Do 2012 r. nowa galeria Supersam w centrum Katowic

15.12. Katowice (PAP) - Kosztem ok. 80 mln euro Centrum Development & Investments (CDI) do końca 2012 r. zbuduje w miejscu istniejącej hali Supersamu w ścisłym centrum Katowic galerię handlową o tej samej nazwie i powierzchni użytkowej ok. 20 tys. m kw.

Jak poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach prezes spółki Tomasz Chenczke, CDI zamierza sfinansować inwestycję ze środków własnych oraz - w większej części - z kredytu bankowego. We wtorek spółka wystąpiła do samorządu Katowic o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Zakończenie procesu związanego z uzyskaniem pozwolenia na budowę planowane jest w 2010 r.

CDI jest właścicielem obecnej, pochodzącej z 1937 r. hali targowej wraz z dobudowanym do niej w 1988 r. dwupiętrowym budynkiem biurowym. W latach 2002-2003 zmodernizowano halę, która stała się jednokondygnacyjnym pasażem handlowym o powierzchni ok. 6 tys. m kw. m.in. ze średniej wielkości supermarketem i kilkunastoma innymi sklepami.

Zgodnie z planami spółki, dotychczasowe obiekty zostaną rozebrane, a w ich miejscu powstanie nowy gmach autorstwa pracowni Benoy i Konior Studio. Zakładana powierzchnia handlowa ma wynieść ok. 17,5 tys. m kw. Kolejne 2,5 tys. mkw. wypełnią inne funkcje, m.in. biurowa.

Zakładana całkowita powierzchnia obiektu ma wynieść 46 tys. mkw. Lokale handlowe i usługowe wypełnią trzy jego kondygnacje - jedną na powierzchni terenu, jedną ponad nim i jedną podziemną. Pod ziemią ma znaleźć się także cała strefa dostawczo-rozładunkowa. Trzy ostatnie piętra to parkingi dla klientów - łącznie na 400 samochodów.

Przedstawiciele inwestora wyjaśniali we wtorek, że liczbę 400 miejsc ograniczyło miasto. Ma to umożliwić zachowanie płynności ruchu w okolicach galerii, do której dojazd będzie prowadził ul. Słowackiego o niewielkiej przepustowości. Obok Supersamu obecnie działa też węzeł końcowych przystanków komunikacji autobusowych.

Jak deklarował we wtorek współautor projektu, Tomasz Konior, koncepcja bryły budynku ma łączyć tradycje budownictwa śląskiego, zwłaszcza modernizmu okresu dwudziestolecia międzywojennego, ze współczesnymi rozwiązaniami. Projekt ma być inspirowany twórczością m.in. Ericha Mendelssohna czy Zbigniewa Ignatowicza.

"Te zaokrąglone narożniki, elementy ceramiczne jako materiał obudowy elewacji, ukształtowanie tego budynku niejako pod dachem dwóch obiektów, które są połączone przestrzenią spotkania, integracji, te duże wejścia () kształtują w zasadzie strukturę tego obiektu" - tłumaczył Konior.

Charakterystycznym elementem galerii ma być jej główne wejście - od strony głównego pasażu Katowic, prowadzącej od dworca kolejowego do Supersamu ul. Stawowej. Wejście to będzie prowadziło do przecinającego wszystkie kondygnacje oszklonego atrium, otoczonego przez powierzchnie handlowe.

Wchodząc do budynku głównym wejściem, będzie można przeciąć go, wychodząc z drugiej strony w okolice planowanego Parku Rawy i obecnej zabudowy, m.in. tzw. Superjednostki z ponad 750 mieszkaniami. Jak tłumaczył Konior, chodziło o zachowanie pieszego traktu, który wiedzie od dworca ulicą Stawową, obok Supersamu i Superjednostki, po Spodek i powstające obok niego nowe gmachy instytucji kultury.

Według Koniora, architektura budynku nie będzie dominowała nad otoczeniem - obiekt ma z każdej strony korespondować z nim, będąc jednocześnie katalizatorem do jego przemian. Konior mówił tu m.in. o leżących już w gestii miasta ew. przebudowach kończącego ul. Stawową Placu Synagogi, a z drugiej strony - Parku Rawy.

Pytani o perspektywę powstania w podobnym czasie na drugim końcu ul. Stawowej dużego centrum handlowego, którego częścią ma być przebudowany dworzec kolejowy, przedstawiciele spółki CDI uznali, że będzie to inny budynek - o innym charakterze. Ich galeria nie będzie obiektem tej skali.

"To raczej dopełnienie. Katowice zasługują na nowoczesną przestrzeń handlową. () Mówimy o dość specyficznej ofercie - 17 tys. m kw bardzo skoncentrowane. My to widzimy jako miejsce młode, traffikowe, kameralne, bardziej część tego, co nazywamy high streetem" - wyjaśniał Chenczke.

Działająca na rynku nieruchomości od 2000 r. spółka CDI posiada i zarządza obecnie 17 obiektami handlowymi w 14 miastach Polski o łącznej powierzchni pod wynajem ok. 140 tys. m kw. Od 2000 r. wydała na inwestycje łącznie ok. 250 mln euro.

W 2010 r., kiedy CDI zamierza rozpocząć sześć nowych projektów deweloperskich, spółka zamierza zainwestować 100-130 mln euro. Obok katowickiego Supersamu, jej główne inwestycje dotyczą takich obiektów, jak: Smyk w Warszawie, Renoma we Wrocławiu, Okrąglak w Poznaniu czy Posejdon w Szczecinie. (PAP)

mtb/ bos/ jra/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil