Do PPK może łącznie przystąpić około 5 mln osób

Do Pracowniczych Planów Kapitałowych może łącznie przystąpić 4,5-5 mln osób - ocenia Ministerstwo Finansów.

(fot. Marek Wiśniewski / FORUM)

"Liczba osób zatrudnionych, które uczestniczą w programie PPK, według stanu na połowę listopada 2019 r., to 1 mln 128 tys. 027 uczestników PPK. (...) Jeżeli podobna partycypacja utrzyma się w kolejnych trzech etapach wdrażania programu, wówczas do PPK będzie należeć ok. 4,5–5 mln osób, a to oznacza, że uda się zbudować w Polsce pierwszy powszechny system dodatkowego oszczędzania" - napisał resort w odpowiedzi na interpelację poselską.

W grudniu 2019 r. prezes PFR Paweł Borys poinformował o poziomie partycypacji w Pracowniczych Planów Kapitałowych po pierwszej fazie wdrażania programu, obejmującej blisko 4 tys. największych firm. Szacunkowa partycypacja w firmach zatrudniających powyżej 250 pracowników wynosi 39 proc.

Obecnie trwa II faza programu PPK. Do jego wdrożenia zobowiązane są przedsiębiorstwa zatrudniające między 50 a 249 pracowników. Zapisy trwają od 1 stycznia.

map/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 eljotek

Nie każda firma jest taka skora do dawania pracownikom czegokolwiek więcej niż musi bo obejmuje to umowa o prace. U nas ludzie nie widzieli premii czy podwyżki od lat. I chociaz moze nawet chcieliby zmienić firme, to nie bardzo jest gdzie uciekać bo miasto niewielkie, nie ma duzego wyboru. Skoro jest chociaż coś takiego jak ppk to niech będzie. Lepszy taki dodatek do pensji niż zaden

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 sawkaa

Na początku roku mieliśmy spotkanie odnośnie planów na rozpoczynający się rok. Jednym z omawianych tematów były pracownicze plany kapitałowe. Ustaliliśmy, że skoro program wchodzi i większość pracowników będzie chciało z tego skorzystać, to wykorzystamy to jako motywator lub rodzaj podwyżki, podnosząc dopłaty. Koszt niewielki a pracownik będzie zmotywowany dużo większymi oszczędnościami na emeryturze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 molenda333

Musimy pamiętać o tym ze nie wszyscy pracują w korporacji. A ppk to całkiem dobra forma oszczędzania. Pamiętajmy że odkładamy 2% i jakbyśmy odkładali sami taka kwote to odłożymy o wiele mniej.

! Odpowiedz
1 17 adam314

Podobno kupowanie akcji na pałę jest bardziej opłacalne niż powierzanie kasy funduszom.

! Odpowiedz
45 26 ertom

Wystarczy spojrzeć na szorujący dzięki pislamistom po dnie WIG20 żeby się skutecznie do Pisowskiego Programu Kradzieży zniechęcić.

! Odpowiedz
17 21 xaron

Jak pracujesz w korporacji to tylko osoba która nie potrafi liczyć rezygnuje z PPK.
W PPK jest możliwy zwrot wpłaconych środków w dowolnym momencie. Twoje składki oddawane są w 100%, a składki pracodawcy w 70%. Po uwzględnieniu podatków itp, przy zwrocie środków dostajesz to co wpłaciłeś plus dodatkowy 1% wynagrodzenia.
Zlecenie zwrotu środków to dwa kliknięcia i ja to robię co miesiąc.
Kwota zgromadzona na moim koncie PPK wynosi zazwyczaj równe 0zł :).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 6 igtaser

Wlasnie, i jak czekiasz jak dopadnie ci choroba lub kupujesz dom, to zgarnies jeszcze doplata pisowska. jak jestem za !

! Odpowiedz
22 16 ertom

Tylko że dzięki wspaniałej polityce wspaniałego rządu spółki z W20 potrafią polecieć w jeden dzień 15%. A w te spółki będą zainwestowane twoje pieniądze, więc po roku wypłacisz ułamek tego co wpłaciłeś. Dopóki politycy będą mieli władze na spółkami, dopóty żadne PPK nie mają sensu.

! Odpowiedz
9 8 xaron odpowiada ertom

Jakie po roku, Ja robię zwrot co miesiąc wiec takiego ryzyka nie ma.
A czekanie z wypłatą tak jak pisał igtaser (do choroby czy kupna domu) to pomyłka.

! Odpowiedz
12 18 dziobap

Dziękuję, ale w PPK nie skorzystam.
Na to poOFowE IKE też mnie nie nabierzecie.
Im dalej od GPW tym lepiej!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Partnerem sekcji o PPK jest: