Dobrze być w sieci

Dobrze być w sieci

MAŁE I ŚREDNIE FIRMY DOCENIAJĄ INTERNET

Nowoczesne firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, posiadające dostęp do Internetu traktują go jako podstawowe i najważniejsze źródło informacji. Zdecydowana większość z nich wydaje na połączenia z siecią nie więcej niż 250 zł miesięcznie.

Internet pozwala firmom na szybki dostęp do informacji rynkowych, ułatwia poszukiwanie partnerów, niejednokrotnie pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy. Wynika to z badań Wykorzystanie Internetu w procesach rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw przeprowadzonych w Instytucie Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym Krajowej Izby Gospodarczej. W ankiecie udział wzięły jedynie firmy, które posiadają strony www i pocztę elektroniczną, czyli w sposób aktywny korzystają z możliwości sieci.

Wyniki badań wskazują, że wykorzystanie Internetu umożliwia przedsiębiorcom pozyskiwanie informacji na temat rynku. Zwiększenie sprzedaży odnotowała prawie połowa firm, a zwiększenie zysków nieco ponad 1/4 przedsiębiorstw. Co trzecia firma uznała, że sieć pomogła w znalezieniu nowych partnerów handlowych. Ponad połowa odnotowała wzrost liczby klientów.

Generalnie, przedsiębiorstwa dostrzegają korzystne efekty w zakresie redukcji kosztów i poprawę komunikacji wewnątrz firmy. Obawiają się natomiast dokonywania transakcji handlowych za pośrednictwem sieci. Wykorzystują raczej informacje znalezione w Internecie do klasycznych zakupów lub sprzedaży produktów (około 50 procent).

Poczta elektroniczna jest powszechnie wykorzystywana. Statystyczna firma otrzymuje 69 przesyłek elektronicznych dziennie, a wysyła 55. Blisko 43 procent badanych używa poczty elektronicznej do porozumiewania się a partnerami zagranicznymi, prawie tyle samo przyznaje się do otrzymywania ofert z zagranicy, a blisko 15 procent dostaje pytania z zagranicy za pomocą poczty elektronicznej. Co więcej, prawie 73 procent respondentów przewiduje, że w przyszłości będzie w większym stopniu z niej korzystać.

ANNA KRZYSZCZAK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil