REKLAMA

Dokument papieża w sprawie nowego statutu watykańskiego banku IOR

2019-08-10 12:54
publikacja
2019-08-10 12:54

Papież Franciszek reformuje watykański bank, czyli Instytut Dzieł Religijnych IOR. Watykan ogłosił w sobotę dokument zawierający odnowiony statut tej instytucji finansowej, którego celem jest poprawa jej funkcjonowania i dostosowanie do wymogów czasów.

fot. Yara Nardi / / Reuters

Jedną z najważniejszych nowości zawartych w opublikowanym dokumencie jest decyzja o powierzeniu kontroli nad kontami w banku "zewnętrznemu audytorowi", którym może być osoba fizyczna lub firma. W statucie zapisano zatem to, co już praktykowane jest w IOR od dłuższego czasu, by dostosować jego działalność do obowiązujących międzynarodowych standardów w bankowości.

Watykan wyjaśnił, że odnowienie statusu watykańskiego banku stanowi ważny krok w procesie jego dostosowania do takich norm, a także potwierdzenie jego "wierności podstawowej misji Instytutu Dzieł Religijnych".

Przypomina się zarazem, że reformę IOR zapoczątkowano za pontyfikatu Benedykta XVI, a kontynuuje ją papież Franciszek. Jej zasadniczym celem jest zapewnienie tej instytucji finansowej, założonej w 1942 roku przejrzystości oraz wszystkich niezbędnych norm zapobiegających praniu brudnych pieniędzy. W przeszłości instytucja była uwikłana w finansowe skandale. (PAP)

sw/ jo/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
1202rwnoomc
Watykan jest bankrutem na kroplówce zydowskiej masonerii! Nie długo na ołtarzach będzie miejsce dla Judasza, a Chrystus "pójdzie" do magazynu na zuzyte rekwizyty.
jes
Naiwny. Chciałbyś mieć tyle w banku co ma Watykan. I te haki co tam są zgromadzone.
ajwaj
Ten gosciu nalezy do deep-state,
"NIE CHODZI O WIERZACYCH"

i bedzie jazda....
Tam tez wciina dzieci i mlodziez
jes
Nie przysłali wam z Moskwy klawiatur z altem by wpisywać polskie znaki? Taka bieda u Wołodii?
prs
Pewien dobrze znany zagranica inwestor, powiedzial kiedys ze mozna robic interesy z rzadami roznych krajow, z jednymi lepsze, z innymi gorsze.
Lecz gdy chodzi o Watykan, jest to wyjatkowa ekipa na ktora zawsze trzeba uwazac, i nigdy nie wierzyc jej do konca.
and00
Jasne. Takim Morganom, Goldmanom, i innym Eskimosom to można zawierzyć w ciemno, słyną z uczciwości...
Szkoda że tylko, i to nie zawsze (np Madoff) w stosunku do innych członków swojej gminy...
jes
Obawiam się, że niedługo będzie nowy papież.
infinum
Raczej rozsądny. To Jezuita, oni wiedzą, że trzeba tak zmieniać, żeby wszystko zostało po staremu. Za to ten ostatni papież, to jakiś dureń był - zabrał się za porządki w najważniejszym banku Kościoła Katolickiego i na co liczył? Na oklaski? Naiwny był, więc już go nie ma.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki