Dobre wieści z rynku walutowego. Euro najtańsze od miesiąca

główny analityk Bankier.pl

Końcówka tygodnia przyniosła dość nieoczekiwane umocnienie złotego. Mimo że na europejskich giełdach przeważała czerwień spadków, kurs euro zdołał zejść poniżej 4,37 zł, docierając do strefy decydującego wsparcia.

W piątek złoty zyskiwał na wartości od rana aż do wieczora. Jeszcze o poranku za euro płacono prawie 4,40 zł.  Potem z godziny na godzinę było już tylko taniej.

Co prawda dzienne – i zarazem 5-tygodniowe – minimum zostało ustanowione już podczas niezbyt płynnego handlu wieczornego, gdy na rynku byli już tylko gracze z USA.

Niemniej jednak najniższa od 14 stycznia cena euro stała się faktem. Na zamknięciu piątkowych notowań za wspólnotową walutę płacono 4,3651 złotego, a więc o prawie 2,5 grosza mniej niż w czwartek.

W ten sposób kurs EUR/USD zszedł do poziomów wyznaczanych przez lokalne maksima z grudnia i stycznia, które wcześniej stanowiły opór. Teraz stały się wsparciem decydującym o losach eurozłotego w perspektywie najbliższych dni i tygodni.

Dzięki spadkom na parze euro-złoty potaniały także inne waluty. Notowania franka szwajcarskiego obniżyły się o 1,7 grosza, do 3,96 zł. W ten sposób po kilkudniowym „wyskoku” z końca stycznia kurs CHF/PLN powrócił do konsolidacji w przedziale 3,80-4,06 zł.

Dolar potaniał o prawie trzy grosze, do 3,92 zł. Kurs USD/PLN zszedł do linii trendu wzrostowego po tym, jak na 26 stycznia osiągnął 14-letnie maksimum (4,1552 zł). 

Kurs brytyjskiego funta wyrównał 9-miesięczne minimum, w trakcie dnia schodząc nawet do 5,6125 zł i kończąc tydzień na poziomie 5,63 zł. Szterlingowi najwyraźniej nie służą negocjacje w sprawie Brexitu oraz bierność Banku Anglii, który nie odważył się podnieść rekordowo niskich stóp procentowych.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~hehe

Dziwna zależność gdy Rząd zaciąga nowe długi na zachodzie złoty się umacnia a jak mamy oddać kasę zachodowi mamy załamanie złotego.! Odpowiedz
4 2 ~BBBplus

Nie wiem co wy wąchacie zanim napiszecie taki artykuł, te zioła chyba są bardzo mocne.

Dewaluacja PLN (jak na walutę kraju niby już bardziej rozwiniętego) u nas postępuje dosyć szybko i ostatnio przyspieszyła. PLN się szmaci i już niedługo może się okazać, że Słowacy jak paniska (tak jak kiedyś Niemcy, będą do nas przyjeżdżać jak bogaci wujkowie).
Jeszcze niedawno 4,00 wydawało się górną granicą, a teraz jest 10% gorzej i jeszcze dalej jest perspektywa pogłębienia. 4,00 to jest już teraz marzenie importera.

Jakaś dziwna propaganda sukcesu i pozytywizmu bije od was....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 6 ~s6

Zł będzie sie umacniał. Dlatego bo Brexit położy funta i euro. Bankructwo banku DB albo VW dobije euro. Tanie ropa i gaz umocnią zł. Podatek bankowy, od hipermarketów tak samo wzmocni zł.

! Odpowiedz
1 5 ~iwonka

Brexitu nie będzie.

! Odpowiedz
0 3 ~mil

Facet pitolisz, to są twoje pobożne życzenia.
To grają spekulanci na płytkim rynku. Poczekaj jak wzrośnie awersja do ryzyka, dolar się wzmocni, rozdawnictwo rządowe rozleje się w pełnej krasie, a wtedy PLN poszybuje.

! Odpowiedz
1 6 ~LinuxMint_17_3_User

Tak jak pisałem wcześniej: Przeprowadzenie analizy z dowodem na wykazanie kretynizmu arogancji oraz ignorancji społeczeństw zachodnich dotyczących systemu monetarnego, na podstawia pieniędzy będących oficjalnie w obiegu o nominale 1$ w srebrnej uncji oraz 50$ w złotej uncji. (Bankierzy przegapili a ja użyje tego jako dowodu w sprawie) Najbardziej fenomenalnym w dzisiejszych czasach jest zaufanie społeczeństw do zachodniego systemu monetarnego który nie jest gwarantowany kompletnie niczym i w obecnej napiętej sytuacji światowej z dnia nadzień może i na pewno wprowadzi nas w czasy Republiki Weimarskiej myślę że w przedziale paru miesięcy. Po prostu fizycznie i z punktu matematyki innej możliwości niema, oraz dowód jak bardzo system się zdewaluował na przestrzeni od 1971. Ok. Jeśli ktoś nam jest np. winien 4 $ a my mu powiemy tak ale oddasz mi te pieniądze w oficjalnej walucie to znaczy ja żądam 4 uncje o nominale jeden dolar w srebrze każdy, on się popuka w głowę i powie ależ to prawie około 60 $.

Ta sama sytuacja jak ktoś nam winien jest np. 100 $ my to samo mówimy ale oddasz 2 uncje o nominale pięćdziesiąt dolarów w złocie każdy, on powie to samo ależ to około 2400 dolarów. A więc widać że nasz kooperant jako tako zdaje sobie sprawę z inflacji i rozwodnienia systemu monetarnego. Ale pomimo to ma do systemu zaufanie, znaczy nie ma zaufania do rządu do społecznych instytucji w zasadzie do niczego co swoje korzenie bierze z państwowości. Ale jakaś fenomenalna kretyńska zależność każe mu mieć zaufanie do systemu monetarnego. Po prostu ludzie kompletnie nie rozumieją bankowości i bandyckich praw nimi rządzących, bo gdyby zrozumieli, jutro wam gwarantuje wybuchła by rewolucja. Ich czujność została uśpiona bo widzą pełne półki chińskiego badziewia w sklepach, namolne reklamy namawiające nas do zakupów i myślą „wszystko” jest pod kontrola. A nie zdają sobie sprawy że w ich portfelach zagościł kredyt, tak to jest kredyt drodzy czytelnicy nie żaden pieniądz.

Niestety z tego właśnie powodu zostaniemy przez system finansowy niebawem zniszczeni, z powodu braku znajomości tego tematu i nie będziemy mogli mieć do niego i nikogo pretensji. Bo bankierzy to przeprowadzają wszystko jawnie na naszych oczach powoli i systematycznie, Jak np. Ujemne stopy procentowe, sterowana inflacja, jawne rozwodnienie walut „ochrona dużych instytucji finansowych przed bankructwem. Puszczanie balonów próbnych np. Cypr jawny zabór cudzego mienia. Stopniowe odchodzenie od gotówki. I wiele innych procesów powodujące że system pieniężny w zasadzie obecnie nie istnieje, bo to co mamy w portfelach i bankach to po prostu dług żyrowany na zasadzie piramidy finansowej na którym szczycie stoją zapracowani w pocie czoła „drukarze”. Jak FED EBC i cała reszta magików od wprowadzania świata w stan iluzji i fantazji finansowej. Pozdrawiam prognostyk.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 11 ~rowny_gosc

jakie dobre wieści????
ja robię w DE i dla mnie to są złe wieści bo pensja mi maleje !!!!

! Odpowiedz
13 5 ~Maciek

Złoty będzie do połowy roku - raz góra a raz dół - a od połowy już tylko dół czyli euro po 5 zł

! Odpowiedz
8 10 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
USD/PLN 0,72% 3,6020
2017-11-20 04:59:00
EUR/PLN 0,02% 4,2303
2017-11-20 04:50:00
EUR/USD -0,43% 1,1736
2017-11-20 04:59:00
CHF/PLN 0,53% 3,6459
2017-11-20 04:59:00

Porównywarka kantorów internetowych

za

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl