REKLAMA

Do Polski przyleciało kilkadziesiąt amerykańskich samolotów bojowych

2021-04-19 15:10, akt.2021-04-19 17:33
publikacja
2021-04-19 15:10
aktualizacja
2021-04-19 17:33

Dwadzieścia cztery myśliwce F-15 i F-16 Sił Powietrznych USA przyleciały w poniedziałek do Polski w ramach okresowych polsko-amerykańskich szkoleń przygotowywanych przez tzw. aviation detachment – poinformowało MON.

Do Polski przyleciało kilkadziesiąt amerykańskich samolotów bojowych
Do Polski przyleciało kilkadziesiąt amerykańskich samolotów bojowych
/ Twitter

To jedna z największych rotacji. Amerykańscy lotnicy, stacjonujący w bazach w Łasku i na poznańskich Krzesinach, będą ćwiczyć m.in. współdziałanie z polskimi wojskami lądowymi.

Jak poinformował PAP resort obrony, na lotniska Łask i Krzesiny przyleciało po 10 F-15 i po dwa F-16, niektóre maszyny odlecą 22 kwietnia, inne pozostaną do końca miesiąca.

Amerykańskie samoloty będą operować w polskiej przestrzeni powietrznej, wykonując w ramach wspólnych szkoleń misje bezpośredniego wsparcia wojsk lądowych, walki powietrznej i tankowania z samolotu KC-135. Program szkolenia obejmuje również wskazywanie pilotom celów z ziemi, przekazywanie im danych dotyczących pozycji oraz sposobu przeprowadzenia ataku na wyznaczony cel.

Jednym z założeń cyklicznych pobytów samolotów USAF w Polsce jest przygotowanie polskich lotnisk do obsługi sojuszniczych maszyn. Baza w Łasku została także wskazana jako pierwsza, w której będą stacjonować polskie F-35.

Obecna rotacja odbywa się w ramach tzw. Agile Combat Employment (ACE). ACE to wypracowana przez USAF koncepcja zakładająca ciągłe manewrowanie samolotami i zmianę ich miejsc stacjonowania w strefie walk, tak aby utrudnić ich zniszczenie na lotniskach pociskami manewrującymi lub balistycznymi. Samoloty operują z sieci baz o różnym stopniu wyposażenia, przy ograniczonej obsłudze naziemnej, korzystają z magazynowanego na miejscu sprzętu i transportu powietrznego, by ćwiczyć szybki przerzut i działanie na całym teatrze.

Rotacyjne pobyty amerykańskich samolotów bojowych F-16 i transportowych C-130 Hercules – podobnych typów jak używane w Polsce – odbywają się od 2013 r. Z reguły w ciągu roku są organizowane cztery dwutygodniowe pobyty F-16 lub C-130. W tym roku z powodu pandemii odwołano rotację C-130 planowaną na marzec. Obecna zmiana to jedna z największych.

Stały naziemny pododdział (aviation detachment, AvDet) przygotowujący rotacyjne szkoleniowe pobyty amerykańskich samolotów stacjonuje w Polsce od 2012 r. na podstawie międzyrządowej umowy z 2011 roku.

Przylot amerykańskich myśliwców został zorganizowany niezależnie od ćwiczenia Defender-Europe 21. Odbywa się ono od marca do czerwca, a organizuje je dowództwo amerykańskich wojsk lądowych w Europie i Afryce.

autor: Jakub Borowski

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (30)

dodaj komentarz
zamknackw
Ja p#$@!$ PIS zrobi z wszystkiego sukces. Te samolociki to 0 dla rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej S-400.
dominick1982
Tylko wbij sobie teraz do głowy, że my nie jsteśmy agresorem... Nie jestem specem od uzbrojenia, ale zasięg rakiet pasujących do tego systemu nie jest porażający. Jest to system stricte obronny, operujący na granicy do 0,5 km. Więc jak chcesz coś napisąc, to proszę, pomyśl nad tym ;p
darius19
witamy ekspertow jak "zamknackw". "cenimy" ich teorie
marxs
"Do Polski przyleciało kilkadziesiąt amerykańskich samolotów bojowych'-a czy Pan Maliniak wie o tym fakcie? czy też może w Szwajcarii szusuje na nartach i ma to w dudzie?
jes
Aż się łezka w oku kręci od tej dobroci serca i rad dla Polski od ruskich trolli.
Wzruszyłem się.
marxs
łezki to będziesz miał jak ty i twoja rodzinka dostanie wezwanie do stawienia się na front wschodni konkretnie ukraiński
itso_jedenproc_na_wolnosc
niech lecą na Ukrainę tam są bardziej potrzebni
jaguar_61
24 szt. to nie kilkadziesiąt redachtorku.....
demeryt_69
To wygląda jak 'drugie' Filipiny :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki