Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o jawności majątku rodzin polityków

Rząd przyjął i skierował do Sejmu ustawy obligującej m. in. premiera, ministrów, posłów, senatorów, prezesów TK, NSA i SN do umieszczania w oświadczeniu majątkowym informacji o majątku odrębnym małżonków, dzieci i osób pozostających we wspólnym pożyciu - poinformował wicepremier Jacek Sasin.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)
W czwartek wieczorem wicepremier Jacek Sasin poinformował na Twitterze, że "rząd przyjął i skierował do Sejmu proj. ustawy obligującej m. in.: premiera, ministrów, posłów, senatorów, prezesów TK, NSA i SN do umieszczania w ośw. majątkowym inf. o majątku odrębnym małżonków, dzieci, osób pozostających we wspólnym pożyciu". "Zrealizowaliśmy naszą zapowiedź" - podkreślił.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz niektórych innych ustaw, o którym napisał Sasin, wpłynął do Sejmu w czwartek. "Zawarta w projekcie ustawy propozycja, aby oświadczenie o stanie majątkowym osób piastujących ww. funkcje publiczne obejmowało również informacje o stanie majątkowym osób im najbliższych, podyktowana jest potrzebą eliminacji ewentualnych, nieuzasadnionych podejrzeń kierowanych w stosunku do osób pełniących funkcje publiczne i służyć ma potwierdzeniu – również w wyniku badania oświadczeń o stanie majątkowym przez naczelników urzędów skarbowych – iż źródła pochodzenia uzyskanego majątku nie budzą wątpliwości" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jak zaznaczono, "powyższe regulacje przyczynią się zatem do zwiększenia poziomu zaufania społeczeństwa do osób piastujących funkcje publiczne". "Warto podkreślić, iż powierzając analizowanie oświadczeń majątkowych w zakresie informacji o majątku osób najbliższych osobom pełniącym funkcje publiczne, naczelnikom urzędów skarbowych kierowano się tym, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami zeznania podatkowe wszystkich podatników są analizowane przez urzędy skarbowe. Niezależnie od dokonywanej przez naczelników urzędów skarbowych analizy danych zawartych w oświadczeniach majątkowych, kontrolę rzetelności i prawdziwości zawartych w nich danych sprawować będzie również Centralne Biuro Antykorupcyjne" - napisano.

"Zamierzeniem projektodawcy jest ponadto zapewnienie większej spójności funkcjonujących obecnie regulacji w obszarze oświadczeń majątkowych składanych przez osoby pełniące funkcje publiczne" - podkreślono.

O stanie prac nad ustawą poinformował we wtorek w TVN24 premier Mateusz Morawiecki. "Jest gotowa, jest ona w uzgodnieniach i w każdej chwili może być przedstawiona" - mówił. Według Morawieckiego projekt, w którym zaproponowano, aby jawne były także majątki rodzin posłów i senatorów, zostanie przedstawiony jeszcze w bieżącej kadencji Sejmu.

Przygotowanie ustawy, na podstawie której ujawnione byłyby majątki – i ich źródła - współmałżonków polityków, osób pozostających we wspólnym pożyciu oraz ich dorosłych dzieci, zapowiedział pod koniec maja prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Sprawa jawności majątków małżonków polityków pojawiła się, gdy "Gazeta Wyborcza" napisała, że Mateusz Morawiecki wraz z żoną w 2002 r. kupili 15 ha gruntów za 700 tys. zł od Kościoła we Wrocławiu, podczas gdy nieruchomość miała już w 1999 r. być warta była prawie 4 mln zł, a obecnie ok. 70 mln zł.

Morawiecki podkreślił we wtorek w TVN, że "GW" sprostowała wysokość kwoty, jaka miałaby obecnie odpowiadać wartości działki. Według przedstawionej w sprostowaniu wyceny obecna wartość nieruchomości to ok. 14,3 mln zł.

autor: Grzegorz Bruszewski

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 misafi

Przecież Morawiecki na nagraniach z Sowa i Przyjaciele ogłosił, że swój majątek przepisał na słupy. Więc jego ustawa i tak nie dotyczy.

! Odpowiedz
2 5 marianpazdzioch

Tak, będą. W obietnicach parę tygodni przed wyborami. 4 przebimbane lata by wprowadzić odpowiednie zmiany prawne to było za mało.

! Odpowiedz
9 5 antek10

Dlaczego takich rzeczy nie proponuje PO? Bo mysla tylko o korycie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne