REKLAMA
PIT 2023

OPINIADo końca 2024 r. stopy NBP pozostaną bez zmian

2023-11-09 17:57
publikacja
2023-11-09 17:57

Nasz scenariusz bazowy zakłada, że do końca 2024 r. stopy NBP pozostaną bez zmian – stwierdzili ekonomiści banku ING BSK w komentarzu po konferencji prasowej prezesa banku centralnego Adama Glapińskiego.

Do końca 2024 r. stopy NBP pozostaną bez zmian
Do końca 2024 r. stopy NBP pozostaną bez zmian
fot. Dutchmen Photography / / Shutterstock

W czwartek odbyła się comiesięczna konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego, który wyjaśniał powody środowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej. RPP w środę zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych banku centralnego na niezmienionym poziomie.

Jak wskazali w komentarzu do wystąpienia Glapińskiego ekonomiści ING BSK Rafał Benecki i Adam Antoniak, prezes NBP wielokrotnie podkreślał niepewność co do perspektyw inflacyjnych, w szczególności w związku z decyzjami co do cen regulowanych (prądu i gazu), utrzymania zerowego VAT na żywność i kształtu polityki fiskalnej (jak silna będzie ekspansja budżetowa) w 2024 r.

„Bardzo wymownym elementem konferencji są nowe elementy, które pojawiły się w komentarzu prezesa, tj: +podwyżka wygrodzenia w sektorze budżetowym ma inflacyjny skutek+, +na zachodzie rozpoczyna się debata nt. uporczywości inflacji+, +rozpoczyna się nudny czas wolnej dezinflacji” – ocenili ekonomiści ING BSK. „Natomiast zabrakło ważnych stwierdzeń, które padały na konferencjach w poprzednich miesiącach, np. nie odnotowaliśmy prawie żadnych albo niewiele komentarzy nt. tempa wzrostu gospodarczego, nie padło słynne stwierdzenie, że stopa realna -2 proc. lub -3 proc. zarzyna gospodarkę” – dodali.

Ekonomiści stwierdzili, że odczytują konferencję prezesa jako zapowiedź utrzymania obecnego poziomu stóp na dłużej. W ich opinii takie podejście NBP jest pozytywne dla złotego, a także pozytywne dla długich obligacji - bo rosną szanse na powrót CPI do celu – oraz negatywne dla krótkich obligacji, bo te wyceniają zbyt duże cięcia stóp.

„A. Glapiński zwrócił uwagę na duże znaczenie marcowej projekcji NBP dla przyszłych decyzji Rady, co sugeruje, że RPP może utrzymywać stopy bez zmian w najbliższych miesiącach. Prof. Glapiński nie wskazał, czy mamy obecnie przerwę w cyklu łagodzenia polityki pieniężnej, czy zatrzymaniem zmian stóp na dłuższy czas. Jako mało prawdopodobny prezes NBP ocenił scenariusz ewentualnych podwyżek stóp procentowych. Nasz scenariusz bazowy zakłada, że do końca 2024 stopy NBP pozostaną bez zmian” – prognozują ekonomiści ING BSK. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (4)

dodaj komentarz
andregru
Przy rosnących o 50% cenach prądu , zniesieniu tarcz inflacyjnych na VAT od zakupów żywności i urealnionych cenach paliw , wzroście wynagrodzeń nauczycieli o 30% i budżetówki o 20% stopy bez zmian ?
okragly_stol
A jak… za Tuska ma być większa inflacja niż za Morawieckiego
efg odpowiada okragly_stol
Oczywiście, bo PiS ja nakręcił przez rozdawnictwo nierobom którzy na nich głosowali i zostawił w spadku ludziom, którzy znają się na gospodarce rynkowej. Odejście od gospodarki centralnej zawsze boli.
efg odpowiada efg
Ty, okrągły stół, po czyjej stronie stołu w rzeczywistości byli Kaczyńscy ?

Powiązane: RPP obniża stopy procentowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki