Dobre perspektywy dla rynku nieruchomości premium

2019-11-27 11:32
publikacja
2019-11-27 11:32

Polski rynek nieruchomości luksusowych jest jednym z najszybciej rozwijających się. Rosnąca zamożność społeczeństwa powoduje, że z roku na rok zainteresowanie apartamentami premium rośnie. Wielu inwestorów wybiera nieruchomości z tego segmentu z myślą o zarobku – ekskluzywne i dobrze położone apartamenty to sposób na wymierne zyski.

Nieruchomości luksusowe – szansa dla inwestorów

Inwestorzy do swojej dyspozycji mają całą paletę instrumentów inwestycyjnych, za pomocą których mogą pomnażać posiadane aktywa. Ich dobór jest uzależniony od kilku czynników, w tym przede wszystkim strategii inwestycyjnej obranej przez inwestora oraz ryzyka, jakie jest on skłonny ponieść. Osoby, którym zależy na stabilnym zysku i relatywnie niskim ryzyku inwestycyjnym, najczęściej pomnażają pieniądze na krótko- i długoterminowych lokatach bankowych oraz inwestują w nieruchomości.

W Polsce w ostatnich latach zainteresowanie rynkiem nieruchomości jest mocno zauważalne. Deweloperzy przekraczają kolejne rekordy, gdy mowa o liczbie mieszkań i apartamentów oddanych do użytku – tylko w okresie od stycznia do czerwca 2019 r. było to 94,7 tys. mieszkań, czyli o 14,4 proc. więcej niż przed rokiem[1]. Rosnące koszty budowy osiedli mieszkaniowych mają swoje odzwierciedlenie w cenie lokali mieszkalnych. Dla inwestorów kupujących nieruchomości z myślą o zarabianiu na wynajmie oznacza to niższy zysk – ceny czynszu nie rosną w tym samym tempie. To jeden z głównych powodów, dla których w Polsce dynamicznie rozwija się segment apartamentów. 

/ Materiał partnera

W Warszawie najwięcej inwestycji premium 

Jeżeli spojrzeć na mapę inwestycji o wysokim profilu w Polsce, to najwięcej z nich powstaje w Warszawie. W 2018 r. w stolicy sprzedano 182 lokale należące do segmentu nieruchomości o wysokim standardzie wykończenia. W rezultacie wartość tego rynku wyniosła 694 mln zł (w całej Polsce 1,3 mld zł)[2]. Już wkrótce oferta luksusowych inwestycji w stolicy rozszerzy się o apartamenty oferowane w ramach inwestycji Dobra 32.

Apartamenty Dobra 32 powstają na skrzyżowaniu ulic Dobrej i Zajęczej w Warszawie. Będzie to kameralny budynek, za realizację którego odpowiada Powiśle BJK. To spółka należąca do Grupy BJK – dewelopera z blisko 20-letnim doświadczeniem na rynku nieruchomości, który w portfolio ma wiele inwestycji zrealizowanych na terenie całej Polski. Zarówno budynek, jak i poszczególne apartamenty spełniają kluczowe warunki wyróżniające nieruchomości z sektora premium.

– Apartamentowiec Dobra 32 położony jest na Powiślu, które jest częścią warszawskiej dzielnicy Śródmieście. W ostatnich latach jest to niezwykle modne i prestiżowe miejsce wyróżniające się bliskością centrum, małym ruchem samochodowym i ekstensywną zabudową. Zadbaliśmy, by budynek wpisywał się w otoczenie, ale jednocześnie miał swój indywidualny charakter. Naszą inspiracją był kryształ – chcieliśmy, żeby narożnik naszego budynku przypominał szlachetny kamień. W projekcie uwzględniliśmy też najlepsze materiały. Do dyspozycji mieszkańców zostanie oddana recepcja z concierge, a dzięki zastosowaniu inteligentnych rozwiązań budynek będzie wygodny i bezpieczny – mówi Bartosz Kuźma, prezes zarządu Powiśle BJK.

/ Materiał partnera

Intratna inwestycja w apartamenty

Wzmożone zainteresowanie luksusowymi apartamentami nie wynika wyłącznie z konieczności zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Wielu inwestorów dostrzega w nich potencjał zarobkowy i kupuje je z myślą o długoterminowym wynajmie. Inwestycja w nieruchomości z segmentu premium jest stabilniejsza niż w przypadku standardowych mieszkań – są one w mniejszym stopniu narażone na cykle koniunkturalne. Wielu inwestorów do kupna takiej nieruchomości przekonuje również atrakcyjny zwrot z inwestycji.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Emmerson Evaluation stopa zwrotu z wynajmu mieszkań o podstawowym wykończeniu w Warszawie wynosi od 3,6 do 4,3 proc[3]. Z wynajmu luksusowego apartamentu inwestor może uzyskać dużo lepsze wyniki. Dodatkowo może też liczyć na to, że wartość kupionej przez niego nieruchomości wzrośnie.

– Projektując apartamenty Dobra 32 w Warszawie skoncentrowaliśmy się zarówno na wyborze atrakcyjnej lokalizacji, jak i rozwiązaniach, które nie stracą na wartości w czasie. Zdecydowaliśmy się na ponadczasową architekturę, a przyszłym nabywcom proponujemy apartamenty w standardzie premium i wystarczająco duże, by móc zarabiać na nich długoterminowo, np. wynajmując ekspatom lub bezpośrednio międzynarodowym korporacjom – mówi Bartosz Kuźma, prezes zarządu Grupy BJK.

W odróżnieniu od inwestycji w condohotele i aparthotele kupno luksusowego apartamentu gwarantuje też bezpieczeństwo na czas spowolnienia gospodarczego. Z krótkoterminowego wynajmu można uzyskać stopę zwrotu w wysokości 7-8 proc. rocznie, ale nie jest ona pewna – zysk jest uzależniony od obłożenia, a trudno zakładać, że będzie ono równomierne w całym roku[4]. Mimo dużego zainteresowania condohotelami i aparthotelami mają one silną konkurencję w postaci tradycyjnych hoteli i mieszkań wynajmowanych krótkoterminowo. Według ekspertów poważnym zagrożeniem mogą być też trudności ze zbyciem takich lokali w przyszłości.

/ Materiał partnera

Segment nieruchomości premium w Polsce ma potencjał

Tendencje, które można zaobserwować na polskim rynku nieruchomości pozwalają zakładać, że segment nieruchomości luksusowych będzie się dalej rozwijał. Symptomami są zarówno rosnące zainteresowanie wśród inwestorów prywatnych, jak i to, że na polski rynek chętnie wchodzą fundusze i międzynarodowe firmy deweloperskie zainteresowane właśnie takimi aktywami.

Na polskim rynku ceny nieruchomości z segmentu premium osiągają ceny od 5 do 8,5 tys. euro za mkw. W 2018 r. odnotowano wzrost cen na poziomie 16 proc. W porównaniu do cen obowiązujących w Pradze, Berlinie czy Londynie próg wejścia jest niższy. Z raportu Deloitte wynika, że za mkw. luksusowego apartamentu w Pradze trzeba zapłacić od 6 do 16 tys. euro, w Berlinie od 10 do 20 tys. euro, a w Londynie od 25 do 30 tys. euro[5].Dla inwestorów znaczenie ma jednak nie tylko cena, ale również otoczenie. Warszawa – która wyrasta na lidera w polskim segmencie nieruchomości premium – jest dla nabywców atrakcyjna z kilku powodów. Dzięki położeniu można z niej szybko dostać się do innych europejskich stolic. W Warszawie obserwuje się również koncentrację świata biznesu i finansów, a standard życia jest coraz wyższy. Nie brakuje też ciekawych inwestycji – jak choćby apartamenty Dobra 32, w których pierwsi nabywcy będą mogli zamieszkać już wiosną 2020 r.Więcej informacji o inwestycji Dobra 32 można znaleźć na stronie internetowej www.dobra32.pl.

Źrodła danych:
[1] Stat.gov.pl, Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-czerwiec 2019 roku (dostęp 14.11.2019)

[2] Hlsm.pl, Rynek nieruchomości premium 7 największych miast Polski (dostęp 14.11.2019).

[3] Emmerson-evaluation.pl, Analiza cen transakcyjnych i prognoz dla rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce – rynek pierwotny i wtórny (dostęp 14.11.2019).

[4] Qbusiness.pl, Aparthotele/condohotele w największych miastach w Polsce (dostęp 14.11.2019).[5] Deloitte.com, Koniunktura gospodarcza sprzyja rynkowi luksusowych nieruchomości (dostęp 14.11.2019).

Źródło:Materiał partnera
OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki