Do końca roku powinna powstać nowa ustawa regulująca system ochrony zdrowia

Posłanka Platformy Obywatelskliej Elżbieta Radziszewska uważa, że wczorajsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego na temat niekonstytucyjności ustawy o ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia nie jest zaskakujące. Trybunał orzekł, że część ustawy jest niezgodna z konstytucją. Orzeczenie oznacza, że do końca roku musi powstać nowa ustawa, która ureguluje funkcjonowanie służby zdrowia w Polsce. Do tego czasu będzie obowiązywać obecna ustawa. Ustawę o NFZ zaskarżyli do Trybunału posłowie Platformy Obywatelskiej.

Posłanka Radziszewska powiedziała w Sygnałach Dnia w programie I Polskiego Radia, że Platforma Obywatelska już zaproponowała utworzenie w Sejmie międzypartyjnej komisji, która opracuje nową ustawę. Konieczność takiej wspólnej pracy ponad podziałami poltycznymi potwierdził uczestniczący w audycji ekspert w dziedzinie ochrony zdrowia Krzysztof Kuszewski. Opowiedział się on za powrotem do regionalizacji ochrony zdrowia, co zlikwidowała ustawa o NFZ. Kuszewski uważa ponadto, że należy jak najszybciej ograniczyć nadmierne i nieracjonalne spożycie leków. Jego zdaniem, z zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy można na przykład dofinansować lekarzy rodzinnych.

Elżbieta Radziszewska powiedziała, że w nowej ustawie trzeba powrócić do zasady, iż pieniądze wpłacane przez wszystkich Polaków na ochronę zdrowia muszą iść za pacjentem. Zgodził się z nią Krztysztof Kuszewski. Oboje podkreślili, że drogę ustawodawcom wskazał Trybunał Konstytucyjny, który jasno sprecyzował, co w zakwestionowanej ustawie jest konstytucyjne, a co nie.

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil