Do więziennictwa zawita rewolucja

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje, że przestarzałe areszty zostaną zamknięte, a Służba Więzienna będzie mieć własną, resortową szkołę wyższą pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".

(fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

"Chcemy by Służba Więzienna stała się prawdziwie nowoczesną formacją, zarówno pod względem infrastrukturalnym, jak i mentalnym - mówi wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. W najbliższych dniach przedstawi on przygotowany przez siebie plan zmiany w systemie penitencjarnym. Resort twierdzi, że będzie to największy od czasów PRL program zmian, a najbardziej widocznym elementem będzie nowa mapa więzień i aresztów - podaje "Rzeczpospolita".

Obecnie takich jednostek jest w całym kraju 154, a z uwzględnieniem półotwartych, oddziałów zewnętrznych - 192. Ministerstwo planuje, że w latach 2018-22 zostaną zlikwidowane 22 jednostki i 3 oddziały zewnętrzne. Chodzi głównie o małe i zaniedbane areszty śledcze m.in. w Kędzierzynie-Koźlu, Wałbrzychu i Zabrzu. Powód? Resort twierdzi, że utrzymanie niewielkich jednostek wiąże się z wysokimi kosztami zakwaterowania.

Likwidacja aresztów ma przynieść ponad 100 mln zł rocznie oszczędności, które resort chce przeznaczyć na budowę nowych jednostek. W całym kraju ma powstać siedem nowoczesnych miejsc odosobnienia.

Z punktu widzenia ministerstwa równie ważne jest jednak to, co dzieje się za murami więzień. Chce zrewolucjonizować funkcjonowanie Służby Więziennej - czytamy w artykule.

"Przede wszystkim ma się zmienić podejście do naborów i edukacji. Obecnie Służba Więzienna nie posiada wyższej szkoły, takiej jak ma policja lub straż pożarna (...) Resort chce, by powstała nie tylko Wyższa Szkoła Służby Więziennej, ale również instytut naukowo-badawczy służący rozwojowi kadry dydaktycznej" podsumowuje "Rzeczpospolita". (PAP)

march/ mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~QQRYK

Zlikwidować 80% więzień zamkniętych - zrobić otwarte, gdzie od rana do nocy więźniowie mają pracować a na noce wracać za kratki. Każdy by zyskał!

! Odpowiedz
1 2 ~Funkcjonariusz

Pewnie zamknąć zlikwidować a chłopaki niech dojeżdzają po 150-250km do pracy a ci tam oszczędności tylko dla kogo.......

! Odpowiedz
0 1 ~Hiszpan

Bardzo dobre posunięcie z ekonomicznego punktu widzenia. Prawdą jest że jezeli zostanie to dobrze przeprowadzone przyniesie to duze efekty.

! Odpowiedz
0 4 ~kkiw

Nareszcie dobra zmiana. Chłopaki róbcie dobre i wygodne cele, w końcu może będziecie ich uzywać!

! Odpowiedz
0 4 ~RICO

Jest wielce prawdopodobne,że zwyrodniałe decydenty z brukselskiej dyktatury wprowadzą nowe normy na obiekty więzienne.W kuluarach mówi się,że standardem celi będzie cela o powierzchni średniego apartamentu w Holiday In,służba więzięnna natomiast zostanie zobowiązana do niesienia wszelkiej pomocy by skazany mógł rozwijać się i korzystać z życia na poziomie wszystkich innych obywateli.Już dziś służba więzienna szkolona jest w kierunku rozbudowania organizacji zaspokajającej wszelkie potrzeby swoich podopiecznych w tym seksualne !Skazany otrzyma karnet z prawem do 5 stosunków w tygodniu a państwo obowiązek dostarczenia obiektów ! Już nic nie powinno nas zaskoczyć !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 ~mbbm

Nowa szkoła, nowe etaty dla 'zasłużonych'.

! Odpowiedz
4 9 ~KapitanKirk

chodzi o to, aby w służbie więziennej morale katolicko-narodowe było wyższe...

! Odpowiedz
1 4 ~lewak

Nowe wię zienia powstaną w Krynicy Busku Zdroju Zakopanem ,Rabce itd

! Odpowiedz
3 8 ~XYZ

Chodzi o to żeby kolejne towarzystwo wzajemnej adoracji uwiło sobie ciepłę gniazdko za cudze pieniądze.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil