REKLAMA

Dobra sesja dla Bumechu i LiveChatu. Konsolidacja na GPW

2022-10-06 17:19, akt.2022-10-06 19:00
publikacja
2022-10-06 17:19
aktualizacja
2022-10-06 19:00

Indeksy na GPW konsolidują się po zmiennych sesjach z ostatnich dni. Na indeksach branżowych przeważała zieleń, nawet mimo wyraźnego osłabienia polskiej waluty w czasie konferencji prezesa NBP. Rekomendacje i zakupy insiderów zakołysały kursami niektórych spółek.

Dobra sesja dla Bumechu i LiveChatu. Konsolidacja na GPW
Dobra sesja dla Bumechu i LiveChatu. Konsolidacja na GPW
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

Na próbie utrzymania dotychczasowych poziomów upłynęła sesja na głównych indeksach warszawskiego parkietu. Jeszcze rano WIG20 próbował pokonać, po raz trzeci w tym tygodniu, poziom 1450 pkt, jednak kolejny raz podaż w tym rejonie wyprowadziła skuteczną kontrę.

WIG20 stracił na zakończenie 0,09 proc., a WIG był wyżej o 0,29 proc. Do góry o 1,13 proc. poszły notowania mWIG40, a o 0,57 proc. spadł sWIG80. Obroty wyniosły tylko 785 mln zł, z czego 667 mln dotyczyło dużych spółek.  

Bankier.pl

Sentyment na rynkach, które wciąż liczą na zwrot w polityce Fedu, sprawiał, że indeksy bazowe od rana powróciły do wzrostów po jednym dniu spadków. W obiegu pojawiły się minutki z ostatniego posiedzenia EBC, z których wynikało, że część członków chciała podwyżki o 50 pb. względem przyjętych 75 pb., co osłabiło nieco europejską walutę.

Lokalnie natomiast popytowi nie pomagało osłabienie złotego, który tracił od rana i przyspieszał aprecjację w czasie konferencji przewodniczącego RPP. To efekt m.in. oświadczenia, że dotychczasowa ścieżka podwyżki stóp została zatrzymana, chociaż niekoniecznie zakończona.

Na końcówkę sesji znów największy wpływ pochodził zza Oceanu, gdzie indeksy po wzrostowym otwarciu zaczęły tracić. Na rynku w więc w piątek, pojawi się najbardziej oczekiwany w tym tygodniu raport o zmianie zatrudnienia w USA, w sektorze pozarolniczym (NFP), ale dziś pokazano dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, które były wyższe od prognoz, a co za tym idzie, dobrze odebrane przez rynki akcji.

Niestety pojawiły się też komentarze członków Rezerwy Federalnej mocno łagodzące oczekiwania co do potencjalnego „pivotu Fedu”. Indeksy zeszły nieco poniżej punktu odniesienia, przesądzając także o ostatecznym wyniku sesji w Europie. Na ich tle indeksy w Warszawie zachowały się nieco lepiej, jednak kolejny raz potwierdziły silną zależność od zewnętrznych impulsów.

Na GPW sektorowo dominowała zieleń. Wzrosły zaliczyło 12 z 14 indeksów z najmocniej rosnącymi spółkami odzieżowymi (2,21 proc.), spożywczymi (2,32 proc.) i budowlanymi (2,06 proc.). Spadły tylko górnictwo (-1,34 proc.) i motoryzacja (-0,08 proc.).

Najsilniejszy wzrost w indeksie WIG20 zanotował kurs LPP (3,05 proc.). Spółka poinformowała w środę, że miała w II kw. roku obrotowego 2022/23 246,2 mln zł zysku netto jednostki dominującej wobec 459 mln zł zysku przed rokiem.

Po dynamicznych zmianach w czasie środowej sesji związanych z publikacją aktualizacji strategii spokojnie było na walorach CD Projektu (1,16 proc.).

Na plusie skończyły też największe banki kontrolowane przez państwo. Kurs Pekao wzrósł o 1,95 proc., a PKO BP o 0,5 proc. Ten drugi ogłosił, że wprowadzi nowy kanał komunikacji z klientami i w związku z tym otworzył wirtualną placówkę w Metaverse.

W górę poszły też notowania PKN Orlen (1,03 proc.), dyskontując dynamiczne wzrosty cen ropy z tego tygodnia w efekcie ustalania poziomów podaży przez OPEC+. Kartel zdecydował o zmniejszeniu wydobycia o 2 mln baryłek dziennie, na co zareagowały USA zapowiedzią uwolnienia części swoich rezerw strategicznych. Na plusie skończyły jeszcze notowania PGNiG (0,48 proc.)

Neutralne były zachowania PZU i Grupy Kęty, a najwięcej oddał kurs Cyfrowego Polsatu (-4,73 proc.), któremu agencja Moody's obniżyła rating korporacyjny do "Ba3" z "Ba1", a perspektywą negatywną. Spółka ostatnio także podała, że w ramach refinansowania rozważa możliwość jego zwiększenia.

W drugiej linii przeważał popyt. Ponad połowa spółek zaliczyła wzrosty z wyraźnym skokiem notowań LIveChatu (10,58 proc.), któremu Haitong Bank podwyższył cenę docelową do 136,3 zł. Na koniec sesji cena za akcję wyniosła 115 zł.  

Mocno podrożały też akcje Bumechu  (8,21 proc.) po informacji o zwiększeniu zaangażowania w spółkę przez głównego akcjonariusza.

Na NewConnect warto zwrócić uwagę na CherryPick Games, którego akcje wzrosły o 45,05 proc. Spółka od raportu okresowego z początku sierpnia nie podała nowych informacji w systemie ESPI.

MKu

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki