Do większości kuratoriów nie wpłynęły sygnały w sprawie protestu włoskiego nauczycieli

Do większości kuratoriów nie wpłynęły sygnały ani skargi w sprawie tzw. protestu włoskiego nauczycieli - wynika z informacji zebranych przez PAP. Tę formę protestu w szkołach zarekomendował Związek Nauczycielstwa Polskiego po tym, jak zadecydował o zawieszeniu strajku.

Zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach trwał od 8 do 27 kwietnia br., kiedy to został zawieszony. Kilka dni później ZNP zarekomendował "włoski protest". Szef ZNP Sławomir Broniarz wskazywał, że zalecił pedagogom, żeby pracowali tylko "tyle, ile zobowiązują do tego przepisy, i tylko w oparciu o to, co znajduje się w miejscu pracy i co zapewnia pracodawca". Dla uczniów i szkół mogłoby to oznaczać odwołanie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, które nauczyciele prowadzili poza pensum i zadaniami zleconymi przez dyrektorów.

Z informacji zebranych przez PAP wynika, że do zdecydowanej większości kuratoriów nie wpłynęły żadne sygnały ani skargi w sprawie strajku włoskiego nauczycieli. Takich sygnałów nie zanotowały m.in. kuratoria w Opolu, Białymstoku, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie, Poznaniu i Gorzowie Wielkopolskim.

Kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik powiedział PAP, że o strajku włoskim w szkołach wie z gazet. "O strajku włoskim wiemy też z informacji z portali społecznościowych, gdzie wypowiadają się nauczyciele. Nie mamy natomiast zgłoszeń, żeby coś takiego miało miejsce. Nie mamy skarg w tej sprawie od rodziców czy uczniów" - podkreślił Gralik.

Warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowakowski powiedział PAP, że oficjalnie żadna skarga na strajk włoski nauczycieli nie wpłynęła. "Natomiast nauczyciele prowadzą takie działania, np. 3 maja na oficjalnych uroczystościach było zaledwie kilka pocztów sztandarowych ze szkół. W poprzednich latach ta liczba była znacznie większa. Traktuję to jako sygnał środowiska nauczycielskiego do władz" - powiedział PAP Nowacki.

Z kolei na terenie działania Kuratorium Oświaty w Katowicach odnotowano dwie informacje o możliwości wprowadzania w szkołach strajku włoskiego. "Kuratorium poinformowało o możliwości podjęcia działań zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa" - poinformowała Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer.(PAP)

autorzy: Marek Błoński, Renata Chrzanowska, Joanna Kiewisz-Wojciechowska, Alfred Kyc, Janusz Majewski, Rafał Pogrzebny, Marcin Rynkiewicz, Roman Skiba, Marek Szczepanik, Jacek Walczak, Sylwia Wieczeryńska, Tomasz Więcławski, Olga Zakolska

maj/ jwo/ swi/ ros/ mab/ masz/ twi/ jaw/ ren/ mmd/ kyc/ rpo/ ozk/ mam/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.