Do finału WOŚP pierwszy raz dołączyła Moskwa

Po raz pierwszy do finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dołączyła w niedzielę Rosja. W zbiórce w Moskwie brali udział Polacy i uczący się polskiego Rosjanie. Na licytacji najwyższą cenę osiągnął autograf bardzo lubianej w Rosji Barbary Brylskiej.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

Zbiórkę funduszy w Moskwie zorganizowano w formie imprezy zamkniętej. Wzięli w niej udział mieszkający w Moskwie Polacy, uczestnicy działającego w stolicy Rosji klubu języka polskiego prowadzonego przez Bognę Elizarową i przedstawiciele Polonii.

Jak powiedziała PAP Elizarowa, według jej wiedzy finału WOŚP nigdy dotąd w Moskwie nie organizowano. Na początku spotkania odbyła się prezentacja działalności WOŚP, w celu przybliżenia rosyjskim uczestnikom tej formy działalności charytatywnej.

Na licytację przeznaczono m.in. oryginalną ciupagę góralską, zestawy polskich filmów i literatury, koszulki i kalendarz ścienny WOŚP. Najwyższą cenę osiągnął autograf Barbary Brylskiej, który został sprzedany za 3 tys. rubli (równowartość około 170 zł). Polska aktorka "jest szalenie popularna w Rosji, tutaj to jest naprawdę gwiazda" podkreśliła Elizarowa w rozmowie z PAP.

Częścią imprezy było też wspólne śpiewanie polskich przebojów i oglądanie transmisji telewizyjnej finału WOŚP z Warszawy. Przez cały czas trwała sprzedaż charytatywna, w zamian za datki, zaoferowanych przez uczestników przedmiotów. Głównie były to książki, ale też płyty z muzyką polską i wypieki domowe - potrawy polskiej kuchni.

"Jak się dowiedziałam, że jest sztab (WOŚP - PAP) w Moskwie, to się bardzo ucieszyłam i chciałam też wspomóc Orkiestrę. Wiem, że to naprawdę działa" powiedziała PAP Alina, która przyszła na spotkanie. Jej matka jest Polką, a ojciec Rosjaninem. Przed kilkoma laty Alina była w Warszawie podczas finału WOŚP. "Myślę, że ta akcja zbliża Polaków" oceniła.

Najmłodszym uczestnikiem 27. finału WOŚP w Moskwie był 9-miesięczny Kostek przywieziony przez rodziców, polsko-rosyjskie małżeństwo Malwinę i Saszę. "Wcześniej uczestniczyłam w WOŚP, dwukrotnie byłam wolontariuszką, byłam również w studiu telewizyjnym Orkiestry, dlatego też zdecydowałam się uczestniczyć w tym wydarzeniu w Moskwie" powiedziała PAP Malwina.

Na licytację zaoferowała własne książki, w tym jedno z dzieł Henryka Sienkiewicza po rosyjsku, a sama przygotowywała się do zdobycia ilustrowanego wydania "Pana Tadeusza".

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/ joz/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil