Dochody z VAT wyniosą ponad 200 mld zł w 2020 roku

W 2020 roku dochody z VAT wyniosą ponad 200 mld 150 mln zł, główne stawki pozostaną na obecnym poziomie - wynika z uzasadnienia do projektu przyszłorocznego budżetu, przesłanego do konsultacji do Rady Dialogu Społecznego.

(fot. Krzysztof Pacula / FORUM)

W uzasadnieniu podano, że w 2020 r. dochody z VAT wyniosą ponad 200 mld 150 mln zł, wobec przewidywanych wpływów z tego tytułu w tym roku w wysokości 185 mld 400 mln zł.

Według resortu finansów makroekonomiczne warunki gromadzenia dochodów w 2020 r. będą korzystne dla podatku VAT. Wzrost gospodarczy będzie determinowany głównie wzrostem popytu krajowego.

"Przewidywane jest również nieznaczne przyspieszenie inflacji, co będzie pozytywnie oddziaływać na nominalną wielkość konsumpcji prywatnej, która jest głównym elementem makroekonomicznej bazy VAT. W szczególności przewiduje się, że spożycie prywatne wzrośnie w ujęciu nominalnym w 2020 r. o 6,4 proc., przy czym wzrost będzie wyższy niż w 2019 r." - tłumaczy MF.

Ministerstwo zakłada, że w 2020 r. główne stawki podatku VAT pozostaną na obecnym poziomie. "W celu zapewnienia podatnikom większego bezpieczeństwa związanego ze stosowaniem odpowiednich stawek VAT, w 2019 r. wprowadzona zostanie tzw. nowa matryca stawek, która uporządkuje kwestie przypisania stawek VAT do towarów i usług" - napisano.

Resort zwrócił uwagę, że na prognozowany poziom dochodów z VAT w 2020 r. będą miały również istotny wpływ efekty już wdrożonych oraz planowanych działań mających na celu wzrost efektywności poboru podatku oraz walkę z oszustwami i szarą strefą w tym obszarze. W uzasadnieniu wymieniono m.in.: wprowadzenie kas on–line oraz kas wirtualnych; efekty wdrożonego w 2018 r, systemu teleinformatycznego izby rozliczeniowej (STIR) i mechanizmu analizy ryzyka wykorzystywania działalności banków i SKOK; efekty wprowadzenia dobrowolnego tzw. mechanizmu podzielonej płatności oraz obowiązkowego w określonych branżach; "dalsze zmiany oraz modyfikacje istniejących rozwiązań, nakierowane na uszczelnienie system podatku VAT".

Ministerstwo Finansów szacuje skutki uszczelnienia VAT w 2020 r. na 7,9 mld zł, a skutek zniesienia ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na 5,1 mld zł - uzasadnienie budżetu '20.


tys. zł
skutek ograniczenia luki podatkowej w związku z wyłudzeniami VAT i zapobiegania unikaniu płacenia tego podatku 7.935.031
skutek zniesienia ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe 5.090.000
skutek planowanej przebudowy modelu funkcjonowania OFE 3.469.000
skutek indeksacji stawki podatku akcyzowego na napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie 1.146.360

mmu/ pad/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 pluto85md

Akurat od strony dochodow projekt budzetu ma mniej zastrzezen, gorzej z utrzymaniem wydatkow. Nadal spora czesc z nich jest waloryzowana inflacja, a ta lada chwila prz3kroczy 3%. Warto wspomniec, ze z samej podywzki cen energii dla gospodarstw o 30% bedzie 1,5 mld zl VAT.

! Odpowiedz
4 2 grzegorzkubik

Da się? Jak rząd rezolutny to zawsze się da.

! Odpowiedz
1 0 zops

Silvio. PACZYŁEM DWA RAZY. Teraz 10% więcej=3025. Ile paczyć?
.
.
_____________________________________________________________________________________
.
Silvio 2019-08-29 10:25
.
Już.

! Odpowiedz
2 14 shadow_xx

Nie ma nic nadzwyczajnego w tym, że wpływy z VAT wzrosną. Tu podniesiemy akcyzę na alkohol i tytoń, tam podniesiemy opłatę paliwową, dodamy kilka podatków np. handlowy itd. i finalnie cena towarów i usług (cena paliwa, transport) wzrośnie, więc siłą rzeczy VAT od wyższej kwoty również będzie wyższy.

! Odpowiedz
0 1 pawelsalsa

Nie ma w tym nic niezwyklego? Naprawde? Ze dochody wzrosly o 100mld zloty czyli prawie 100% ? To z tej akcyzy na tyton i alkohol? Idz sie leczyc trollu ALBO WROC DO POdstawowki!!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
16 11 urwis1234

Jak można przewidywać wzrost z VAT jak debile PISowskie pozamykać chcecie wszystkie niedziele od 2020 roku. Firmy już mają problemy z regulowaniem zobowiązań przez to co narobiliście, a o wzroście z VAT przy 4 dniach wolnych oraz dodatkowych tych waszych długich weekendach ciągłych to możecie sobie pomarzyć. Oby te debilne przepisy były wycofane dla dobra polskiego przedsiębiorcy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 18 krokus12

chyba na bankiera przenieśli się trolle z ministerstwa opłacani z naszych podatków

! Odpowiedz
13 12 krokus12

chyba mam rację

! Odpowiedz
14 21 jacyna2017

A Ty przypadkiem nie z 'komórki propagandy' oPOzycjonisty z Inowrocławia?
Wybiórcza wrażliwość i moralność Totalsów! Niech dalej siedzą na ławce i histeryzują - do niczego innego się nie nadają!

! Odpowiedz
0 12 1zed2 odpowiada jacyna2017

póki co w Inowrocławiu dwie panie z PIS mają postawione zarzuty wyprowadzenia pieniędzy z kasy miasta, ale tego w TVP nie usłyszysz

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.