodne", a prezydent USA zarzucił Niemcom, iż są winne zapłaty sporych sum wobec NATO, co odrzuciła niemiecka minister obrony. Pojawiły się też spekulacje, jakoby szczegółowy pakiet inwestycji infrastrukturalnych miał zostać zaprezentowany dopiero na przełomie lata i jesieni b.r., a
szczegóły dotyczące tegorocznego budżetu (a więc m.in. kwestie podatkowe) poznamy najwcześniej w maju.

G20: W komunikacie po zakończonym spotkaniu ministrów finansów i szefów banków centralnych państw G-20 pominięto sformułowania dotyczące promocji wolnego handlu. Jednocześnie Sekretarz Skarbu USA, Steve Mnuchin dał do zrozumienia, że Stany Zjednoczone są wyraźnie zainteresowane redukcją nadmiernych deficytów w relacjach z partnerami handlowymi i będą dążyć do rewizji dotychczasowych porozumień handlowych tak, aby prowadziły one do bardziej "sprawiedliwych" relacji. W komunikacie po G-20 podtrzymano natomiast stwierdzenia o konieczności przeciwdziałania nadmiernej zmienności na rynku walut (skrajnym, nieregularnym i oderwanym od fundamentów ruchom na rynku).

Nowa Zelandia: Indeks zaufania konsumentów Westpac spadł w I kwartale do 111,9 pkt. z 113,1 pkt. Słabiej wypadł też indeks PMI dla usług, który w lutym obniżył się do 58,8 pkt. z 59,5 pkt. w styczniu.

Eurostrefa: Zdaniem Ignazio Visco z Europejskiego Banku Centralnego nie można wykluczyć, że czas pomiędzy zakończeniem programu QE, a podwyżką stóp procentowych zostanie skrócony (nie ma tu jednak słów o tym, że ECB mógłby podnieść stopy przed zakończeniem QE).

Szwajcaria: Skala depozytów utrzymywanych przez banki komercyjne w SNB wzrosła w minionym tygodniu do 557,17 mld CHF wobec 555,41 mld CHF wcześniej.

Naszym zdaniem:Komunikat po szczycie G-20 nie powinien być większym zaskoczeniem - o tym, że protekcjonistyczne praktyki w handlu będą teraz w centrum nowej administracji USA, wiadomo już od pewnego czasu, a zapowiedź renegocjacji dotychczasowych traktatów handlowych, tak aby odzwierciedlała bardziej "sprawiedliwe" relacje, wpisuje się w tą linię polityki. Jak mogą wyglądać takie rozmowy? Wydaje się, że nie bez powodu administracja Trumpa odcięła się od ustawy o podatku granicznym proponowanej przez Republikanów w Kongresie - być może do tych kwestii zastosowane zostanie podejście bardziej lateralne, będące jednocześnie elementem negacji w/w traktatów? To jednak wprowadziłoby dodatkową niepewność, której rynki nie lubią. Dodatkowo spekulacje o tym, że szczegóły nt. programów infastruktualnych, czy też podatków ze strony administracji Trumpa możemy poznać później, tylko nie poprawiają sytuacji.

Tymczasem dla rynków finansowych kluczowe jest teraz to, czy w połowie czerwca należy spodziewać się kolejnej podwyżki stóp procentowych przez FED. Ostatni przekaz, jaki poznaliśmy w środę nieznacznie podkopał wiarę w ten scenariusz, chociaż tak jak wspominaliśmy w ostatnich komentarzach, krótkoterminowa reakcja dolara na te informacje mogła być nieco przerysowana. Według modelu CME FED Watch na piątkowy wieczór szanse na kolejne zacieśnienie 14 czerwca wynosiły 58,2 proc. W tym tygodniu nie ma wielu istotnych publikacji danych makro, stąd też o wiele większą uwagę mogą przyciągnąć wystąpienia członków FED, zwłaszcza, że głos zabierze aż 11 przedstawicieli tego gremium. Jeszcze dzisiaj o godz. 18:10 głos zabierze mający prawo głosu Charles Evans, który mimo swoich bardziej centrowych poglądów nie był przeciwko ostatniej decyzji o podwyżce stóp, tak jak Neel Kashkari. Paradoksalnie jego słowa mogą być istotnym wyznacznikiem dla budowania oczekiwań na czerwcowy ruch. Jeżeli
Evans nie zabrzmi nieoczekiwanie "gołębio", to prawdopodobieństwo takiego posunięcia ze strony FED powinno wzrosnąć powyżej 60 proc. (model CME FEDWatch), dając tym samym pretekst do odbicia się dolara dzisiaj wieczorem.

We wcześniejszych wpisach pisaliśmy, że początek nowego tygodnia powinien przynieść odbicie przecenionej, amerykańskiej waluty. Ciekawy układ rysuje nam się na koszyku BOSSA USD, który odbija po pierwszym podejściu do strefy wsparcia 83,50-83,70 pkt. Mocny opór to 84,26-84,65 pkt. i jego naruszenie w najbliższych dniach jest raczej mało prawdopodobne. Wydaje się, że należy pozostawić scenariusz zejścia na nowe minimum (poniżej dzisiejszych 83,71 pkt.), jako możliwy do zrealizowania jeszcze w tym miesiącu.

Wykres tygodniowy BOSSA USD

Po zakończonych wyborach parlamentarnych w Holandii, co do których można mieć jednak mieszane odczucia (pytanie, czy słabsze od sondaży wyniki eurosceptyków Wildersa, oraz lepsze wyniki partii Marka Rutte, nie są wynikiem dyplomatycznej wolty szefa rządu w kontaktach z Turcją na kilka dni przed środowym głosowaniem) uwaga będzie przesuwać się na Francję. Raczej nie powinno się zaniżać ryzyk związanych z wyborami prezydenckimi- nie można być pewnym, że elektorat Marine Le Pen rzeczywiście ma swój szklany sufit. Dużo emocji może przynieść dzisiejsza debata telewizyjna z udziałem 5 głównych pretendentów do urzędu prezydenckiego, która rozpocznie się o godz. 21:00. Kluczowe będzie kilka spraw - na ile przekonywująco wypadnie Emmanuel Macron, tak aby utwierdzić rynki w przekonaniu, że w drugiej turze ma szanse wygrać z Marine Le Pen, a także jak wypadnie sama szefowa Frontu Narodowego. Casus Trumpa pokazuje, że przekaz telewizyjny sprzyja populistycznym hasłom.

Na wykresie EUR/USD układ zapowiadający krótkoterminowe przesilenie - podwójny szczyt wobec oporu z 17 marca przy 1,0781. Widoczna jest bliskość ważnej strefy oporu przy 1,0790-1,0800. Spadki powinny zatrzymać się w rejonie 1,0700-1,0708.

Wykres dzienny EUR/USD

Sporządził:

Marek Rogalski - główny analityk walutowy DM BOŚ

Prezentowany komentarz został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie (DM BOŚ) tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu "Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów" lub jakiejkolwiek porady, w tym w szczególności porady inwestycyjnej w zakresie doradztwa inwestycyjnego, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2014, poz. 94 z póź. zm.), porady prawnej lub podatkowej, ani też jest
wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Inwestor wykorzystuje informacje zawarte w niniejszym komentarzu na własne ryzyko i odpowiedzialność. Przedstawiony komentarz jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia. Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ, jego organy zarządcze, organy nadzorcze, i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania niniejszego komentarza lub zawartych w nim informacji. Niniejszy komentarz został sporządzony w celu udostępnienia klientom DM BOŚ, a także może być udostępniany innym osobom zainteresowanym w celu promocji usług świadczonych przez DM BOŚ. Niniejszy dokument nie stanowi
podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ. W przypadku klientów DM BOŚ, którzy zawarli Umowę o Opracowania, o której mowa w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych (Regulamin), niniejszy raport stanowi Opracowanie w rozumieniu Regulaminu. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

DM BOŚ jest firmą inwestycyjną w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2014, poz. 94 z póź. zm.). Nadzór nad DM BOŚ sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.
Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
WIG -0,59% 64 474,44
2017-10-18 17:15:00
WIG20 -0,48% 2 502,34
2017-10-18 17:15:00
WIG30 -0,56% 2 869,10
2017-10-18 17:15:00
MWIG40 -0,85% 4 846,80
2017-10-18 17:15:00
DAX 0,37% 13 043,03
2017-10-18 17:36:00
NASDAQ 0,01% 6 624,22
2017-10-18 22:02:00
SP500 0,07% 2 561,26
2017-10-18 22:07:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl