Dodatki motywacyjne dla nauczycieli w Warszawie za strajk?

Postępowanie w sprawie wypłacania dodatków motywacyjnych za strajk nauczycielom w jednej z warszawskich placówek wszczęło biuro Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych – poinformowała PAP w czwartek szefowa tej jednostki Bożena Zych.

(fot. Michał Kość / FORUM)

W ubiegłym tygodniu warszawska radna z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Olga Semeniuk poinformowała PAP, że w jednej z placówek oświatowych w Warszawie dyrekcja wypłaciła nauczycielom wynagrodzenie za strajk. Deklarowała wtedy, że jest w posiadaniu dokumentów potwierdzających tę informację. Zapowiadała również kontrole tego, w ilu stołecznych placówkach doszło do podobnej sytuacji.

Rzecznik dyscypliny finansów publicznych Bożena Zych poinformowała PAP w czwartek, że do jej biura wpłynęły informacje, z których wynika, że "w niektórych szkołach prowadzonych przez m.st. Warszawa został wypłacony dodatek motywacyjny w wysokości nieodpowiadającej nakładom i efektom pracy, co w opinii osób informujących jest wypłatą wynagrodzeń utraconych za czas strajku".

W związku z tym – wskazała Zych – biuro RDFP wszczęło postępowanie "mające na celu ustalenie, czy w zakresie wskazanym w informacjach doszło do naruszenia dyscypliny finansów publicznych".

Podkreśliła również, że zgodnie z zapisami ustawy o finansach publicznych "każdy wydatek ze środków publicznych musi być dokonany na podstawie obowiązujących przepisów regulujących dany rodzaj wydatku".

Rzecznik zaznaczyła również, że "w orzecznictwie sądów administracyjnych ugruntowany jest pogląd, iż zasada samodzielnego prowadzenia gospodarki finansowej przez jednostki samorządu terytorialnego nie oznacza dowolności w dysponowaniu środkami publicznymi". "Przeciwnie, jak wskazał NSA, +w ramach gospodarki finansowej organom gminy wolno tylko to, na co zezwalają im ustawy+" – przekonywała Bożena Zych.

Pytany o tę sprawę w ubiegłym tygodniu rzecznik prasowy stołecznego ratusza Kamil Dąbrowa powiedział PAP, że ratusz prowadzi wszystkie wypłaty "zgodnie z prawem i zgodnie z przyjętymi zasadami". "My dodatki motywacyjne rozdysponowaliśmy tak, jak robiliśmy to wcześniej – do dyrekcji szkół – i to dyrektorzy je rozdzielają" – zaznaczył Dąbrowa. Wskazał, że "za pensje w szkołach odpowiadają dyrektorzy placówek i to oni najlepiej wiedzą, jakich mają nauczycieli, jak ich nagradzać i jak motywować do pracy".

Strajk nauczycieli, zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych, trwał od 8 do 27 kwietnia. Polegał na całkowitym powstrzymywaniu się przez nauczycieli od pracy. Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zborowych strajkujący nie mogą otrzymać wynagrodzenia za czas, w którym nie wykonywali czynności zawodowych.(PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ joz/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil