Dofinansowanie na usługi opiekuńcze dla niepełnosprawnych otrzyma 320 gmin

W ramach programu "Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych", finansowanego z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, 320 gmin otrzyma dofinansowanie na łącznie blisko 31,5 mln zł.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zatwierdziła wnioski złożone przez wojewodów w ramach uruchomionego w marcu naboru do programu "Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych" finansowanego z SFWON.

Jak podkreśliła w komunikacie szefowa resortu rodziny, w ramach ogłoszonego programu "Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych" wnioski złożyło 320 gmin na łącznie prawie 31,5 mln zł, z czego kwota na specjalistyczne usługi opiekuńcze wynosi prawie 4 mln zł.

Rafalska podkreśliła, że "program ma na celu zarówno poprawę jakości, jak i zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności w wieku do 75 lat, a także dla dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności ze wskazaniami".

Jej zdaniem "to bardzo ważny i potrzebny program". "Chcemy wspierać gminy w realizacji usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, by każdy, kto tego potrzebuje, mógł z nich skorzystać, również w mniejszych i biedniejszych gminach" – wskazała szefowa MRPiPS.

Gminy, które przystąpiły do realizacji programu – jak podkreśla resort w komunikacie – otrzymają wsparcie finansowe w wysokości do 50 proc. kosztów realizacji usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych. Pozwoli to im na zwiększenie liczby godzin usług opiekuńczych. Program nie wprowadza ani minimalnej, ani maksymalnej kwoty za godzinę usług opiekuńczych.

MRPiPS podkreśliło, że w 2016 r. skorzystało z nich ponad 94 tys. osób, w 2017 – przeszło 100 tys. Realizacja usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych jest zadaniem własnym gminy o charakterze obowiązkowym i finansowanym z budżetu gminy. (PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ joz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne