REKLAMA

Dobry tydzień dla WIG20. Indeks pozostaje jednak wyraźnie z tyłu

Michał Kubicki2022-08-12 17:11redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-08-12 17:11
Dobry tydzień dla WIG20. Indeks pozostaje jednak wyraźnie z tyłu
Dobry tydzień dla WIG20. Indeks pozostaje jednak wyraźnie z tyłu
fot. REUTERS/Kacper Pempel / / FORUM

Piątkowa sesja na GPW znów przyniosła niewielkie zmiany głównych indeksów, ale docenić trzeba kolejny, trzeci z rzędu dzień przewagi popytu na WIG20 i czwarty w całym mijającym tygodniu. W oczy rzucały się niskie obroty i dalsza konsolidacja najważniejszego polskiego benchmarku giełdowego, pozostającego z tyłu za rynkami bazowymi, szczególnie amerykańskim.

W tym tygodniu nastroje ustawiły dane o inflacji w USA, które okazały się poniżej oczekiwań analityków. Inwestorzy nabrali wiary, że słabnąca presja cenowa przekona Fed do rezygnacji z agresywnego zacieśniania polityki monetarnej i uniknięcia recesji.

Na tej fali osłabieniu uległ dolar, a okazję do umocnienia wykorzystał złoty. Chociaż piątkowe dane o zrewidowanej w górę polskiej inflacji na chwilę zasiały nieco wątpliwości na kursie do głównych walut (zwłaszcza do euro), to w dalszej części polska waluta pozostawała najsilniejsza od kilku tygodni, co pomagało obozowi giełdowych byków w utrzymaniu nieznacznej przewagi. W dodatku przed inwestorami z GPW długi weekend (brak sesji w poniedziałek), co wpłynęło na niewielką chęć do aktywniejszego handlu, widoczną zwłaszcza w niskich obrotach.

WIG20 piątkową sesję zakończył o 0,58 proc. wyżej przy wzroście WIG o 0,53 proc. do 56 070,42 pkt. Bez znacznych ruchów było także na niższym segmencie, bo mWIG40 dotarł do poziomu 4228,93 pkt. po wzroście o 0,21 proc. Najlepiej poradził sobie sWIG80 i zakończył dzień na 18 084,18 pkt., czyli o 1,1 proc. wyżej niż na poprzedniej sesji. Obroty wyniosły 655 mln zł, z czego 540 mln dotyczyło WIG20.

Bankier.pl

W bilansie tygodnia najlepiej wypadły duże spółki z WIG20 rosnącym o 5,02 proc. WIG w tym czasie zyskał 4,1 proc., niżej uplasował się mWIG40 ze zwyżką o 2,54 proc. Najmniej w skali całego tygodnia – 2,15 proc.  zyskał sWIG80.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Nie ulega wątpliwości, że mimo dobrego tygodnia dla WIG20 od ponad miesiąca tkwi on w konsolidacyjnym zawieszeniu, co w kontekście rosnących indeksów bazowych w tym czasie można odczytywać za słabość.

„Notowania na Książęcej pozostają wyraźnie z tyłu szczególnie w porównaniu do rynku amerykańskiego, gdzie S&P500 walczy obecnie o pokonanie kolejnego już oporu przy 4200 pkt (lokalny szczyt z początku czerwca). W przypadku WIG20 taki szczyt wypada na ok. 1850 pkt. (ok. 7 proc. wyżej niż obecnie  przyp. red.) – pokazuje to skalę słabszego zachowania krajowego parkietu względem największego rynku akcji na świecie” – napisali w komentarzu analitycy BM BNP Paribas Bank Polska.

W piątek na WIG20 popyt miał przewagę w liczbie rosnących kursów spółek (15), jednak grono zniżkujących (5), chociaż skromniejsze, składało się ze spółek o największej kapitalizacji. Do tej drugiej grupy należały KGHM (-2,03 proc.), PGNiG (-0,3 proc.), Allegro (-0,79 proc.), PKO BP (-0,59 proc.) i uzupełniający ją, kiedyś największy, CD Projekt (-1,68 proc.). Na rynku pokazał się raport BM mBanku, w którym analitycy podwyższyli rekomendację dla Allegro do "kupuj" z "akumuluj", a cenę docelową Allegro podnieśli do 35,30 zł z 31 zł. Za to PGNiG poinformowało o odkryciu nowych złóż ropy i gazu na Morzu Norweskim.

Do góry poszły za to notowania m.in. Grupy Kęty (2,5 proc.), Orange (2,67 proc.), Dino (2,79 proc.), mBanku (2,7 proc.) czy  najlepszej JSW (3,41 proc.). Próg 3-proc. wzrostów przekroczył jeszcze Cyfrowy Polsat.

W drugiej linii wyróżnił się kurs Wirtualnej (4,26 proc.) czy Bogdanki (2,67 proc.) i Amiki (2,9 proc.). Liderami spadków były w tym segmencie notowania Polenergii (-5,02 proc.) i Datawalk (-4,92 proc.). Niżej były też kurs GPW (-0,82 proc.), której wyniki w II kwartale okazały się poniżej oczekiwań.

Na szerokim rynku mocno do góry poszły akcje All In Games (14,95 proc.) oraz Mostostalu Zabrze (9,22 proc.), jednak w obu przypadkach spółki nie wydały nowych komunikatów w systemie ESPI. Po publikacji wyników za pierwsze półrocze 2022 r. i słabszych zyskach w dół poszły akcje Tesgasu (-6,54 proc.). 

Z kolei na NewConnect najmocniej wzrosły notowania SDSOptic (25,86 proc.). Tegoroczny debiutant, który pozostaje w fazie prac nad rozwijaniem urządzeń do diagnostyki medycznej, nie generuje jeszcze zysków, co pokazał opublikowany w czwartek raport. 

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki