REKLAMA

Do Polski dotarło 1,2 mln dawek szczepionki firmy Pfizer

2021-05-17 15:06
publikacja
2021-05-17 15:06
Do Polski dotarło 1,2 mln dawek szczepionki firmy Pfizer
Do Polski dotarło 1,2 mln dawek szczepionki firmy Pfizer
fot. Small365 / / Shutterstock

Do magazynów agencji w poniedziałek dotarło 1,2 mln dawek szczepionki Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech. Będą one dostarczane do punktów szczepień we wtorek – przekazał PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

"Do naszych magazynów w Wąwale dostarczono dzisiaj 1,2 mln dawek Comirnaty, szczepionki firmy Pfizer/BioNTech. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią będziemy je dystrybuować do punktów szczepień jutro. O tej zmianie informowaliśmy w zeszłym tygodniu punkty szczepień, by miały czas na przełożenie terminów, jeśli byłaby taka konieczność" – powiedział PAP Kuczmierowski.

Zgodnie z zapowiedzią we wtorek do Polski ma trafić 136 tys. dawek szczepionki Johnson & Johnson, czyli o 240 tys. mniej niż deklarował wcześniej producent. Jak wytłumaczył prezes RARS, zmiana wynika z tego, że producent czeka na decyzję Europejskiej Agencji Leków (EMA) w sprawie dopuszczenie do obrotu na rynku unijnym szczepionek wyprodukowanych przez niego w USA.

"Niestety oznacza to, że ostatnie dostawy J&J były mniejsze o ok. 450 tys. od zapowiadanych" – podkreślił Kuczmierowski.

Producent – jak przekazał prezes RARS – zapewnia, że dostawy powinny być do końca maja uzupełnione.

Dodatkowo w środę do Polski ma przyjechać 165 tys. Vaxzevrii, szczepionki firmy AstraZeneca, a w piątek lub sobotę ok. 250 tys. dawek szczepionki Moderny.

Tylko szczepionka Johnson & Johnson jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki. Minister zdrowia od poniedziałku 17 maja dopuszcza, aby szczepienia preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna i Astra Zeneca wykonywane były przy zachowaniu odstępu od 35 dni między dwiema dawkami. Odstęp ten ma wynosić nie dłużej 84 dni dla szczepionki Astry Zeneki i 42 dni dla Pfizera i Moderny.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

tor/ joz/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki