REKLAMA

Dolar coraz mocniejszy. Frank blisko parytetu z euro

2022-04-13 09:42
publikacja
2022-04-13 09:42
Dolar coraz mocniejszy. Frank blisko parytetu z euro
Dolar coraz mocniejszy. Frank blisko parytetu z euro
fot. Lanski / / Shutterstock

Przy względnym spokoju na polskim rynku walutowym na świecie doszło do osłabienia euro względem dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego. Wsparciem dla złotego była względnie udana wtorkowa aukcja obligacji skarbowych.

Po tym, jak inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych osiągnęła najwyższy poziom od 40 lat, nasiliły się spekulacje względem skali podwyżek stóp procentowych w Rezerwie Federalnej. Obecnie Fed trzyma cenę pieniądza blisko zera przy oficjalnie raportowanej CPI na poziomie 8,5%. Przy całkowitej bierności Europejskiego Banku Centralnego przełożyło się na dalsze umocnienie dolara względem euro.

W środę rano kurs EUR/USD zszedł w pobliże 1,0831 i niema wyrównał tegoroczne minimum. Umacniający się dolar zwykle niekorzystnie wpływa na notowania walut rynków wschodzących, do których zaliczany jest też polski złoty. Wraz z dolarem umacniał się frank szwajcarski, który na parze z euro jest już bardzo blisko osiągnięcia stosunku 1 do 1.

Pewnym wsparciem dla notowań złotego były doniesienia z polskiego rynku długu. Ministerstwu Finansów udało się sprzedać pełną pulę oferowanych obligacji skarbowych, co wcale nie było takie pewne. To sygnał, że przy rentownościach zbliżonych do 7% pojawił się popyt na polski dług.

W środę o 9:38 kurs euro kształtował się na poziomie 4,6405 zł, czyli niespełna grosz wyższym niż dzień wcześniej. Od ponad dwóch tygodni kurs EUR/PLN utrzymuje się w przedziale 4,60-4,70 zł, sygnalizując daleko posuniętą słabość polskiego złotego.

Dolar amerykański kosztował 4,2842 zł, a więc podobnie jak we wtorek wieczorem. Kurs franka szwajcarskiego wynosił 4,5973 zł i także pozostawał bez większych zmian i blisko najwyższych poziomów od ponad dwóch tygodni. Funt szterling wyceniany był na 5,5566 zł.

KK

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
zoomek
Moc drukarki, moc tortur CIA np w Polsce za przyzwoleniem Stolzmana vel Kwaśnieskiego i Millera, moc bombardowań tych którzy dolca z drukarki nie chcą, moc przekupstwa, zbrodni...
Nie - Ruscy taki sam syf. Nie pisać mi o Putinie ze mi płaci - po prostu z obu stron syf. To są fakty.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki