Dobre dane wzmacniają dolara

2019-06-14 17:17
publikacja
2019-06-14 17:17
Dobre dane wzmacniają dolara

Od czwartku w mediach nieustannie przewija się temat związany z atakiem na dwa tankowce w okolicach cieśniny Ormuz. Storna amerykańska oskarża o sabotaż Iran, co wzbudza obawy o otwarty konflikt na Bliskim Wschodzie. W trakcie sesji europejskiej obserwowaliśmy mieszane nastroje na parkietach Starego Kontynentu. Niemiecki DAX tracił w okolicach 0,7%, a francuski CAC40 0,3%. W mało sprzyjającym otoczeniu, WIG20 nie zdołał utrzymać się powyżej poziomu 2300 pkt. Polski indeks blue chipów zakończył ostatecznie dzień ze spadkiem o 0,6%. Zniżkę o 0,3% zaliczył również mWIG40, natomiast kosmetyczny wzrost o 0,1% wpracował sWIG80.

Spośród opublikowanych dziś danych makro, warto zwrócić uwagę na dynamikę sprzedaży detalicznej w USA, która w maju znalazła się na poziomie 0,5% m/m. Był to wynik nieco gorszy od konsensusu, który zakładał dynamikę w okolicach 0,7% m/m, jednak szczególną uwagę rynków skupiła znacząca rewizja kwietniowej wartości, która ostatecznie wyniosła 0,3% m/m(wcześniejszy odczyt zakładał spadek o 0,2% m/m). Kilkadziesiąt minut później zza oceanu nadeszły dane o dynamice produkcji przemysłowej - w tym przypadku również mieliśmy do czynienia z pozytywnym zaskoczeniem, gdyż dynamika w maju wyniosła 0,4% m/m przy prognozach oscylujących wokół 0,2% m/m. Zestaw dobrych danych z USA sprowadził szybko kurs eurodolara poniżej granicy 1,1240 EUR/USD. Przy okazji ucierpiało również złoto, które miało za sobą świetny poranek, w trakcie którego surowiec zyskiwał ponad 1%. W momencie pisania komentarza, zwyżka stopniała do 0,5%, natomiast cena „królewskiego kruszcu” znajduje się tuż pod poziomem 1350 USD za uncję.

Po publikacji powyższych danych, odbiły również rentowności amerykańskich skarbówek. W momencie pisania komentarza, w przypadku 10-latki znajdują się one w okolicach 2,10%. W najbliższą środę odbędzie się czerwcowe posiedzenie FOMC - na chwilę obecną rynek szacuje prawdopodobieństwo obniżki głównej stopy na poziomie 22,5%, natomiast implikowane prawdopodobieństwo cięcia w trakcie lipcowego posiedzenia szacowne jest w okolicach 80%. W poniedziałkowym komentarzu posesyjnym wspominaliśmy o istotnym wpływie dzisiejszych danych na oczekiwania rynku w kwestii cięcia stóp procentowych przez Fed. Mogłoby się zdawać, że pozytywne zaskoczenie nie pozostawia żadnych złudzeń, a po czerwcowym posiedzeniu stopy procentowe za oceanem pozostaną bez zmian. Niemniej jednak, najciekawiej zapowiada się lipiec, w którym najprawdopodobniej rozstrzygną się dalsze losy wojny handlowej i „przy okazji” polityki monetarnej Rezerwy Federalnej.

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Usług i Analiz Rynkowych

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki