Do końca lipca otwarte okno transferowe OFE-ZUS

2016-07-24 10:24
publikacja
2016-07-24 10:24

Do końca lipca można zdecydować, czy część naszej składki na ubezpieczenie społeczne trafi do Otwartych Funduszy Emerytalnych, czy będzie przekazywana w całości do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 31 lipca zamyka się okno transferowe, czyli okres na podjęcie decyzji.

Do końca lipca otwarte okno transferowe OFE-ZUS / fot. Andrzej Bogacz / FORUM

Wnioski w Platformie Usług Elektronicznych ZUS można składać do 31 lipca do końca dnia, można go przekazać osobiście w ZUS, wykorzystać "zusomaty" dostępne przez 24 godziny na dobę w większych placówkach ZUS lub przesłać pocztą na adres miejscowego oddziału. Złożone po 31 lipca nie będą uwzględnione.

Deklaracji nie składają osoby, które do ukończenia wieku emerytalnego mają 10 lub mniej lat. ZUS zgodnie z ustawą nie odprowadzania ich składek do OFE, a fundusze rozpoczynają stopniowy transfer środków z OFE do ZUS zgodnie z tzw. regułą suwaka.

Do ZUS trafia co miesiąc 12,22 proc. wynagrodzenia, pozostała część składki na ubezpieczenie społeczne - 7,3 proc. w przypadku wyboru ewidencjonowania składki w całości na subkoncie w ZUS jest zapisywane na indywidualnym koncie emerytalnym. Przy wyborze OFE na indywidualnym koncie w ZUS zostanie zapisane 4,38 proc., a do funduszu zostanie przekazane 2,92 proc.

Tzw. okienko transferowe, które 1 kwietnia zostało otwarte po raz pierwszy od dwóch lat, pozwala zmienić już dokonany wybór - zdecydować, czy 2,92 proc. składki na ubezpieczenie społeczne od naszych wynagrodzeń trafi do ZUS, czy też ta część składki trafi do Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Osoby rozpoczynające pracę od razu decydują, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej była przekazywana do OFE, a reszta była ewidencjonowana w ZUS. Jeśli nie zawrą umowy z OFE w pierwszych miesiącach zatrudnienia, składki emerytalne będą trafiały w całości do ZUS. Zmienić to będą mogły na ogólnych zasadach - podczas kolejnych okienek transferowych.

Następne okno transferowe za cztery lata - od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r.(PAP)

ago/ akw/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~obiektywny
Efekty inwestycji OFE po ponad dwu latach są tragiczne- lepiej byłoby tą kasę trzymać w skarpecie...
~miro
żydki na ofe zarobily kilkanaście mld $, taki dobrobyt załatwil im aaron "balcerowicz"
~spostrzegawczy
Ani w ZUS ani w OFE żadnej kasy nie ma są tylko zapisy i obietnice.
~Hiob
Powiedz to swojej babce która pracowała za komuny za 7 USD na miesiąc a teraz dostaje 500 USD emerytury!!!
~MacGawer
I tu się mylisz. OFE trzyma akcje czyli UDZIAŁ w polskich fabrykach i ich zyskach. ZUS ma "zapisy na subkoncie" czyli prawo do przymusowego POTRĄCENIA częsci wypłaty PRZYSZLYCH pracowników. I teraz można odpowiedziec na pytanie co jest obietnicą, a co jest realną wartością - akcje czy subkonta.

Grzechem
I tu się mylisz. OFE trzyma akcje czyli UDZIAŁ w polskich fabrykach i ich zyskach. ZUS ma "zapisy na subkoncie" czyli prawo do przymusowego POTRĄCENIA częsci wypłaty PRZYSZLYCH pracowników. I teraz można odpowiedziec na pytanie co jest obietnicą, a co jest realną wartością - akcje czy subkonta.

Grzechem pierworodnym OFE byl przymus. To z niego wynikają pozostałe patologie jak wysokie marże, brak dbalości o klienta... Gdyby była PEŁNA dobrowolnośc żadne nie odwayłoby się na stosowanie wysokich marż czy odbierania klientów konkurencji bo prawo zabrania 2x zmiany OFE.
~usunięty
ludziom ,którzy pracują w susie i niszczą Polskę i Polskie społeczeństwo ,chcę powiedzieć ,że nich mają świadomość ,że ''kiedyś'' będą odpowiadać za LUDOBÓJSTWO !
~greg
oni to mają w zadku co z tymi ludźmi będzie kiedyś
liczy się tylko ile premii dostaną TERAZ
po nich nawet potop :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki