Dodatkowe wynagrodzenie zamiast dnia wolnego

2014-10-22 04:16
publikacja
2014-10-22 04:16
Thinkstock

Pracownicy zamiast dnia wolnego za pracę w sobotę, mieliby możliwość otrzymania dodatkowego wynagrodzenia. Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji kodeksu pracy autorstwa PO. Dziś w Sejmie pierwsze czytanie projektu.

(materiały dla mediów)

Jak zaznaczył europoseł Adam Szejnfeld, pracujący w niedzielę i święta mogą otrzymać wynagrodzenie, a pracujący na przykład w sobotę tylko dzień wolny. Trzeba więc wyeliminować tę lukę w przepisach - podkreślił Szejnfeld. Wyraził nadzieję, że projekt poprawi sytuację pracowników, którzy nie powinni pracować w sobotę, ale jeśli już pracują, to powinni być tak samo dobrze traktowani jak w niedzielę czy inne święta.

Za takim uelastycznieniem kodeksu pracy opowiadają się pracodawcy. Uważają, że na zmianie przepisów skorzystaliby zarówno oni sami jak i pracownicy. Jak powiedział Witold Polkowski z organizacji Pracodawcy RP, to niesprawiedliwe, że praca w sobotę jest inaczej traktowana niż praca w niedzielę. Dodał, że pracownicy przeważnie wolą zarobić dodatkowo niż dostać dzień wolny. Zaznaczył, że z punktu widzenia pracodawcy zapłata za pracę będzie kosztowniejszym rozwiązaniem niż udzielenie dnia wolnego. Nie ma więc obawy, że pracownik będzie przychodził do pracy w każdą sobotę.

Strona związkowa twierdzi jednak, że taka nowelizacja to nic innego jak próba likwidacji pięciodniowego tygodnia pracy. Jak tłumaczy Andrzej Radzikowski z OPZZ soboty ustawowo są dniami wolnymi od pracy. Projekt który dopuszcza nie oddawanie dnia wolnego za pracę zmierza w kierunku wydłużenia tygodnia pracy do 6 dni. - dodaje rozmówca Informacyjne Agencji Radiowej. Podkreśla, że nie jest prawdą,. jak twierdzą posłowie PO i pracodawcy, że nowelizacja nie otworzy drogi do pracy we wszystkie soboty. Maksymalny limit godzin nadliczbowych w roku jaki przewiduje polski kodeks wynosi bowiem 416. Jest to dokładnie pięćdziesiąt dwie, czyli wszystkie soboty w roku - podkreślił Radzikowski. W przypadku, gdy pracodawca uzna to za stosowne - tak jest w projekcie napisane - będzie mógł nakazać pracownikom pracę we wszystkie soboty nie oddając im za to dnia wolnego tylko wypłacając pieniądze.

Według Andrzeja Radzikowskiego argumentacja, że zatrudniony więcej zarobi, jest dwuznaczna moralnie, gdyż zamiast podwyższyć wynagrodzenia za ośmiogodzinną pracę przez pięć dni w tygodniu, pracodawcy będą mogli tłumaczyć, że podwyżka należy się za dodatkową pracę. Andrzej Radzikowski dodał, iż Polacy są jednym z najbardziej wydajnych narodów na świecie. Ci zaś, którzy pracy nie mają, chętnie zatrudnią się w sobotę. Może warto podzielić się pracą z tymi, którzy jej poszukują - podkreślił Andrzej Radzikowski.

Komentarz eksperta

główny ekonomista Bankier.pl
Dodatek zamiast dnia wolnego dobrym rozwiązaniem

Powodem wprowadzenia tego rozwiązania jest skomplikowana sytuacja prawna pracodawców, których pracownicy mają przepracowane dodatkowe dni, ale z uwagi na kończący się okres rozliczeniowy nie ma żadnej możliwości udzielenia im „wolnego”, bo np. zatrudnieni przebywają w tym czasie na urlopie lub są na zwolnieniu lekarskim.

W przypadku kontroli PIP-u wiąże się to z nałożeniem grzywny od 1 tys. zł do nawet 5 tys. zł (gdy sytuacja nagminnie się powtarza) na pracodawcę za nieprzestrzeganie przepisów m.in. dotyczących czasu pracy.

Zdaniem strony związkowej jest to furtka do wprowadzenia 6-dniowego tygodnia pracy przez pracodawców. Kłopot w tym, że połowa Polaków i tak przepracowuje przynajmniej jedną sobotę w miesiącu. W mojej opinii, biorąc pod uwagę niskie zarobki w Polsce, większość Polaków mimo wszystko woli dostać dodatkowe wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym niż urlop w czasie, w którym nie za bardzo wiadomo, co zrobić.

czytaj dalej... 

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) E. Łukowska &M.Naukowicz/nyg


Źródło:IAR
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~karl
nie wiem skąd takie dane ze wiekszosc polakow woli wynagrodzenie niz dzien wolny od pracy w moim kregu znajomych i wspol pracownikow wiekszosc wolo dzien wolny,jezeli chodzi o kontrole pip to czysta fikcja w mojej firmie nie bylo jej od 8 lat,pracujaca sobota jest rspisywana jako nadgodziny w normalnym 5 dnowym tygodniu pracy,aby nie wiem skąd takie dane ze wiekszosc polakow woli wynagrodzenie niz dzien wolny od pracy w moim kregu znajomych i wspol pracownikow wiekszosc wolo dzien wolny,jezeli chodzi o kontrole pip to czysta fikcja w mojej firmie nie bylo jej od 8 lat,pracujaca sobota jest rspisywana jako nadgodziny w normalnym 5 dnowym tygodniu pracy,aby uniknac 100,tydzien pracy czesto przekracza 48h a za swieto w sobote nie nalezy nam sie ani wolne ani wynagrodzenie i jak sie komus nie podoba to niech to zglosi gzie chce,cytat pracodawcy,a kto ma to zglosic jak kazdy boi sie o prace i gzie tu te kontrole pip.dopuki sami nie beda wpadac z zaskoczenia to nigdy ten wyzysk nie zniknie.prawo ladnie wyglada na papierze ale jego realizacja jest do dupy
~normlany
Pracuję w Sw i nikt mi nir płaci za soboty niedziele i święta. Tuski tylko nam zabierają a dzialay które w zyciu nir widzialy celi na oczy zbierają nagrody dodatki. Rozmudurowac administrację.
~niepisior
"W mojej opinii, biorąc pod uwagę niskie zarobki w Polsce, większość Polaków mimo wszystko woli dostać dodatkowe wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym niż urlop w czasie, w którym nie za bardzo wiadomo, co zrobić". - no Panie ekspercie, proszę przeanalizować to swoje ostatnie zdanie i się zastanowić dlaczego "W mojej opinii, biorąc pod uwagę niskie zarobki w Polsce, większość Polaków mimo wszystko woli dostać dodatkowe wynagrodzenie za pracę w dniu wolnym niż urlop w czasie, w którym nie za bardzo wiadomo, co zrobić". - no Panie ekspercie, proszę przeanalizować to swoje ostatnie zdanie i się zastanowić dlaczego w Tuskmenii jest tak a nie inaczej. Dlaczego w cywilizowanej Europie mało kto chce i musi pracować w soboty/niedziele i wie co robić z wolnym czasem.
~lol
"Dodał, że pracownicy przeważnie wolą zarobić dodatkowo niż dostać dzień wolny". Gdyby ci "rwący się" do pracy w dni wolne zarabiali jak normalni ludzie a nie jak murzyni to spędzaliby ten czas z rodziną i odpoczywając a nie meldowali się o 7 rano z podkulonym ogonkiem, w strachu o pracę i związanie "Dodał, że pracownicy przeważnie wolą zarobić dodatkowo niż dostać dzień wolny". Gdyby ci "rwący się" do pracy w dni wolne zarabiali jak normalni ludzie a nie jak murzyni to spędzaliby ten czas z rodziną i odpoczywając a nie meldowali się o 7 rano z podkulonym ogonkiem, w strachu o pracę i związanie końca z końcem.
~tm
No to się zaczęło likwidowanie wolnej soboty, za kilka lat weekend to bedzie tylko niedziela. Urzędasy pewnie bedą mieć dwa dni wolnego.
~bezir
Niedziela juz jest pracująca dla wielu, zatem w ramach likwidowania nierówności po prostu rozciągnie się obowiązek pracy w niedzielę na pozostałych.
~Spoko
Zanim zdecydujesz na kogo zagłosować, pamiętaj o tych co robią cię w konia od 8 lat. Za pracę w sobotę zapłata ? Nie będzie żadnej zapłaty tylko wypowiedzenia i propozycja nie do odrzucenia, nowej umowy z niższą stawką tak aby z pracą w soboty wynagrodzenie nie wzrosło, bo sobota stanie się zwykłym dniem roboczym.Zanim zdecydujesz na kogo zagłosować, pamiętaj o tych co robią cię w konia od 8 lat. Za pracę w sobotę zapłata ? Nie będzie żadnej zapłaty tylko wypowiedzenia i propozycja nie do odrzucenia, nowej umowy z niższą stawką tak aby z pracą w soboty wynagrodzenie nie wzrosło, bo sobota stanie się zwykłym dniem roboczym. Przy bezrobociu 20% bo takie jest realnie, taka zmiana cofa Nas do PRL. Pozostaje pytanie, kto zostanie z dziećmi jak rodzice będą zmuszeni pójść do pracy w sobotę, kiedy żłobki, przedszkola i szkoły będą zamknięte ?
~heh
Za 5 brutto ;) zl Zaczyna się ,, polaczkowanie" Masakra
~bezir
Bardzo marnie jako społeczeństwo wygladamy, siedzimy po domach i nie walczymy o swoje zatem zabiera nam się to co z trudem zostało w przeszłości wywalczone. Po 25 latach wolności mamy zastraszonych ludzi z niskim poczuciem własnej wartości. Ponoć na 10 polaków siedmiu żyje w głebokim stresie, a pozostałych trzech w Londynie.
~ed
To, że ty nie walczysz o swoje, nie znaczy, że inni nie walczą... Płacz dalej w domu.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki